zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Medová dieta: Účinný způsob, jak zhubnout i bez počítání kalorií

Medová dieta
Autor: iStock Medová dieta
Anna Kopečková , Vydáno: 19.01.2021
Je velice jednoduchá a ještě k tomu chutná. Opravdu vám ale medová dieta pomůže zhubnout, přestože je med sladký?

reklama

Možná vás jako první napadne, že sladký med přece nemůže být součástí diety. Je sladký a po sladkém se tloustne! To je pravda, a proto ho také nepotřebujete tolik jako cukru, ale mnohem méně, navíc med neobsahuje sacharózu (tzv. řepný cukr). Tu při slazení cukrem naše lidské tělo nejdříve metabolicky štěpí na fruktózu a glukózu. Teprve poté jsou tyto jednoduché cukry využity v lidském těle. Při použití medu jako sladidla toto pro tělo namáhavé metabolické štěpení odpadá. „Med na rozdíl od bílého cukru nezpůsobuje nadváhu, naopak může být velmi užitečným pomocníkem při hubnutí, jelikož na rozdíl od rafinovaného cukru, který je zdrojem ‚prázdných kalorií‘, obsahuje užitečné vitamíny, minerály, antioxidanty, bílkoviny a vlákninu,“ vysvětluje Milan Špaček, medový sommeliér a majitel firmy Medokomerc.  

Medová dieta má původ v Británii

Medovou dietu už před lety propagoval britský farmaceut a odborník na výživu Mike McInnes, který na toto téma vydal celou knihu. „Není potřeba počítat kalorie, není potřeba utrácet za drahé dietní pokrmy a nápoje, není potřeba se týrat hladovkou a můžete tak zhubnout až 1,3 kilogramu za týden,“ citoval autora diety slavný deník Daily Mail. Podle jeho názoru je hlavním viníkem obezity konzumace velkého množství sacharidů (zejména bílého řepného cukru, bílé pšeničné mouky) a průmyslově zpracovaných potravin. Nemalé množství sacharidů se skrývá dokonce i v nízkotučných potravinách, označených light. Veškeré nevhodné cukry je proto nutné z jídelníčku vynechat a sladit výhradně medem, bílou mouku, rýži a těstoviny nahradit celozrnnými variantami, vyhnout se bramborám, příliš sladkému ovoci, jako jsou banány nebo hroznové víno, a místo light jogurtu si dát kvalitní bílý neochucený. 

Podle Mikea Mclnnese med detoxikuje tělo, nastartuje metabolismus, nezvyšuje hladinu glukózy v krvi. Dokáže vás chránit před neodolatelnou chutí na sladké, která přirozeně přichází jako následek drastického snížení příjmu sacharidů. „Mnoho studií dokazuje, že pokud vypijeme čaj s medem, cukry z něj se chovají v těle úplně jinak než bílý cukr,“ tvrdí tento britský odborník na výživu a vysvětluje, proč je med mnohem zdravější než cukr. Většina dietologů podle něj chybně umisťuje med do kategorie špatných cukrů. Vědci z Dubaje kupříkladu prokázali, že po konzumaci medu nedojde ke zvýšení krevní glukózy, ale naopak ke snížení. U bílého cukru dochází k opaku.

ZÁZRAČNÝ MED: CO DOKÁŽE S PLETÍ, VLASY A NEHTY?

Ranní nápoj, který zrychlí metabolismus

První věcí, kterou radí Mike McInnes, je nastartovat po ránu metabolismus sklenkou teplé vody s medem, špetkou skořice a citronovou šťávou. Tento nápoj pijte minimálně půl hodiny před snídaní. Medová šťáva s kyselinou citronovou detoxikuje váš organismus. Můžete ji pak bez obav pít celý den. Jen myslete na to, že kyselá šťáva z citronu ani sladký med příliš neprospívají vašim zubům, proto je dobré si po vypití nápoje důkladně vypláchnout ústa čistou vodou. 

Ranní nápoj s medem, citronem a skořicí
Autor: iStock Ranní nápoj s medem, citronem a skořicí

Místo cukru lžička medu

Med podporuje správné trávení, proto je dobré dát si po každém jídle kávovou lžičku kvalitního medu. Díky medu bude vaše tělo rychleji spalovat přijaté kalorie, které by jinak ukládalo. Lžičkou medu můžete také nahradit cukr v čaji, limonádě, případně kávě nebo při přípravě omáček, palačinek a různých dezertů – a to nejen v „dietním období“, ale v podstatě kdykoliv a pro celou rodinu. Med na rozdíl od rafinovaných cukrů obsahuje řadu prospěšných látek, zažene chutě na sladké a vy si díky němu můžete dopřát mlsání bez výčitek. 

Lžička medu před spaním

Před odchodem do postele, než si vyčistíte zuby, dejte si lžičku medu. Ta nastartuje metabolismus tak, že tělo začne spalovat tuky. A navíc následující den nebudete mít chuť na sladké!

5 častých mýtů o medu: Vadí mu horký čaj a může se zkazit?

5 častých mýtů o medu: Opravdu mu vadí horký čaj a může se někdy zkazit?

Zdá se, že pití vody s citronem po ránu má víc nevýhod, než pozitiv

Hubnete pomocí vody s citronem? Pozor na nežádoucí účinky!

reklama

Související témata: medová dieta , jak zhubnout , novoroční dieta , med , glykemický index , sacharidy , účinná dieta , jednoduchá dieta

reklama

Přečtěte si také

reklama