reklama

Ženy žijí déle než muži. Čím to je?

I když budou oba žít zdravě, ona má větší šanci dožít se vyššího věku Foto:
I když budou oba žít zdravě, ona má větší šanci dožít se vyššího věku
Foto: Thinkstock

Prý jsou ženy slabší pohlaví, přesto se dožívají v průměru o šest let více, než muži. A není to zdaleka jen proto, že o sebe více dbají.

Miminka narozená v roce 2012 mají šanci, že pokud se výrazně nezmění podmínky, dožijí se více než 75 let. Hodně ale záleží na tom, zda se narodila holčička nebo chlapeček. Podle údajů Českého statistického úřadu totiž mají muži naději, že se dožíjí 75,2 roku, zatímco ženy dokonce 81,1. Tedy o téměř šest let více, než údajně silnější pohlaví.

Jde samozřejmě jen o statistická data, skutečnost hodně záleží na tom, jakou zodpovědnost za svůj život přijme každý z nás. Budeme kouřit, jíst tučná jídla a tloustnout, nebo se budeme stravovat zdravě, cvičit a vyhýbat se všem zlozvykům? Toto rozhodnutí ovlivní, kolika let se nakonec dožijeme. Přesto mají muži daleko nižší šance, že překročí osmdesátku, než jejich životní partnerky.

Začíná to už v děloze

„Muži jsou od počátku svého narození biologicky i sociologicky znevýhodněni,” uvedla pro časopis Health Marianne Legatová, lékařka z Columbia University College of Physicians and Surgeons v New Yorku a zakladatelka a ředitelka Nadace genderové medicíny.  Podle ní je hned několik důvodů, proč se muži dožívají kratšího věku, a vše začíná již v děloze. Na první pohled se může zdát, že plod mužského a ženského pohlaví je stejný, ale u mužů dochází k pomalejšímu vývoji. Může se tak snadno stát, že miminko podlehne prenatální infekci nebo zemře v důsledku špatně vyvinutých plic či mozku.

A riziko se dále zvyšuje po narození, v době, kdy se dítě začíná pohybovat. Jen se někdy podívejte na kluka-batole a dívku stejného věku. Zatímco první zběsile běhá, leze, kde se dá, a snaží se přivodit si úraz už v tak ranném věku, dívky jsou většinou klidnější a zkoumají svět rozvážněji. A to pokračuje během celého života. Muži daleko častěji umírají při dopravních nehodách způsobených vysokou rychlostí, vyhledávají nebezpečné adrenalinové zábavy i riskují v zaměstnání. Ženy žijí většinou klidněji, naplňují je jiné, méně nebezpečné věci.

Článek

Matka s dítětem Foto:

Ženy se nikdy neměly lépe než nyní, naznačuje nová studie

Moderní biologie a lékařská věda opravdu pomáhají – je to vidět především na statistikách.

Ženy chrání estrogen

Až do menopauzy jsou ženy daleko méně ohroženy ischemickými chorobami srdce, kdy dochází ke zúžení tepen. „Dokud ženské tělo produkuje estrogen, jsou naše tepny silnější a pružnější,“ vysvětluje Legatová. A tak přestože patří choroby srdce k nejčastějším zabijákům vůbec, u mužů může docházet k rozvoji tohoto onemocnění už mezi třicátým a čtyřicátým rokem života, zatímco u žen až o deset let později.

Ženy také obecně daleko více dbají o své zdraví, a když pociťují příznaky choroby, navštíví lékaře. Je to paradoxní, protože muži často z obyčejného nachlazení dělají pomalu smrtelnou nemoc, ale vážné příznaky podceňují. Hrají si na hrdiny a k doktorovi se tak dostávají pozdě, v okamžiku, kdy jim nemůže pomoci, nebo kdy nemoc vážně poškodila jejich zdraví.

Muži dusí pocity uvnitř

Těžko se dožije vysokého věku někdo, kdo se trápí. Špatná psychika má totiž vliv i na zdraví. A v tomhle muži hodně doplácejí na své uzavřené povahy, které jim velí dusit v sobě pocity a trápení a nesvěřovat se svému okolí. Oproti tomu ženy jsou často obklopeny podpůrnou skupinou kamarádek, jimž se mohou vyzpovídat z každé, i malicherné nepříjemnosti, která se jim přihodila.

Přestože tedy více trpí úzkostnými stavy a depresemi, dokážou si s nimi lépe poradit, zatímco muži, kteří se dusí pod tíhou negativních pocitů a stresu, častěji dokonávají sebevraždy, uchylují se k alkoholu a jiným drogám.

I to, že ženy se nebojí dotyků, má na ně pozitivní vliv. Je totiž dokázáno, že hlazení a dotyky zvyšují hladiny přirozených hormonů, látek, které ovlivňují veškeré pochody lidského těla.

Článek

Ženská a mužská obezita se výrazně liší Foto:

Ženská a mužská obezita: V čem je rozdíl?

Ženské a mužské tělo se v ukládání nadbytečného tuku liší. Zatímco u žen mluvíme o hruškovité postavě, obézní muži připomínají spíše jablko. Čím je tento rozdíl způsoben?

 

Pohyb versus obezita

Pravidelný pohyb je pro zdravý život důležitý, o tom snad už nikdo nepochybuje. Přestože statisticky cvičí více mužů, ženy mají více pohybu. A to i ty, které do tělocvičny nechodí. Jen si uvědomte, kolik toho denně naběháte kolem dětí, na nákupech a při úklidu? Ženy se také více starají o to, co jedí. Ve snaze vypadat štíhle konzumujeme více ovoce, zeleniny, ryb, bílého masa...

A i když se nám možná nedaří udržet si ideální váhu, máme další výhodu. Tuk se nám totiž usazuje nejčastěji od pasu dolů, na zadečku a stehnech. Mužům se však usazuje kolem pasu. Jde o takzvaný viscerální tuk, který obaluje vnitřní orgány a znemožňuje jim správné fungování. To s sebou přináší podstatně vyšší nebezpečí vzniku zdravotních komplikací, jako je cukrovka, vysoký tlak, infarkt nebo třeba dna.

Lucie Kořistová

Horoskopy 2017

reklama

reklama