Dušičky a Halloween: Obnovte rituály našich předků v tento tajemný čas!

Přicházejí svátky, kdy vzpomínáme na naše blízké, kteří jsou už na druhém břehu. Jaká kouzla čekají v tajemné podzimní noci?

Možná vnímáte Halloween jako trapný americký import, ale fakt je, že má s českými Dušičkami mnoho společného. Alespoň ve svých historických kořenech!

Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou.

V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci. Třeba vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Všudypřítomná oranžová a černá barva zase symbolizují podzimní sklizeň a přicházející temnotu a smrt.

A masky? Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé.

Tradice českých Dušiček je pradávná a stejně jako anglosaský Halloween nám ji zanechali keltští předci. Ti ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.

PŘEČTĚTE SI: VELKÝ SPECIÁL HALLOWEEN A DUŠIČKY

Jejich keltský rok začínal již zmíněným svátkem Samhainem, který se slavil prvního listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. Byl to svátek všech zesnulých a také příprava na dlouhé a obávané období zimy. Při christianizaci Evropy navázali na tuto keltskou tradici křesťanští kněží, kdy 2. listopadu roku 998 zavedl zvyk modliteb za zesnulé benediktýnský opat Odillo z Cluny. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví 1. listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček.

Jaké rituály můžete provádět při držení dušičkové tradice?

Návštěva hřbitova – V těchto dnech chodí rodiny na hřbitov a dávají na hroby zesnulých květinové dary a zapalují svíce. Za každou dušičku se zapaluje jedna svíce, aby každého zesnulého doprovázelo její světlo. Právě obřadní zapalování ohňů pochází z pohanského Samhainu, oheň očišťuje a zároveň chrání.

Květiny –- nesmí chybět kladení květin na hroby. Květinové dary symbolizují víru ve věčný život. Pořiďte chryzantémy, které mají symboliku lidské dokonalosti.

Modlitba – pokud jste věřící, pomodlete se za duše zamřelých. Pokud věřící nejste, věnujte jim tichou a upřímnou vzpomínku. Pokud to nestihnete na hřbitov, udělejte to doma.

Rituál očisty – na Dušičky je vhodný čas na očistu. Jak domova, kterého zbavíte starých a negativně působících věcí, tak duše. Ukliďte si v sobě tak, že si sednete s rodinou a “spálíte” vše špatné, co se v minulosti stalo. Můžete například své „hříchy“ napsat na papír, dát do krabice a spálit.

Tichá večeře – uspořádejte tichou večeři a prostřete i pro ty, kteří tento rok zemřeli. Vzpomeňte na ně s láskou a v dobrém.

Adoptujte hrob – není to nic morbidního, prostě udělejte nezištně něco hezkého. Pokud víte o hrobu, o který se nikdo nestará, postarejte se vy. Vyčistěte ho, zapalte svíčku a položte květinku.

Uvařte tradičně – specialitou českých hospodyněk bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo "kosti svatých”. Pro rodinu bylo určeno pečivo z bílé mouky a pro čeládku z mouky černé.

Dušičková koleda – ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo "chodit po rohlíkách", protože odměnou koledníkům bylo většinou právě dušičkové pečivo.

-KU-

Sdílejte článek
Štítky rodina Evropa svíčka Irsko dušičky rituál Halloween hřbitov svátek Česko Dušičky rituály všech svatých Samhain

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.