Móda a krása

25. listopadu 2017 07:30

Anna Kopečková

Nejčastější vady na kráse v obličeji: Jak se jich nejlépe zbavit?

Vady na kráse na obličeji často vnímáme až příliš kriticky a snižují nám sebevědomí. Co se s těmito problémy dá dělat a jaká je ideální domácí a odborná péče?

Rozšířené póry na nose

„Póry jsou zakončení vlasových folikul. Pro kůži jsou důležité, díky nim může dýchat a zároveň i vylučovat odpadní látky, na druhou stranu jimi může přijímat aktivní látky z kosmetických produktů. Jsou zcela přirozenou součástí kůže,“ uvádí dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

Problém podle odbornice na krásu Martiny Šmidrové nastává, když se póry rozšíří a zvětší, což je typické zejména pro mastnou a stárnoucí pleť. Rozšířené póry mají navíc tendenci hromadit v sobě nečistoty a kožní maz, který na vzduchu oxiduje a na pleti vznikají takzvané komedony, které známe jako černé tečky. „V důsledku nadbytku kožního mazu je okolí pórů náchylnější ke vzniku pupínků a dalších nedokonalostí,“ popisuje odbornice další nepříjemný jev.

Tak jako u většiny tělesných projevů, také u rozšířených pórů hraje hlavní roli genetika. Na vině může být i příliš mastná, nečistá pleť nebo povolení pleti, a tím pádem i stěn pórů v důsledku přirozeného stárnutí organismu.

Co funguje proti rozšířeným pórům? Nejdůležitější je čištění pleti ráno a večer. „Používejte produkty obsahující kombinace kyselin, například mléčné, salicylové či mandlové. Ty uvolní zanesené póry od kožního mazu a nečistot. Následně použijte adstringentní pleťové tonikum, které rozšířené póry stáhne,“ doporučuje Martina Šmidrová.

Stažení pórů a jejich pročištění podpoří i pleťové masky, v současnosti patří mezi nejoblíbenější ty s obsahem přírodního jílu.

Pro nejlepší výsledek je nicméně nejlepší kombinovat důslednou domácí péči s občasnou návštěvou odborníka, který póry na pleti dokáže správně zvoleným ošetřením minimalizovat a dlouhodobě stáhnout. „K nejúčinnějším metodám, jak redukovat rozšířené póry, patří laserové ošetření či sublativní radiofrekvence, v některých případech může pomoci i resurface pleti či chemický peeling. Nejvhodnější metodu je potřeba vybrat s přihlédnutím k aktuálnímu stavu kůže i pórů,“ doplňuje MUDr. Kravciv.

Popraskané červené žilky na tvářích

Teleangiektázie čili popraskané červené žilky na tvářích (ale i jinde na těle) primárně pramení z poškození žilních stěn. Vznik viditelných červených žilek mohou zapříčinit kožní onemocnění, jako je rosacea (růžovka) a různé typy dermatitid. Žilky ale mohou popraskávat i kvůli přepracovanosti, v důsledku stresu či nedostatku spánku. Vliv mohou mít i měnící se hladiny hormonů v těhotenství a přechodu. Právě proto tento problém trápí ve vyšší míře ženy než muže.

Doma toho příliš s červenými žilkami neuděláte. Dočasně jejich vzhled zlepší korektor, který je zamaskuje. Vhodné jsou takové produkty, které navíc snižují průtok krve v podkožních žilkách, a díky tomu rozšířené žilky stahují.

Pro viditelnou redukci rozšířených červených žilek si ale musíte zajít k odborníkovi. Při laserovém ošetření zasáhne tepelný pulz stěny krevní cesty a stáhne je k sobě. Žilka se tak uzavře a zhruba do měsíce zcela vymizí. Nemusíte mít obavy, že tak krev ztratí možnost průtoku. Čím sytější a barevnější žilky jsou, tím je ošetření efektivnější. U světlých žilek se účinek snižuje.

Foto: iStock

Pokles horních víček a pytle pod očima

Jak stárneme, ztrácí kůže přirozeně svou pevnost i pružnost kvůli úbytku množství kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Jednou z oblastí, kde jsou tyto změny nejvíce patrné, jsou horní oční víčka, na kterých se v průběhu let mohou vytvořit i velké kožní převisy. Ty již podle MUDr. Kravciva zdaleka nejsou pouze estetickou vadou na kráse, ale mohou zhoršovat kvalitu vidění.

Plastická operace očních víček neboli blefaroplastika se právě proto řadí k nejčastěji prováděným plastickým operacím. „Pří zákroku na horních víčkách chirurgicky odstraníme nadbytečnou kůži a sešijeme ránu tak, aby přesně kopírovala val oka. Jizvy jsou díky tomu téměř neviditelné,“ tvrdí plastický chirurg a odborník na tuto problematiku MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu Praha 7.

U spodních víček jsou podle primáře Topinky největším problémem zvětšené vaky pod očima. I zde docílíme odstraněním přebytečné kůže a případné tukové tkáně jejich zmenšení. A pokud nemáme zrovna v lásce invazivní metody, s vaky pod očima nám může také laserové ošetření, které je minimalizuje. „U každého pacienta je třeba individuálně zhodnotit, se kterou z metod lze dosáhnout nejlepších výsledků,“ vysvětluje dermatolog Kravciv.

Mastící se T-zóna

Víte, jaký je nejběžnější typ pleti? Smíšený. Jeho nejčastějším projevem je neustále se mastící T-zóna, tedy čelo, nos a brada a suché tváře. Co s tím?

Jak popisuje odbornice Martina Šmidrová, je třeba si zvolit širší spektrum produktů péče o pleť: „Na mastící se zóny volte produkty pro mastnou pleť. Zapomeňte ale na agresivní produkty na čištění pleti s obsahem alkoholu. Ten sice nadbytečný maz odstraní, ale spouští se tak začarovaný kruh. Alkohol pleť vysuší, a ta v reakci na to začíná produkovat ještě více mazu.“

Mastnou pleť je tedy třeba čistit, ale nikoliv používáním agresivních produktů. „Účinné jsou produkty s obsahem jemných kyselin nebo niacinamidem. Nejvhodnější je ale nechat si pleť profesionálně vyčistit a nechat si doporučit produkty přesně pro vaši pleť,“ dodává. „A nezapomínejte na to, že i mastnou pleť je třeba hydratovat,“ upozorňuje odbornice s tím, že v případě suché či normální pleti by každodenní hydratace měla být samozřejmostí, stejně jako jemné čištění a odlíčení.

Akné v dospělosti

S „pubertálním“ akné jsme se všichni tak nějak smířili. Jenže co dělat, přetrvává-li tento problém i do dospělosti? „Na vině mohou být rozkolísané hormony, zejména mužské pohlavní hormony androgeny, jejichž zástupcem je testosteron. Bývá příčinou hlubokého cystického akné, především na bradě, v dekoltu a na zádech,“ vysvětluje Martina Šmidrová s tím, že ačkoliv se jedná o mužské hormony, tento typ akné postihuje i ženy.

Důvodem rozpuku pupínků ale může být i stres a s ním související vyplavování „stresového“ hormonu kortizolu anebo chuť na sladké.

Pokud vás akné trápí, je vhodné zajít si za dermatologem. „Na základě vyšetření v ordinaci můžeme pacientovi doporučit užívání lokálních antibiotik ve formě roztoku či krému, případně zvolíme jejich orální užívání,“ popisuje dermatolog Kravciv. „Pokud akné po měsíci užívání antibiotik neustoupí, přistoupíme k dalším metodám, z nichž nejúčinnější je laserové ošetření,“ pokračuje MUDr. Kravciv s tím, že asi u desetiny pacientů je efektivnějším řešením akné chemický peeling.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.