Růžovka není jen houba! Stejnojmenná kožní choroba ničí hlavně sebevědomí

Při slově růžovka si většina lidí vybaví oblíbenou houbu. O tom, že se stejně jmenuje poměrně rozšířená kožní choroba (postihuje 10 % obyvatel), se moc neví. Není životu nebezpečná, obvykle nebolí a kdo se nedívá do zrcadla, ten ji nemusí ani zaregistrovat...

Nenápadné projevy

Rosacea, jak se jmenuje růžovka odborně, může mít genetický původ, ale ten nebývá obvykle rozhodující. Na jejím vzniku se kromě určité dispozice podílejí také poruchy zažíváni a stres. Růžovka postihuje přibližně stejnou měrou obě pohlaví, obvykle začíná kolem 40. roku věku. Projevy jsou zprvu nenápadně, dochází k přechodnému zarudnutí kůže obličeje, a to například po fyzické námaze, pití horkých nebo alkoholických nápojů, po kořeněném jídle, ale také při rozčilení.

Alkoholický nos abstinentů

Tato počínající fáze často projde bez povšimnutí. Časem ale na tvářích a bradě přetrvávají rozšířené cévky, později provázené zánětlivými pupínky. Pro muže je navíc při růžovce typický zbytnělý nos, podobný tomu, jaký mají alkoholici.

Lidé postižení růžovkou stejně jako jinými kožními chorobami mohou pak trpět psychickými obtížemi a s tím spojenou společenskou izolací.

Individuální léčba

Růžovka se diagnostikuje podle klinických projevů, evidentně odběrem vzorku kůže na histologické vyšetření.

Růžovka je chronické onemocnění a její léčba je individuální, záleží na stadiu choroby. Zánětlivé projevy se léčí pomocí krémů či gelů, například s metronidazolem. Při zhoršení stavu se používají lokální či celková antibiotika. Drobné cévky lze odstranit cévním laserem v laserových centrech. Obvykle se tyto procedury provádějí v zimních měsících, nutná jsou 2 až 3 sezení. Záleží také na životním stylu – pleti s růžovkou neprospívají pobyty v horkém prostředí, nadměrná sluneční expozice, horká jídla a nápoje, kořeněné pokrmy, alkohol – prostě vše, co přispívá k rozšiřování žilek v obličeji.

Beze stop

I když je léčba růžovky zdlouhavá, výhodou je, že po vyléčení nezůstávají na kůži žádné stopy v podobě jizev. Spolu s protizánětlivými léky se doporučuje úprava životosprávy, vyloučení pálivých a dráždivých jídel, samozřejmě alkoholu, používání šetrné kosmetiky. „V případě rozšířených žilek je řešením cévní laser. Ošetření je ambulantní a trvá zhruba 30 minut. Neexistují poté žádná omezení, nedoporučuje se ale minimálně tři týdny ošetřovanou oblast opalovat, proto je nejvhodnější pro výkon zimní období," říká MUDr. Obstová, dermatoložka z kliniky Medicom Clinic.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.