Celebrity

10. června 2021 04:59

Žaneta Dernerová

Kam se poděl princ Bajaja? Po natáčení se mu zhroutil svět, myslel na sebevraždu

Princ Bajaja - upoutávka

Po natočení jeho nejslavnější role, přišel náhlý pád. Představitele legendárního prince Bajaji, Ivana Palúcha, opustila manželka s dcerou a měl zakázáno hrát. Podívejte se s námi na životní cestu pohádkového Bajaji - z nadaného herce se světovým potenciálem až po seniora s podprůměrným důchodem.

Slovenský herec Ivan Palúch, kterého nejvíce proslavila postava prince Bajaji ve stejnojmenné pohádce, měl našlápnuto stát se světovou hvězdou. Už ve svých devětadvaceti letech jako jediný československý herec kráčel v roce 1969 po červeném koberci na proslulém filmovém festivalu ve francouzském Cannes, kde se promítaly hned tři snímky, ve kterých hrál. Dva roky na to natočil svou nejslavnější pohádku Princ Bajaja a byl na vrcholu své kariéry. Pak ale přišel nečekaný a krutý pád.

Rozpadlo se mu manželství a jeho žena primabalerína Blanka i s jejich malou dcerou Markétou tajně emigrovala do Rakouska, kde měla vlivnou rodinu. „Ještě mě šli vyprovodit na letiště, když jsem jel natáčet seriál Duhový luk. Vůbec nic jsem netušil. Pak mi ale bylo divné, že o sobě týden nedala vůbec vědět. Až přišel choreograf z Prahy a oznámil mi, co se stalo. Bylo to hrozné. Musel jsem podepsat, že se jich vzdávám. Ona v Rakousku měla sestru, strýce - světového dirigenta Herberta von Karajana, druhý strýc byl šéf oceláren v Linci. Chápal jsem, že tam budou mít holky lepší život, ale já si to pořádně odpykal,“ prozradil herec.

Ivan Palúch měl zakázáno hrát a nemohl navštěvovat dceru

Komunisté jeho pas nechali rozstříhat na kousky, aby svou dceru nemohl navštěvovat, a navíc mu zakázali točit a hrát. „Nechtěli mě zaměstnat ani jako dělníka. Najednou jsem neměl nic. Přišel jsem o všechno. O ženu, dceru i práci. Byly to tak strašně depresivní časy, že jsem přemýšlel, že to všechno skončím,“ zavzpomínal Palúch.

S dcerou už se mu vztah nikdy navázat nepodařilo. Odloučení bylo moc dlouhé. „Nepustili mě za ní. V roce 1973 se svou matkou odjela a já ji poprvé viděl až po revoluci v devadesátém roce. A to už Markéta hovořila jenom německy, takže jsme si spolu ani nemohli popovídat, protože já tento jazyk neumím,“ povzdechl si herec.

Od černých myšlenek na sebevraždu ho zachránila až druhá láska, úřednice z Domu osvěty. Oženil se a stal se otcem dvou synů. Ani toto manželství ovšem nevydrželo. Sám ale dlouho nezůstal. V roce 1986 ho přijali do zvolenského divadla, kde se seznámil se svoji třetí osudovou ženou, se kterou počal svého třetího syna. „I když jsme se nevzali, snažil jsem se o něj vzorně starat. Když se narodil, šel jsem se na matriku přihlásit jako otec. Vychovával jsem ho až do druhé třídy základní školy. Potom se jeho matka zamilovala do jiného muže a rozešli jsme se,“ přiblížil Palúch.

Smrt přišla náhle a nečekaně

Teprve až s další láskou Idkou, kterou záhy poznal, zůstal až do konce života. „Seznámila nás společná známá. Idka byla vdova, překrásná. Pozval jsem ji na večeři a bylo to. Je úžasná. Bez ní bych už dávno zemřel. Neměli jsme spolu nikdy žádnou krizi,“ svěřoval se herec.

Další podpásovka jako pozůstatek totalitního režimu přišla v době, když si šel jako novopečený senior zažádat o důchod. Sociálka mu vyměřila směšnou penzi - 256 eur, tedy v přepočtu zhruba šest a půl tisíce korun. „Roky, kdy mi komunisté zakázali hrát, mi nikdo nezohlední. Na úřadu mi řekli, ať o tom přinesu potvrzení z StB,“ pokrčil rameny.

Představitel prince Bajaji zemřel před šesti lety. Bylo mu sedmapadesát let. Smrt přišla nečekaně. „Měl nález na plicích, byl v nemocnici. Večer jsme si spolu volali, cítil se dobře a další den měl jít domů. Bohužel, už nepřišel. Zemřel náhle,“ prozradila jeho družka Ida.

Slavnou pohádku Princ Bajaja můžete vidět ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo na TV Prima o den později ve 22:05.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.