zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak posílit dětskou imunitu? Vsaďte na čínskou medicínu a adaptogeny

Jak posílit dětskou imunitu? Vsaďte na čínskou medicínu a adaptogeny
Autor: iStock Jak posílit dětskou imunitu? Vsaďte na čínskou medicínu a adaptogeny
anna kopečková , Vydáno: 23.01.2020
Jak šetrným způsobem docílit toho, aby děti ve škole nebo školce hned neonemocněly? Vsaďte kromě dostatku pohybu, spánku a vitamínů i na medicinální houby, jídelníček prospívající slezině a přírodní látky zvané adaptogeny.

reklama

Zdraví a nemoc pohledem čínské medicíny

Každá nemoc je podle tradiční čínské medicíny výsledkem nerovnováhy jinu a jangu – dvou protikladných principů. Můžeme si je představit jako den a noc nebo léto a zimu. Jin a jang je všude kolem nás, jeden bez druhého nemůže existovat, ale zároveň se stále snaží převážit jeden nad druhým. Tuhá zima vystřídá horké léto, jangové mládí se překlopí v jinové stáří. Toto jsou přirozené jin-jangové cykly, které probíhají i v našem organismu. Pokud žijeme přiměřeně zdravě, pak jsou tyto cykly přirozené a cítíme se dobře. Jestliže se ale naše ratolesti často stravují ve fastfoodu, mají nadbytek aktivit či třeba hrají až moc často akční hry na počítači, začne převládat v jejich organismu jang. Naopak když jim pravidelně podáme ke snídani studený jogurt, budou často konzumovat sladkosti a nemají pravidelný pohyb, stávají se jinovějšími. Jejich tělo má sice úžasnou samoregulační schopnost a tyto „výstřelky“ dokáže vyrovnávat, pokud jsou ale výkyvy dlouhodobé nebo příliš extrémní, regulační mechanismy už toto nezvládnou a nastupuje to, čemu říkáme nemoc.

Dětský jin a jang: Proč jsou pro děti vhodné medicinální houby?

Jedním z šetrných způsobů, jak posílit dětskou obranyschopnost, je pravidelné užívání medicinálních hub, jejichž účinky jsou potvrzeny nejen tradiční čínskou medicínou, ale i moderními vědeckými studiemi. Medicinální houby podle čínské medicíny vyrovnávají jin a jang. Umí navrátit organismus do rovnováhy, posílit jeho obranyschopnost a také ho vyživit, pokud je oslabený. To žádná jiná bylina neumí. U velmi malých dětí se používají kombinace medicinálních hub ve formě sirupu, kterému se v Číně říká „dračí sirup“. U starších dětí, od 3 nebo 4 let a výše, se používají buď jednotlivé medicinální houby, nebo častěji jejich harmonicky působící kombinace. Obvyklá je kombinace čtyř medicinálních hub, kde každá působí na jinou část organismu, ale celkově synergicky posilují imunitní systém. Na trhu existují produkty, které směs všech těchto čtyř hub již obsahují.

Podzim a zima nejvíc prověří, jak funguje imunita vašeho dítěte

Jak ochránit dítě před chřipkami a nachlazením? Starejte se o jeho střeva!

Kouzelné zaklínadlo: Cordyceps, reishi, Agaricus, shitake

Pokud mluvíme o nejvhodnějších medicinálních houbách pro děti, pak je to jednoznačně Cordyceps. Tato houba posiluje ledviny a plíce a je to jeden z nejsilnějších stimulátorů imunitního systému. Dále si zapamatujte reishi, ta má velmi příznivé účinky na posílení imunity a zároveň se výborně osvědčila u alergií i atopických ekzémů. Houby Agaricus a shitake taktéž posilují imunitu a trávení a dokážou si poradit s viry a bakteriemi. Je však nutné podotknout, že při akutních příznacích (jako třeba teplota, žlutá rýma, schvácenost, bolesti těla apod.) se doporučuje zmíněné houby vysadit a místo nich ve vyšší dávce podávat buď čistý betaglukan nebo houbu Coriolus. Ve většině případů se podaří šokově posílit imunitu a nemoc ani nepropukne. Je třeba ale začít s terapií okamžitě při prvních projevech akutních příznaků.

Lze houby užívat dlouhodobě?

Nic se nemá přehánět, a proto se nabízí ještě otázka dlouhodobosti využívání medicinálních hub. „Je dobré, aby se dětská imunita naučila žít i bez hub. Obvykle proto doporučuji užívat je po dobu čtyř až šesti měsíců. Ideální je vždy začít asi měsíc před krizovým obdobím, což právě bývá nástup do školky či školy, nebo před zimou či před nástupem léta. Zkrátka vždy, když se mění klima,“ říká k méně tradiční formě dětské prevence Milan Schirlo, dlouholetý praktik tradiční čínské medicíny a zároveň majitel české rodinné firmy MycoMedica, která se specializuje právě na výrobu produktů z vysoce kvalitních medicinálních hub. „Doporučuji též užívat houby s určitými přestávkami, aby si na ně imunitní systém, řekněme, nezvykl. Obvykle je vhodné užívat je 5 dní a 2 dny mít pauzu," dodává Schirlo. Při dlouhodobém užívání medicinálních hub má smysl zvýšit příjem vitamínu C, a to buď zvýšením příjmu zeleniny a ovoce nebo například užíváním extraktu z Aceroly (barbadoská třešeň), která patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitamínu C.

Acerola a Cordyceps
Autor: archiv Acerola a Cordyceps

Houby jsou jen polovina úspěchu

Další příčinu častých dětských onemocnění vidí tradiční čínská medicína ve špatných stravovacích návycích, tedy v oslabené „slezině“. Pohledem tradiční čínské medicíny není totiž „slezina“ samostatný orgán, ale několik orgánů zodpovědných za naše trávení a zároveň jeden z hlavních systémů určujících kvalitu naší imunity. Proto by měly být součástí dětského jídelníčku zejména složité sacharidy doplněné o malé množství vysoce hodnotných bílkovin a porci lehce povařené zeleniny. Myslete na to, že trávení začíná již v ústech, proto děti učte, aby jídlo důkladně rozžvýkaly a vychutnávaly si každé sousto. Děti by měly jíst pravidelně, a to 4–6krát denně, ideálně vždy ve stejný čas. Mezi potraviny, které nejvíce posilují slezinu, patří lehké obiloviny, zvláště bílá rýže a rýžová kaše (congee), oves, pražený ječmen, lepkavá (sladká) rýže, špalda, dýně, sladké brambory, celer, tykev, mrkev, kukuřice, pastinák, cizrna, černé fazole, hrách, vlašské ořechy, kompot, kuřecí, hovězí, jehněčí maso, makrela nebo tuňák. V dětském jídelníčku je vhodné co nejvíce omezit potraviny obsahující cukr a mléčné produkty, pokud trpí děti na zahlenění. Vhodné nejsou ani takzvané ochlazující potraviny – saláty, syrové ovoce (celé i vymačkaný džus, zvláště z citrusů), pšenice, klíčky a obilné výhonky, syrová zelenina, rajčata, špenát, mangold. Nicméně vždy používejte zdravý rozum! V parném létě meloun nemusí být špatně, naopak v zimě snídat meloun je pro slezinu velmi zatěžující. Důležitý je pro děti samozřejmě také přiměřený pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku. 

Zkuste adaptogeny

Adaptogeny jsou látky, které celkově posilují organismus a zvyšují odolnost proti zátěži z okolního prostředí. „Tou zátěží může být jak chřipková epidemie, tak i stresové situace, rekonvalescence po nemoci, těžké fyzické práci, velké duševní námaze a podobně," vysvětluje PharmDr. Tomáš Arndt z portálu Prozdravi.cz. Právě při vzniku chřipky dochází často ke kombinaci několika negativních faktorů. Dítě s oslabenou imunitou může být zároveň pod velkým stresem či fyzickým vypětím.

Nejznámějšími adaptogeny jsou například třapatka nachová (Echinacea), která je známá pro vysoký obsah vitamínu C, čímž přispívá k normální funkci imunitního systému. Seženete ji běžně v lékárnách (ideálně ve formě čaje nebo tinktury, kterou si můžete vyrobit i doma). Dalším známým adaptogenem je ženšen korejský podporující dobrý fyzický výkon, již zmíněná houba reishi a další medicinální houby nebo rozchodnice růžová (Rhodiola).

-jk-

reklama

Související témata: dětská imunita , čínská medicína , medicinální houby , echinacea , nachlazení , jak posílit imunitu

reklama

Přečtěte si také

reklama