Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Posílená imunita? Před nachlazením vás neochrání!

Podzim začíná a s ním i rýmy, nachlazení, změny nálad až deprese, střevní potíže. I když většina chorob souvisí s imunitním systémem, mnohé si způsobujeme sami.
Vydáno: 20.09.2017
Posílená imunita vám pomůže se s nachlazením lépe vypořádat, ale nic víc
Posílená imunita vám pomůže se s nachlazením lépe vypořádat, ale nic víc Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do práce nespěchat

U imunitního systému existují vrozené poruchy, s těmi se ale naštěstí setkáváme vzácně, bývají totiž nebezpečné. Mnohem častěji jde o získané poruchy imunity. U těch už působí civilizační vlivy. Nezdravý životní styl, stres, nevhodné složení stravy, chemické látky přidávané do potravin, různé druhy infekce a další faktory. Jedním z nich je i ten, že hodně lidí plánuje dovolenou až na samý konec prázdnin. Když se vrátí od moře, kde se v horku opalovali, do zamračeného, často i deštivého počasí s nízkými teplotami po ránu, je to pro tělo nejen teplotní, ale i celkový šok. Nachlazení je vysoce pravděpodobné i vzhledem k aklimatizaci, která trvá obvykle 3 až 5 dní. Ideální je naplánovat si návrat nejpozději na pátek a o víkendu se zdržovat doma, až k večeru jít tak na hodinovou procházku," varuje praktický lékař Štěpán Mach. Bohužel se podle něj většina lidí chová přímo opačně. Vrátí se v neděli a hned se vrhnou do práce ve snaze dohnat resty. V práci jsou pak 12 (i více) hodin denně s nepravidelným stravovacím a pitným režimem. A neuvědomí si, jak krutou daň zaplatí imunitnímu systému a celému zdraví.

Změna je k horšímu

Následky se mohou projevit brzy, ale třeba i za několik let, protože tělo nezapomíná. K nejčastějším patří náhlá únava, úbytek energie bez příčiny, poruchy spánku, bolesti kloubů, zažívací potíže, trvale zvýšená teplota. Důležité pro imunitu jsou hlavně krvetvorné orgány (kostní dřeň, brzlík, játra, slezina), mízní uzliny, sliznice střeva, úst, dýchacího ústrojí. Jejich poruchy způsobují kromě genetických predispozic škodliviny v ovzduší, nadužívání antibiotik (jsou proti působení virů absolutně neúčinné, jejich účelem je ničení škodlivých bakterií), infekce, obezita, neklid, nervozita, napětí.

O tom hovoří i psycholog Michal Florian: Stres výrazně snižuje obranyschopnost organismu. Projevuje se obvykle zažívacími potížemi, bolestmi hlavy. Léky jen tlumí bolest, ale nic neřeší. Klíčový je dostatek odpočinku i fyzická aktivita, ideálně chůze či běh – ne ve městě, na tvrdém povrchu, kde ničí klouby, ale v přírodě. Při běhu se aktivuje automaticky instinkt, který máme z doby kamenné - panický úprk byl vždy dán strachem z nebezpečí. Když se pak otočíme a vidíme, že nás nic neohrožuje, vystřídá ho pocit euforie, který má kladný vliv na psychiku.

Vliv má i datum vašeho narození

Michal Florian, který často spolupracuje s lékaři z jiných oborů, si všiml i jedné zvláštnosti - vlivu data narození na výskyt virových onemocnění. Vypozoroval, že mezi pacienty, kteří  jimi často trpí, převažují ti, co se narodili v létě. Naopak u „zimních dětí“ se vyskytují virová onemocnění mnohem méně. Dává to smysl. Dítě, které vozí rodiče v létě nahé v kočárku, není na chlad logicky tak připraveno, jako to, které je venku v mraze, sice teple oblečené, ale s odkrytým obličejem, díky čemuž chlad samozřejmě vnímá. „Jeho organismus má tak odmalička zvýšenou rezistenci vůči nízkým teplotám a umí se s nimi mnohem lépe vyrovnat," vysvětluje Michal Florian svou teorii.

Viry mají své cestičky

Hodně lidí se mylně domnívá, že virus může chytit jen kýcháním či kašlem, ale on se dlouho drží na umělém povrchu, třeba madlech v metru. Viry mají i další cestičky, stačí se nepatrně říznout a už jsou v krvi. Imunitní buňky naštěstí spěchají k místu poranění a zasáhnou. „Nesmyslem jsou tvrzení v reklamách, že nějaký přípravek zabrání virové nákaze, případně dokáže chřipku porazit. Obojí je z lékařského hlediska nemožné," vysvětluje MUDr. Štěpán Mach. Lze jen zmírnit následky, to je celé. Hodí se zvýšený příjem vitamínu C, nejlépe přírodního, ve formě šípkového čaje, ranní sprchování horkou a studenou vodou, které otužuje, správná životospráva, zvýšená konzumace česneku, zázvoru, citrusů, kyselého zelí, pozitivní účinky má i květina Echinacea. To vše zkrátí dobu nemoci, posílený organismus se s ní lépe popere, nic víc.

Nákaze zabrání spíš časté mytí rukou po každém příchodu z venku, vhodné je použití desinfekčních či osvěžujících ubrousků, vyhýbání se prostorám s velkou koncentrací lidí.

Náplasti nebrat!

Vyhazováním peněz jsou propagované detoxikační náplasti, které mají člověka zbavit škodlivin a posílit imunitu. MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog z prestižní kliniky IKEM, se k tomu vyjádřil v následujících řádcích: „Lékařská věda detoxikaci nezná. Ta argumentuje přítomností těžkých kovů následkem znečistěného ovzduší, vlivu kosmetiky, plísní. Jistě, tyto látky jsou určitě škodlivé, ale tělo se jich dokáže přirozeně zbavit samo, má výjimečné samouzdravovací schopnosti. To ovšem výrobci pochybných preparátů nezmiňují."

Šarlatáni na scéně

Stejný názor má Michal Florian, který upozorňuje, že posílení imunity slibují také různí šarlatáni využívající neznalosti lidí. Jeho kolega se zabýval vlivem geopatogenních zón, tak si pozval do bytu tři „experty“. Každý je našel úplně jinde.

Poměrně nová metoda je biorezonance, která je založená na tom, že se za pomoci elektromagnetických vibrací „vyhání“ z těla patogeny, paraziti, prvoky, plísně, elektrosmog, geosmog a podobně. Nabízí dokonce přístroje pro domácí použití, které se dají použít během spánku. Z lékařského hlediska jde ovšem o úplnou hloupost.

Strašáky minulosti

„Každá doba má své. Vzpomeňte si na smrtící morové a jiné epidemie, které kosily předky po stamilionech, bakteriální choroby, jaká byla úroveň hygieny v domácnostech i na klinikách. Desinfekce a sterilizace byly neznámé pojmy, stačí srovnat mortalitu novorozenců dnes a před sto lety. Díky očkování prakticky v Evropě neznáme tyfus, černý kašel, neštovice, záškrt, dětskou obrnu a další. Dřív se umíralo na dnes běžně léčitelné choroby, infekci močových cest, sepsi, chudokrevnost, strašákem byla cholera, kostižer," upozorňuje psycholog.

I s tím se dokázal organismus vyrovnat a bez potravních doplňků. Na druhou stranu se téměř nevyskytovaly současné nejběžnější choroby – cukrovka, ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody. Rakovina plic byla tak vzácná, že na toho, kdo ji trpěl, se chodili dívat lékaři ze široka daleka. O alergiích se nikomu ani nezdálo. Většina lidí také pracovala od rána do večera jako teď, ale fyzicky, venku. Byli zvyklí na rozmary počasí a tím i otužilí a hned tak je něco nepoložilo. Prostě nebyli zhýčkaní jako my…

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Kašli a rýmě se jen těžko vyhnete, jejich trvání ale můžete výrazně zkrátit

7 potravin, které vás dostanou z chřipky a nachlazení

 

Míváte často chřipku? Zapracujte na sebelásce, myslete pozitivně a radujte se ze života

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá chřipka?

Článek je zařazen v: deprese, kašel, nachlazení, imunita, jak posílit imunitu, rýma
Reklama