Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

ROZHOVOR s módní návrhářkou: Češi jsou pořád teplákový národ

„Proč proboha nosíte jehly na pražských kočičích hlavách? A doma zase tepláky?“ ptá se mě s úsměvem španělská návrhářka Gema Romero Cervantes (44). Duší kovaná Španělka nechápe, proč děti oblékáme v second handech a neumíme si užívat života.
Vydáno: 30.06.2015
Tepláky a boty na příliš vysokých podpatcích - podle návrhářky dvě největší neřesti českých žen
Tepláky a boty na příliš vysokých podpatcích - podle návrhářky dvě největší neřesti českých žen Autor: bloomberg.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I když Gema žije v Praze skoro dvacet let, její postřehy z ulic naší metropole jsou pořád vtipným a k zamyšlení vyzývajícím pohledem zvenčí.

Co si pomyslíte o dívce, která ve snaze vyhovět módním trendům klopýtá na jehlových podpatcích přes tramvajové koleje, obrubníky a kočičí hlavy?

Že se stala obětí snahy o styl. Proč to dělá? Proč si neobuje pohodlnější boty? Šmrnc tím rozhodně neztratí, spíš naopak. Mnoho žen na podpatcích neumí chodit a jejich škobrtání působí jinak, než by si asi přály – asexuálně. Jehly si beru jen když jedu autem nebo s taxi.

Rozhodně je to ale lepší, než kdybychom na styl rezignovali.

Určitě. Dívka obutá v nevhodných botách pro mě spíš demonstruje určitou neuvolněnost, staženost, absenci lehkosti, nadhledu – se vší úctou se to netýká jen módy, ale české povahy obecně. Máte krásnou zemi, jste na tom ekonomicky dobře, hezky se vám vede, máte výborné školy zadarmo, rodičovskou dovolenou na tři roky… Mohli byste být mnohem šťastnější, ale někde je to zablokované. Možná je to dobou, kdy tady byl komunismus, lidi to vnitřně ovlivnilo víc, než si uvědomují.

Pokud chcete vypadat dokonale, bez "vyladěné" kabelky se neobejdete

5 rad, jak kombinovat kabelky, abyste byla perfektní

Jaké bude letošní módní léto?

Stále in je rozhodně námořnický styl, modrých proužků mám plný obchod. Také květy připomínající slunce a léto. Trendy je asymetrické oblečení, baggy kalhoty, legíny.

A dlouhodobější trendy?

Módní je splývání a překrývání stylů. Oblečení do práce má v sobě prvky sportovního oblečení nebo věcí na volný čas, smazávají se kontury. Orientačním bodem je potom kvalita provedení, míra elegance a celkový look. Výsledkem by měl být skvělý outfit, ale zároveň pocit pohodlí. Žádný stres!

Trendům ale není třeba podléhat doslova. Na ulicích často potkávám téměř totožně oblečené a učesané ženy jako klony, to je škoda. Proč bychom měli být „fashion victims“ – oběti módy?

Co už je definitivně out?

Trendy se stále opakují a vracejí. Jednoznačně out je viditelné nošení značek. Mnoho žen vypadá jako chodící výloha z Pařížské ulice, ale neukazují tím „mám styl“, nýbrž „mám peníze“. Na západě se značkami nikdo nechlubí, má je, sluší mu to, ale značka není nápadná. Rozhodně out je rezignovat na módu. Mít hezké oblečení, hezký make-up, cítit se hezky je přece klíčové, zejména pro ženy!

Ve Španělsku se krásně obléká většina žen bez ohledu na věk. Je jim sedmdesát, ale vyrazí si na kafíčko v elegantních šatech, neztrácejí šarm. Jenže i to je generační záležitost, vliv rodiny, kultury, společnosti, mentality. Španělé si umějí užívat život – a užívat si život znamená také hezky se oblékat, být optimista, vychutnat si posezení s přáteli. To mi tady přes všechny hezké zkušenosti někdy chybí. Tady mě pozve na kávu domů moje vrstevnice a otevře mi v teplácích. To asi nikdy nepochopím.

V horku je lepší toaletní voda, než parfém

Parfém na léto: Jak vybrat ten správný?

 

Jaký styl mají vaše kolekce?

Je to casual – neformální, ale elegantní oblečení pro každodenní nošení. Pohodlné a kvalitní. Pro ženy a pro děti. Mám také kolekci Mini-mi – stejné oblečení pro maminku či tatínka a dítě. Nejdůležitější je pro mě kvalita materiálu a přijatelná cena.

S dětskou módou jste začínala. Jak chodí oblékané české děti?

Mnohé maminky oblékají své děti moc hezky. Minimálně polovina rodičů ale potomky stále obléká do tepláků a levných trik. Chodí s rukávy buď moc dlouhými nebo už krátkými. Rodiče se na oblečení pro děti snaží ušetřit se slovy „stejně z toho hned vyroste“ nebo „vždyť to ušpiní“. Já tedy vyperu bavlněné šaty stejně jako tepláčky, nevidím rozdíl.

Mnohokrát ke mně do obchodu přijde maminka s dítětem, sama si koupí věc za tisíc korun a dítě obléká v second handu a ještě se tím chlubí. Tím neříkám, že móda má být drahá, naopak, ale jde spíš o nazírání na věc.

Z fotografií Moniky Košanové jsou ženy unešené

Představujeme mladé tvůrce: Ukazuji ženám jejich krásu

Jaká má tedy móda být?

Drahá i levná. Pár levných kousků a pár dražších, dobře kombinovat. Život je taky takový mix nahoru dolů, ne? Často vidím, jak se ženy bojí přijít ke mně do obchodu, když nechtějí nic koupit a chtějí se jen podívat. Jen se dívejte! Přijďte ke mně a dívejte se do nekonečna. Já budu šťastná. To není trestné. Jděte do Pařížské a prohlédněte si obchody zevnitř – není čeho se bát! Život je hra, ne strach!

Co byste poradila ženám, které si se svým stylem nevědí rady?

Nabízí se najmout si stylistku, ale mnoho stylistek vás neobleče tak, aby respektovaly vaši osobnost, temperament. Oblečou vás tak, jak se to líbí jim. Tedy, stylistku vybírat opravdu pečlivě. Nebo sama hledat, zkoušet, střídat střihy, barvy. Chodit po ulicích, „opisovat“, hledat neúnavně inspiraci a oblečení, které vám sluší a cítíte se v něm hezky, protože vychází z vaší podstaty. Můžete tak najít i kousek sebe sama.

10 nedostatků na kráse, kterých si muži hned všimnou

Jakých chyb se při krášlení vyvarovat, aby muž hned při první schůzce neměl chuť vzít nohy na ramena? Samozřejmě, co člověk, to jiný názor, natož mínění chlapa! Přesto existují určité obecné nedostatky na naší, ženské kráse, kterých si muži všímají. Co tedy určitě nedělat?

Podivné rty

Podivné rty

Představte si muže s knírem, v němž mu uvázly drobky. Je to podobné, jako žena s přehnaně lesklými a až nepřirozeně vypadajícími rty, na nichž má přilepené drobky od svačiny. Žádný muž se nechce líbat s něčím takovým. Rty jsou považovány za falický symbol, jsou tedy velmi smyslné a navozují rozmanité erotické fantazie – tedy tehdy, pokud o ně správně pečujete. Jestliže používáte rtěnku denně, třeba do práce, volte raději decentnější odstíny. S přibývající tmou a dle typu příležitosti můžete s barvami rtěnek více experimentovat.

V čem české ženy a muži udělali pokrok za těch téměř dvacet let, co tu bydlíte?

U mladších lidí je znát, že mají o módě povědomí. Žijí jiné životy než jejich rodiče, většinou už byli ve světě, mají trochu nadhled a jiné zkušenosti – i v módě. Potkávám na ulicích pořád víc krásně oblečených lidí a to mě těší.

 

gemaRomero Foto:

 

Gema Romero Cervantes (44)

– se svým českým mužem má dvě dcery Andreu (10) a Veroniku (6)

– je zakladatelku značky Babyolé, o níž vede soudní spor se svou bývalou spolupracovnicí

– její nová značka nese její jméno Gema Romero

– více najdete na www.gemaromero.cz

 

 

Ivana Králová

Článek je zařazen v: tepláky, vysoké podpatky, česká móda, teplákový národ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama