Celebrity

11. prosince 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Herec Zdeněk Dítě: Matka mu zakazovala ženy. Umíral v chudobě, neměl ani na chleba

Býval hvězdou filmového plátna, za mlada patřil k pohledným hezounům, po kterém ženy šílely. Dokud ale žila jeho matka, která na něj byla až nezdravě citově fixovaná, ženit se nemohl. Všechny dívky mu nekompromisně zakazovala a on ji poslušně naslouchal. Konec života prožíval velmi nedůstojně. Zemřel přesně před 20 lety.

Herec Zdeněk Dítě žil se svými rodiči pod jednou střechou i jako dospělý muž. Po smrti otce, se matka upnula na něj. Dokonce tak silně, že mu nedovolila, aby se oženil. Pokud by tak učinil, vyhrožovala sebevraždou. Zdeněk proto se ženami chodil tajně a nikdy se neodvážil některou z nich s matkou seznámit. Životní láskou se stala Zdena Grossová, kterou za manželku pojal až po dlouhých sedmnácti letech, krátce poté, co matka zemřela.

Přestože si spolu přáli miminko, nebylo jim přáno. Zdena prodělala tuberkulózu a těhotenství v jejím případě by bylo velmi rizikové. I tak si ale užívali radostí života a žili jeden pro druhého. Jejich velkou zálibou se stalo cestování. Jakmile nastaly divadelní prázdniny, sbalili kufry a na dva měsíce zmizeli do ciziny.

Smrt milované ženy ho velice zasáhla

V roce 1989 však jeho milovaná žena zemřela a Zdeňkovi se zhroutil svět. Najednou zůstal na světě úplně sám a z bolestné ztráty už se nikdy nevzpamatoval. Život pro něj ztratil smysl, hraní ho přestalo zajímat, zavřel se ve svém bytě a ven prakticky nevycházel. Navíc žil v naprosté chudobě a bez finančních prostředků. Ke všemu se přidaly zdravotní problémy, onemocněl Alzheimerovou chorobou a skončil v léčebně pro dlouhodobě nemocné, kde 11. prosince 2001 ve věku 81 let zemřel.

Jiří Krampol: Konec Zdeňkova života byl utrpení

„Zdeněk poslední roky jenom dožíval, žil v otřesných podmínkách, neměl ani na chleba. Jeho konec života byl strašně smutný a nedůstojný. Přestal být soběstačný, a to už nebyl život, ale utrpení. Vždycky jsem si říkal, hlavně takhle neskončit. To je moje noční můra,“ prohlásil jeho kolega, herec Jiří Krampol.

Zdeněk Dítě se stal hercem tak trochu náhodou. Vystudoval reálné gymnázium v Praze, absolvoval abiturientský kurz na obchodní akademii a stal se účetním. Toto zaměstnání ho ale neuspokojovalo a ve volných chvílích chodíval do divadel, kde s oblibou fotil herce. Tato profese ho fascinovala a jednoho dne si řekl, že by to mohl zkusit také. Herectví začal studovat soukromě a k tomu si našel soubor nadšených ochotníků, se kterými začal účinkovat. Po prvním představením věděl, že už nic jiného v životě dělat nechce. Podal si přihlášku na pražskou konzervatoř, byl přijat a hned po studiu dostal angažmá v Divadlech na Vinohradech, kde se stal profesionálním hercem. Během kariéry ztvárnil desítky filmových a divadelních rolí. Dokonce se objevil i v legendární komické scénce po boku Felixe Holzmana nazvané Včera, dnes a zítra.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 6. 2023

Po emocionální spoušti, kterou jste prošli v posledních týdnech, bude období začínající dnešním dnem docela uklidňující. Těchto hladších a klidnějších vod můžete využít ke znovunalezení citové harmonie a zlepšení rovnováhy svého energetického toku. Navíc, Berani, pokud vaše fyzické zdraví není zcela odpovídající, nadcházející týdny by vám měly poskytnout příležitost k odpočinku a regeneraci.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.