Máte strie? Kvůli vyšší váze to není!

Navzdory obecně panujícímu názoru, že strie se objevují výhradně v důsledku váhového přírůstku, tkví skutečná příčina jejich vzniku v něčem jiném. Také nezmizí, když znovu zhubnete, a nemají je jen ženy...

„Se striemi se v průběhu života potýká až 90 procent žen. Objevují se během dospívání, v těhotenství a mateřství, ale bohužel i kdykoliv jindy,“ popisuje odbornice na krásu Martina Šmidrová z Lékařského domu Praha 7. Tam, kde strie vznikne, působí kůže velmi jemným a jakoby prázdným dojmem.

Strie vznikají ve střední vrstvě kůže zvané dermis, která kůži napomáhá zachovat si svůj tvar a strukturu.„Dokud je dermis v pořádku, strie nemají šanci vzniknout. Když se ovšem pojivová tkáň rychle roztáhne za jistou hranici, dojde k poškození a potrhání svazků vláken, která se již nesmrští do původní plochy,“ vysvětluje vznik strií MUDr. Kravciv z Lékařského domu.

Právě kvůli tomuto potrhání mají pak nové strie začervenalou barvu – pokožkou a trhlinami v dermis totiž prosvítají na povrch kůže krevní cévy. Zde tkví také odpověď na otázku, proč se kůže v oblasti strií jeví prázdná. Chybí jí tolik důležitá hlubší opora.

Není strie jako strie

Dermatologové rozlišují dva druhy strií:

• Červené strie – Jsou mladé a na pokožce nové. Zpočátku vypadají jako tenké, červené a nepravidelné linky, posléze začínají rudnout a někdy až fialovět. Barevné změny závisí na obsahu pigmentů jednotlivce v pokožce. Tmavnutí je způsobeno krvácením na kožní úrovni, „červené“ strie se proto v podstatě chovají jako modřiny. „Během těhotenství může tento typ strií dokonce začít svědit,“ upozorňuje Martina Šmidrová.

• Světlé strie – Jsou věkově starší. Vznikají, když se „modřinové“ červené strie zahojí, zbělají a stanou se méně viditelnými. Pigmentace v oblasti strií se zmenšuje a celá postižená zóna se zmenší. U světlovlasých jedinců zůstávají strie stříbřitě bílé, u osob s vyšším obsahem pigmentu v těle je výsledná barva světle béžová.

A pak jsou tu ještě těhotenské strie, což je označení pro strie, které vznikají v důsledku těhotenství, většinou v oblasti břicha, prsou či stehen. Procházejí ovšem oběma fázemi, a to jako červené i světlé strie.

Mýtus č. 1: Strie vznikají kvůli tloustnutí

„Panuje obecná představa, že strie vznikají kvůli rychlému zvětšení plochy kůže. To je ovšem pravda pouze částečná. Hlavním viníkem jejich formování jsou totiž hormonální změny,“ říká Martina Šmidrová.

V období růstu dochází k významným změnám hladin hormonů a metabolismu, produkuje se velké množství hormonů glukokortikoidů, které mají za následek narušení kolagenových a elastinových vláken v případě roztažení kůže. Když lidé přiberou, ovlivní to obsah hormonů v těle a právě tyto hormonální změny vznikající kvůli váhovému přírůstku jsou příčinou strií, nikoliv přírůstek samotný.

A dokonce na to existuje i důkaz: američtí vědci na zdravé pokožce uměle vytvořili strie, a to aplikací silného kortikosteroidového krému. „Steroidy jsou totiž složením velmi podobné hormonům, které na pokožce způsobují strie, takže jejich topická aplikace mohla vyvolat také jejich vznik,“ říká k tomu Martina Šmidrová.

Mýtus č. 2: Strie jsou dámský problém

Strie rozhodně nejsou problém, který trápí jenom ženy! „U mužů má vliv nižší produkce kolagenu, který napomáhá hojení kůže,“ dodává k tomu MUDr. Kravcic.

Mýtus č. 3: Formují se výhradně na břiše

Kdepak, zformovat se mohou i na prsou, stehnech, lýtkách, hýždích, spodních zádech, vrchní části paží nebo kolem loktů a kolen.

Mýtus č. 4: Hubnutí mě jich zbaví

Strie nemají s tukem nic společného, jsou to jizvy ve střední vrstvě kůže. Hubnutí na ně proto nemá vůbec vliv. Dobrá zpráva nicméně je, že pokud začnete hubnout ještě ve fázi, kdy jsou strie červené a zatím nezbělaly, mohou se ještě zhojit bez následků. Jakmile však jednou zbělají, dieta ani cvičení vám už nepomohou.

Mýtus č. 5: Strie mají jenom tlustí

S váhou nemají strie nic společného, způsobují je změny hormonálních hladin v organismu a také genetika. Třeba u teenagerů se mohou objevit kvůli hormonálním změnám bez ohledu na váhu.

Mýtuš č. 6: Opálením strie zmizí

Kdepak, opálení může strie naopak ještě zviditelnit, zejména jedná-li se o světlejší typ. Tkáň s jizvami se totiž na rozdíl od normální neopaluje.

Jak se strií zbavit?

Žádné magické řešení, které strie zcela odstraní, neexistuje. I přesto ovšem existují možnosti, jak jejich vzhled výrazně zlepšit. Jednou z nich je takzvaná sublativní radiofrekvence, kdy tepelný ráz stimuluje zvýšenou tvorbu kolagenu, dochází k přestavbě tkáně v podkoží a vyhlazení. Druhou možností je abdominoplastika, kdy lékař odstraní povislou kůži (i se striemi) z oblasti břicha. Jedná se nicméně o operaci, která modeluje postavu a není primárním řešením problému se striemi.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Save

Save

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.