Dušičky a Halloween: Obnovte rituály našich předků v tento tajemný čas!
Dušičky a Helloween: Obnovte rituály našich předků v tento tajemný čas! Zdroj: istock.com
Přicházejí svátky, kdy vzpomínáme na naše blízké, kteří jsou už na druhém břehu. Jaká kouzla čekají v tajemné podzimní noci?
Možná vnímáte Halloween jako trapný americký import, ale fakt je, že má s českými Dušičkami mnoho společného. Alespoň ve svých historických kořenech!
Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou.
V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci. Třeba vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Všudypřítomná oranžová a černá barva zase symbolizují podzimní sklizeň a přicházející temnotu a smrt.
A masky? Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé.
Tradice českých Dušiček je pradávná a stejně jako anglosaský Halloween nám ji zanechali keltští předci. Ti ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
PŘEČTĚTE SI: VELKÝ SPECIÁL HALLOWEEN A DUŠIČKY
Jejich keltský rok začínal již zmíněným svátkem Samhainem, který se slavil prvního listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. Byl to svátek všech zesnulých a také příprava na dlouhé a obávané období zimy. Při christianizaci Evropy navázali na tuto keltskou tradici křesťanští kněží, kdy 2. listopadu roku 998 zavedl zvyk modliteb za zesnulé benediktýnský opat Odillo z Cluny. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví 1. listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček.
Jaké rituály můžete provádět při držení dušičkové tradice?
Návštěva hřbitova – V těchto dnech chodí rodiny na hřbitov a dávají na hroby zesnulých květinové dary a zapalují svíce. Za každou dušičku se zapaluje jedna svíce, aby každého zesnulého doprovázelo její světlo. Právě obřadní zapalování ohňů pochází z pohanského Samhainu, oheň očišťuje a zároveň chrání.
Květiny –- nesmí chybět kladení květin na hroby. Květinové dary symbolizují víru ve věčný život. Pořiďte chryzantémy, které mají symboliku lidské dokonalosti.
Modlitba – pokud jste věřící, pomodlete se za duše zamřelých. Pokud věřící nejste, věnujte jim tichou a upřímnou vzpomínku. Pokud to nestihnete na hřbitov, udělejte to doma.
Rituál očisty – na Dušičky je vhodný čas na očistu. Jak domova, kterého zbavíte starých a negativně působících věcí, tak duše. Ukliďte si v sobě tak, že si sednete s rodinou a “spálíte” vše špatné, co se v minulosti stalo. Můžete například své „hříchy“ napsat na papír, dát do krabice a spálit.
Tichá večeře – uspořádejte tichou večeři a prostřete i pro ty, kteří tento rok zemřeli. Vzpomeňte na ně s láskou a v dobrém.
Adoptujte hrob – není to nic morbidního, prostě udělejte nezištně něco hezkého. Pokud víte o hrobu, o který se nikdo nestará, postarejte se vy. Vyčistěte ho, zapalte svíčku a položte květinku.
Uvařte tradičně – specialitou českých hospodyněk bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo "kosti svatých”. Pro rodinu bylo určeno pečivo z bílé mouky a pro čeládku z mouky černé.
Dušičková koleda – ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo "chodit po rohlíkách", protože odměnou koledníkům bylo většinou právě dušičkové pečivo.
-KU-