reklama

Znáte salep? Opojný nápoj z královny květin má řadu léčivých účinků

Salep - opojný léčivý nápoj z královny květin Foto:
Salep - opojný léčivý nápoj z královny květin
Foto: iStock

Orchideje svojí nevšední krásou fascinují lidstvo už více než tři tisíce let. I když nevoní, mají léčivé i další účinky, které už velmi dobře znali naši předkové. Jedním z léčivých a velmi chutných prostředků vyráběných z orchidejí je salep, horký nápoj, který pozvolna začínáme objevovat i my.

Za svůj vznik vděčí salep masivnímu rozšíření islámu v osmém století v Turecku. Ten, jak dobře známo, věřícím přísně zakazuje pití alkoholu. Místní tak hledali jiný nápoj, který by jim ho nahradil. Měl navíc přispět k posílení organismu i zahřátí během chladných zim.

Elixír zdraví

Proč padla jejich volba zrovna na orchideje a jak vznikl salep, není jasné. Ale to, že se záhy rychle rozšířil, je nesporné. Postupně se přišlo na to, že má příznivý, ale i různorodý vliv na lidské zdraví. Pomáhá například léčit dýchací problémy, průdušky, zmírňuje kašel, posiluje srdce, zastavuje průjem, navíc slouží jako silné afrodiziakum!

I díky tomu se začalo s nápojem experimentovat, ve snaze zjistit, zda jsou nějaké další přísady, které by dokázaly ještě zesílit jeho už tak příznivé účinky. Přitom se přišlo na to, že ještě víc zabírá přidáním zázvoru a skořice, které mají také vliv na jeho chuť. Chemický rozbor nápoje později odhalil vysoký obsah vápníku, fosforu, zinku, sodíku a vitaminů A, B, C.

Už Jára Cimrman

Vstavač mužský Foto:

Výhodou salepu je jeho jednoduchá výroba. Hlízy divokých orchidejí se jen umyjí, uvaří, usuší a nakonec semelou na jemný prášek podobný mouce. O tom, že podporuje erekci, věděl už génius Jára Cimrman. Sám si totiž „ordinoval“ vstavač mužský (říká se mu také horská orchidej), z něj se totiž salep také vyrábí! Začíná kvést (obvykle na kraji lesa) od půlky dubna, i o něco později, a jeho sezona končí nejpozději v červnu. Do Evropy se dostal zřejmě z Kanárských ostrovů přes Afriku. U nás ho najdeme v podhůří Bílých Karpat, Jeseníků, Beskyd na Moravě a v Doupovských či Krušných horách v Čechách. Jde o chráněný a velmi vzácný druh. Mívá krásnou purpurovou barvu a dosahuje výšky až dvaceti centimetrů.

Čarodějnické pokusy

Kdysi používaly hlízy orchidejí čarodějnice k věštění. Čerstvé na podporu erotické a milostné přitažlivosti, uschlé podle nich znamenaly nekontrolované, zlé vášně. Staří Římané se zase domnívali, že je orchidej pod nadvládou jejich bohyně krásy, Venuše.

Nejlepší je z Turecka

V Turecku se nejvíc sbírají u nás neznámé druhy orchidejí Orchis Ophyrus a Serapias a z nich se pak nápoj vyrábí. Pro toho, kdo si touží nápoj vychutnat, aniž by se musel vydat do Turecka, je nejlepší objednat si právě odtamtud přes internet originální balení. Na salep lze ale narazit i v našich čajovnách nebo kavárnách. Příprava je jednoduchá. Tři lžičky namletého prášku se vsypou do hrnce, smíchají se studeným mlékem a cukrem a nechají za stálého míchání povařit. Lze přidat i mletou skořici či zázvor. Správně připravený nápoj by měl být nasládlý, krémovitý a mírně zrnitý.

Různé názvy

Cestovatelé, kteří touží okusit salep při návštěvě arabských zemí, musí počítat s tím, že má různorodé názvy. V Persii se mu říká Saalab, jinde Sahlep, Sahlab, někdy Saloop. I chuť se může mírně lišit, podle druhu orchideje, z které je připraven, ale vždy by měla zůstat příjemná.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Kouzelný nápoj na noc a zbavíte se plísní, virů i bakterií Foto:

Kouzelný nápoj na noc – a zbavíte se plísní, virů i bakterií

Vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P, prvky vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo, křemík, mangan aj., barviva karoten a flavony. Víte,...

Článek

rýžové nápoje hlavní Foto:

3 zdravé nápoje, které vás po ránu nastartují

Přemýšlíte, čím se po ránu zasytit a zároveň nakopnout metabolismus?

Článek

Detoxikace jménem Neera: Zázrak pro tělo i duši Foto:

Detoxikace jménem Neera: Zázrak pro tělo i duši

Neeru proslavila nejvíce Beyoncé a po ní na zázračné účinky tohoto totálního detoxu přísahaly další celebrity. Princip je jednoduchý. Po zvolenou dobu konzumujete pouze...
Horoskopy 2018

reklama

reklama