Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

6 nápadů, jak si na podzim krásně provonět domov

Podzim je nádherný nejen svými barvami, ale i vůněmi - jablek, pečených dýní s kořením, šišek v lese... Vpusťte je i k sobě domů.
Vydáno: 10.11.2018
6 nápadů, jak si na podzim provonět domov
6 nápadů, jak si na podzim provonět domov Autor: Pinterest a iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uvařte si voňavý jedlý osvěžovač

Jedlý osvěžovač
Jedlý osvěžovač
howsweeteats.com

Nemusíte kupovat žádné vonné svíčky nebo osvěžovače vzduchu ve spreji. Využijte to, co máte doma v kuchyni nebo ve spíži. Kombinace jablek se skořicí, hřebíčkem a dalším kořením je nejen chutná, ale i krásně voňavá. Do kastrůlku dejte rozkrojené jablko, přidejte asi tři svitky skořice, několik hřebíčků, tři hvězdičky anýzu, pokud máte, tak i několik tobolek kardamomu, nakrájenou kůru z pomeranče, případně i kousek čerstvého zázvoru. Přilijte vodu, aby bylo vše ponořené, přiveďte k varu, pak stáhněte teplotu a nechte pomalu vařit bez pokličky, dokud nebudete mít doma hezky voňavo. Podle potřeby dolévejte vodu.

Vyrobte si voňavý řetěz

Sušený řetěz
Sušený řetěz
gardenmatter.com

Sušené plátky pomerančů v kombinaci s bobkovými listy a svitky skořice nejen krásně voní, ale jsou i nádhernou dekorací. Pomeranče nakrájejte na plátky, rozložte je na plech vyložený papírem na pečení a sušte je přibližně 4 hodiny v troubě vyhřáté na 95 °C. Každou hodinu plátky otočte, aby se usušily rovnoměrně. Pak je navlékněte střídavě se svitky skořice a bobkovými listy na provázek a zavěste například na okno nebo krbovou římsu.

Udělejte si vlastní potpourri

Domácí potpourri
Domácí potpourri
hellowglow.com

Voňavou směs zvanou potpourri si můžete samozřejmě koupit v obchodě. Ale většina z nich mívá poněkud umělou vůni i barvu. Ta, kterou si vyrobíte doma, bude čistě přírodní a můžete do ní využít to, co máte v kuchyni a ve spíži i voňavé přísady, které najdete třeba na procházce v lese. Co můžete například zkombinovat? Sušené plátky jablek a pomerančů, celou skořici, hřebíček, sušená poupata růží, bobkové listy, šišky, kuličky jalovce, šípky… Vše dejte do větší uzavíratelné sklenice a pokapejte esenciálním olejem (vhodná je například kombinace cedrového dřeva, hřebíčku, skořice, pomeranče a borovice). Sklenici uzavřete a postupně z ní odebírejte do misek, které rozmístíte do místností v bytě či domě.

Navoňte šišky

Voňavé šišky
Voňavé šišky
iStock

Šišky jsou krásná dekorace a když je ještě trochu vylepšíte pomocí esenciálního oleje, bude tahle dekorace i nádherně vonět. Šišky dejte do igelitového sáčku, přidejte pár kapek esenciálního oleje (například skořicového, pomerančového, borovicového…), sáček dobře uzavřete a nechte odležet přibližně 3 týdny. Pak šišky vyndejte a naaranžujte třeba do mísy, na okno nebo na poličky.

Vyrobte voňavé záložky 

Voňavé záložky
Voňavé záložky
sweetroots.blogspot.com

Udělejte si originální záložky, které se rozvoní pokaždé, když otevřete svou oblíbenou knížku.  Ale nejen to. Můžete je klidně použít třeba i do skříní nebo je přes noc vložit do bot, aby nebyly nepříjemně cítit. Ideálním materiálem na výrobu záložek je přírodní kůže nebo filc. Pokud použijete přírodní kůži, nejdřív ji vyperte v mýdlové vodě, dobře vyždímejte a nechte přes noc uschnout. Kůži nebo filc nastříhejte na pruhy. Do malé lahvičky si namíchejte směs esenciálních olejů. Pokud nevíte, jaké použít, zkuste třeba tyto kombinace:

  • 5 kapek hřebíčku, 5 kapek skořice, 20 kapek pomeranče
  • 20 kapek rozmarýnu, 10 kapek citronu, 5 kapek tymiánu
  • 5 kapek citronu, 10 kapek cedru, 10 kapek borovice
  • 10 kapek zázvoru, 5 kapek hřebíčku, 15 kapek růže

Lahvičku uzavřete a nechte stát alespoň do druhého dne. Pak na každý proužek kápněte asi 5 kapek připravené směsi a je hotovo. A pokud záložku do knihy spolu s lahvičkou s namíchanými oleji hezky zabalíte, budete mít pro někoho i originální dárek.   

Upečte nebo uvařte něco voňavého

Pečená jablka a punč
Pečená jablka a punč
iStock a Shutterstock

Ideální je způsob, kdy potěšíte nejen čichové, ale i chuťové buňky. Upečte si třeba sladká plněná jablka, nebo uvařte punč plný voňavého koření:

Co budete potřebovat:

• 4 sáčky ovocného čaje (nebo 4 lžíce sypaného čaje)

• 1 biopomeranč (i s kůrou) + skrojky na ozdobu

• 1 červené jablko

• 500 ml červené hroznové šťávy či moštu

• 1 lžíce rozinek, propláchnutých horkou vodou

• 5 ks hřebíčku

• 1 svitek skořice+ svitky skořice na ozdobu

• 2 hvězdičky badyánu

• 2 lžíce hnědého cukru

• med a citronovou šťávu na dochucení

Omyté ovoce nakrájíme na tenké kousky, případně na kolečka. Jablka zbavíme jádřinců, naopak slupky neloupeme, dodají punči hezkou červenou barvu. V hrnci přivedeme k varu džus. Pak vhodíme čaj a přilijeme dva litry vroucívody. Celou dobu udržujeme tekutinu horkou, ale ne vroucí. Přidáme ovoce, rozinky, koření a cukr. Plamen udržujeme na minimu, aby punč nezačal vřít. Zahříváme pár minut. Když ovoce trochu změkne, sejmeme hrnec z ohně a necháme punč mírně zchladnout. Opatrně vyjmeme koření a nápoj dochutíme medem a citronovou šťávou. Podáváme ozdobené svitkem skořice nebo skrojkem pomeranče.

Tip pro dospělé: Čaj a horkou vodu můžete nahradit červeným vínem.

Článek je zařazen v: podzim, domov, vůně, jablka, koření
Reklama