reklama

Znáte 6 nejúčinnějších probiotických potravin, které vám posílí imunitu?

Znáte 6 nejúčinnějších probiotických potravin, které vám posílí imunitu? Foto:
Znáte 6 nejúčinnějších probiotických potravin, které vám posílí imunitu?
Foto: istock.com

Víte, jak účinně posílit imunitu v přicházejícím období viróz a nachlazení? Jezte probiotika! Nemusíte hned zobat prášky. Příroda má vlastní zdroje v potravinách, které si můžete dopřát každý den.

Imunitní systém a trávicí trakt tvoří rovnici s jediným výsledkem: pokud správně jíte, imunitu posílíte. Ve střevech se totiž tvoří buňky našeho obranného systému, který právě teď, s nadcházející zimou, potřebujeme opravdu “vyhecovat” k výkonu.

Probiotika, tedy bakterie mléčného kvašení, ve velké míře přispívají k ochraně organismu před různými nemocemi, virovými infekcemi, ale i plíživě zákeřnými civilizačními chorobami. Pokud už nějaké infekci přece jen podlehnete, jsou to právě probiotika, která vám lékař pravděpodobně předepíše společné s užíváním antibiotik.

Ale dostat je do těla byste v zimě měli tak jako tak. Buď si je můžete zakoupit v kapslích v lékárně, a nebo je účinně zapojit do svého běžného jídelníčku.

Tady je 6 nejúčinnějších potravin, které obsahují pořádnou dávku probiotik!

1) Nakládané okurky

Super volba pro zimní období, kdy okurčičky (zavařené v létě) do člověka doslova padají. Jsou skvělé k uzenému a neobejde se bez nich žádný poctivý bramborový salát.

Nakládané okurky Foto: Nakládané okurky. Foto: istock.com

2) Miso

Slavná japonská kvašená pasta ze sójových bobů je přímo studnice probiotik! Je velice chutná a snadná na použití. Prostě ji zamícháte do zeleninového vývaru s nudlemi, masem či houbami. Je pozor, aby se polévka už nevařila! To by miso ztratilo svou sílu.

Miso pasta Foto: Miso pasta. Foto: istock.com

3) Kysané zelí

Sláva mu! Nejtypičtější česká přílohová potravina je v zimě doslova pokladem! Kysané zelí můžete zobat jen tak samotné, udělat z něj salát, přílohu k pečenému masu a nebo poctivou zelňačku! Je bez kalorií, plné vitamínů a navíc probiotická bomba!

Kysané zelí Foto: Kysané zelí. Foto: istock.com

4) Tempeh

Tempeh je fermentovaný, na probiotika bohatý výrobek ze sójových bobů. Zkuste, jestli by vám zachutnal. Tempeh jako zástupce fermentovaných potravin by neměl být správně tepelně upravován, aby, podobně jako miso, neztratil své účinky.

Tempeh Foto: Tempeh. Foto: istock.com

5) Kimchi

Fermentované, pikantní, nasládlé, návykové a superzdravé. Kimchi je, lakonicky řečeno, zelný salát v korejském podání. Kdo by v tuto chvíli ohrnul nos, jeho velká chyba. K českému zelí to má asi tak daleko jako je cesta do Koreje. Chuť kimchi je totiž grandiózní, stejně účinky na lidské zdraví a imunitu!

Kimchi Foto: Kimchi. Foto: istock.com

6) Bryndza

Brynza patří k nejbohatším zdrojům probiotických bakterií! Dejte však pozor, aby byla skutečně čistá nepasterizovaná a ovčí! Pokud si dáte záležet na výběru pravé brynzy z vysokohorského prostředí, můžete tak přijmout probiotické látky v mnohem větším množství než například konzumací jogurtu.

Mléčné zákysy a brynza  Foto: Mléčné zákysy a brynza. Foto: istock.com

7) Mléčné zákysy

Jogurty, kefíry, kyšky, acidofilní méka. To jsou vaši probiotičtí přátelé v zimním období i po celý rok. Dejte si je každý den a uvidíte, jak se vám zlepší trávení i zapínání kalhot. Nadmuté břicho bude brzy minulostí. Mají silné probiotické účinky, povzbuzují imunitu, posilují kosti, upravují střevní mikroflóru a navíc si je mohou dopřát i lidé, kterým mléko a laktóza nedělá nejlépe.

Mohlo by vás také zajímat o imunitě:

Článek

Posilujeme imunitu za pár korun: Jde to i bez drahých léků! Foto:

Posilujeme imunitu za pár korun: Jde to i bez drahých léků!

Chladné měsíce jsou zase na scéně a to znamená jediné. Je na čase hýčkat si imunitu proti nájezdu chřipek a nachlazení, protože aktuálně jsou na vině tomu, že pacienti...

Článek

Detoxikační nápoje vás na podzim i zahřejí Foto:

TOP 5 detoxikačních nápojů pro podzimní hubnutí a imunitu

Říká se, že ideálním ročním obdobím pro detoxikaci a očistu těla je jaro, ale pro podzim to platí dvojnásob. Připravte se na nadcházející chladné dny, posilte imunitu,...

Článek

Šípky nejsou dobré jen na čaj nebo sirup Foto:

Blahodárné šípky: Využijte je pro své zdraví i krásu

Šípky našemu tělu prospívají zevnitř i zvenčí, bohužel ale zůstávají nedoceněné. Přitom jde o zázrak z divoké přírody plný vitamínu C, který nám dokáže výrazně pomoci při...

Článek

Příčinou oslabené imunity může být i to, že nejíme dostatek syrové stravy Foto:

Máte oslabenou imunitu? OTESTUJTE SE!

Nezdravý životní styl, málo spánku či extrémní hygiena způsobují, že jsme mnohem více nemocní než dřív. Jak se dá zjistit, že je naše imunita oslabená?

autor: KU

Horoskopy 2018

reklama

reklama