Tip na letní výlet: Tajemný hrad Landštejn je ideální cíl pro turisty, houbaře i cyklisty

O založení většiny hradů u nás máme zaručené zprávy. Vlastníci z řad šlechty se postarali o to, aby o jejich sídlech bylo co nejvíce informací. Hrad Landštejn, ležící poblíž Jindřichova Hradce, je ovšem výjimkou…

Kdo a proč?

Hrad byl postaven zřejmě v roce 1222, kdy zemřel moravský markrabí Vladislav a správy území se ujal Přemysl Otakar I. Aby zabezpečil hranice, budoval strážní hrady. Je ale záhadou, proč vznikl Landštejn, leží totiž přímo naproti staršímu hradu rakouských pánů ze Zöbingu. Až do roku 1315 patřil pánům z Landštejna, než vymřeli po přeslici. Za třicet let poté ho od Václava IV. získal nejvyšší hofmistr Konrád Krajíř z Krajku. On a potomci se rozhodli změnit obranný systém hradu a předělat ho na luxusní feudální rezidenci. To se jim sice povedlo, ale postupně se kvůli přestavbě tak zadlužili, že ho v roce 1579 museli prodat. Pak se majitelé často střídali, což objektu pochopitelně nepomohlo. Poslední ránu mu zasadil v roce 1771 zásah blesku, po němž hrad zcela vyhořel.

Grázl v okolí

Chátrání pokračovalo a „palác“ se pozvolna měnil v ruinu. Přítrž tomu učinilo až (výjimečně) moudré rozhodnutí socialistických úředníků. Na jejich pokyn se tu od roku 1972 usídlili archeologové a začaly práce na záchraně Landštejna. Ten měl výjimečnou polohu nejen tím, že leží na českomoravskorakouském pomezí, ale i díky tomu, že je obklopen nádhernou přírodou. Lesy tzv. České Kanady byly kdysi tak husté, že v nich na dlouho našel spolehlivý úkryt jeden z nejzločinnějších lapků a mordýřů v českých zemích Jan Jiří Graessl, po němž nám zůstala památka v podobě hanlivého oslovení grázl. Mezi hustým porostem se ovšem objevují i četné rybníky (nakonec vždyť jsme v Jižních Čechách, že?), kde lze skvěle osvěžit tělo po náročné túře, či se u nich prostě jen povalovat a koupat se.

Šermíři, trubadýři, pěvci…

Civilizace zasáhla tuto krajinu dost málo, i proto, že poblíž se rozkládalo hraniční pásmo s ostnatými dráty, takže se tady od roku 1948 zastavil čas. Ráj zde najdou houbaři, „borůvkáři“, pěší turisté, cyklisté. Přímo okolo Landštejna prochází cyklotrasa, která je součástí stezky Greenways Praha – Vídeň. Ti, co se rozhodnou jet vlakem, uvítají jízdu úzkokolejkou, vláček (každou sobotu i s parní lokomotivou a starými vagóny) jede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a zpět. Jízda trvá hodinu a půl, což je dost na obdivování přírodních krás. Na hradě se pravidelně o víkendech konají kulturní či jiné akce, častými hosty jsou tu různé skupiny historického šermu, letos to bude vystoupení folklórních souborů, středověkých pěvců a trubadýrů.

Bunkr i restaurace

Ani příznivci vojenství neodjedou zklamáni. Pokud se vydají pár kilometrů pěšky po modré, dojdou až k funkčnímu opevnění z dob první republiky, řopíku, který je přístupný veřejnosti o letních víkendech. Je zrekonstruovaný do podoby, v jaké se nacházel před válkou, včetně výzbroje a výstroje, a určitě stojí za podívání. Vstupné je dobrovolné.

Po náročné cestě se pak lze občerstvit podle svého gusta, Landštejnský dvůr v podhradí je spíš pro movitější klientelu, kioskek na nádvoří zase uspokojí ty méně náročné, ovšem dost restaurací je i v blízkém či vzdálenějším okolí. Pro celodenní výlet je nejlepší vystoupit z vlaku ve stanici Hůrka a dojít na hrad asi 8 km pěšky. Zkrátka a dobře, na své si tady přijde každý…

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.