Psychologie

21. prosince 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 17. díl: Jak posílit partnerský vztah

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Každý vztah je jiný

Každý člověk má jinou vnitřní potřebu blízkosti druhého. Jeden bude v rámci partnerství vnímat blízkost svého partnera jako ohrožující jeho svobodu a druhý bude naopak ve stejném vztahu vnímat pocit osamělosti. Jednou z možností, odkud pramení pocit osamělosti, je dětství. Pokud došlo k separaci dítěte od matky nebo byla matčina láska nedostatečná. Izolace od rodičů je klíčová pro pocit osamělosti. Starý vzorec v nás zůstává a vše, co nám tuto situaci připomíná, se projevuje jako strach z osamocení. Tuto osamělost si přenášíme i do partnerských vztahů. Takový člověk si postaví silnou ochrannou zeď, za kterou se ten druhý nemůže dostat. Uzavře se ve své pevnosti a je pro partnery nepřístupný. Práce na otvírání své pevnosti je jedinou možnou formou, jak se ze svého osamocení vyléčit.

Na druhou stranu jsou partneři, kteří jsou zvyklí od dětství dostávat veškerou pozornost, neumějí sdílet a uvrhnou tak zákonitě svého partnera do pocitu osamělosti. Správný vztah je především o sdílení, porozumění, společných aktivitách a zálibách, o komunikaci při rozhodování, podobných cílech a především hodnotách. Tyto společné činnosti musí ve vztahu přetrvat i po období zamilovanosti, kdy se snažíme začít žít společný život.

S příchodem dítěte je situace složitější. Žena věnuje veškerý svůj volný čas péči o dítě a muž se věnuje především své práci, aby zajistil ekonomickou stránku rodiny. Zde už může vzniknout propast, kterou si partneři neuvědomují a jeden od druhého se vzdalují. Tuto skutečnost si uvědomí, až když už není co sdílet, chybí společné zážitky a společné cíle. Hodnoty partnerů se rozcházejí a komunikace probíhá pouze na úrovni kamarádů, kolegů a přátel. Partneři se odcizili natolik, že už ani jeden druhého nekritizují, což by jim v této situaci napomohlo k uvědomění si, co ten druhý prožívá. Vztah z vnější stránky vypadá jako idylický, ale vnitřně je naprosto vyhořelý. Nenaplněnost může pro jednoho partnera být tak fatální, že se už nesnaží najít to, co oba partnery spojovalo. A tak vedle sebe žijí dva spolubydlící a oba cítí vnitřní osamocení i přesto, že mají partnera a děti. Jejich komunikace je pouze na praktické úrovni v souvislosti s dětmi a domovem. Pokud v této chvíli jeden z nich potká někoho, kdo se zajímá o jeho život, snaží se mu porozumět a naslouchá mu, je pak těžké nepodlehnout a nezamilovat se. Druhý partner se může na základě této krize probudit a chtít vztah zachránit. Bohužel, občas je to už pozdě.

Jak posílit partnerský vztah?

  • Plánujte s partnerem společnou budoucnost. Mluvte o tom, jak si představujete svoji budoucnost za rok, za dva, za deset let.
  • Sdílejte své zážitky. Vyprávějte si o tom, co jste zažili, jaké jste měli pocity, dojmy, vjemy.
  • Povídejte si o svém životě. Říkejte tomu druhému, co jste v minulosti zažili, jak jste vnímali svůj život, než jste ho potkali.
  • Tvořte své partnerství. Pracujte na vašem partnerství. I květinu musíte zalévat, aby vám neuschla.
  • Zajímejte se o svého partnera a snažte se najít společné aktivity a zájmy. Ptejte se partnera na jeho pocity. Na to, jak se mu daří, zda něco nepotřebuje.
  • Reflektujte toho druhého a vzájemně se obohacujte o nové zkušenosti. Respektujte svého partnera s jeho klady i zápory.
  • Komunikovat, komunikovat a opět komunikovat. Komunikace je základ dobrého vztahu. Partner neumí číst vaše myšlenky a pokud mu neřeknete, co od něho očekáváte, nemůže se to dozvědět. V případě, že se mezi partnery objeví nevyřčené pochybnosti nebo negativní pocity, je otevřená komunikace tím nejdůležitějším.
  • Tam, kde se cesty rozcházejí, najděte společné řešení. Hledejte řešení, nenechte věci náhodě, ale snažte se najít kompromis a cestu, jak vše vyřešit.
  • Určete si den v týdnu, kdy budete s partnerem sami. Jeden den jen pro vás dva. Najděte si čas na vašeho partnera a buďte jen vy dva spolu.
  • Sdělujte tomu druhému, co vám chybí a že se cítíte osamoceni, ale nevyčítejte. Mluvte o sobě, jak se cítíte, co potřebujete, ale nevyčítejte.
  • Věnujte čas i sobě a uvědomte si své potřeby, které poté můžete sdělit i partnerovi. Nebojte se mluvit o svých potřebách, a hlavně mějte i čas pro sebe. Tím si budete s partnerem vzácnější.
  • Nestahujte se u každé menší krize do sebe, ale víc se otevřete tomu, jak to řešit. Otevřete se partnerovi, dejte mu důvěru.
  • Najděte zdroje nových možností v sobě a u svých přátel a nečekejte jen na partnerovu výzvu.
  • Důležitým předpokladem pro navození pohody v partnerství je stanovení společných cílů.
  • Nechte partnerovi jeho koníčky a jeho volnost. Dobré je, když každý v partnerství má své zájmy a své koníčky a pak se společně sejdete a můžete si povídat o tom, co jste zažili.
  • Často se dotýkejte. Dotyky jsou velice důležité a všichni je potřebujeme. Nezapomínejte na pusu na přivítanou a rozloučenou a na objetí v průběhu dne nebo před usnutím.

Cvičení: Napište si všechny negativní vlastnosti svého partnera

Podstatou harmonického partnerství je uvědomit si, co nám na našem partnerovi nejvíce vadí a jaké jsou jeho negativní vlastnosti, které mohou vyvolávat konflikty. Může se jednat i o nevědomé naštvání (uražení se na druhého partnera, které je na úrovni podvědomí). Přesto je dobré tento stav co nejdříve definovat. Tím částečně poklesne negativní emoce, kterou máme vůči druhému a můžeme s tím pracovat. Poté u sebe vyselektujeme vlastnosti, které nemůžeme změnit, a ty se pokusíme pochopit a pracovat s nimi.

Cvičení: Trénujte partnerovu empatii

Empatii můžeme natrénovat tím, že se budeme snažit být vnímaví a s partnerem co nejčastěji komunikovat. Pokud je partner přístupný komunikaci, ptejte se ho na jeho pocity a stavy, než se v nich začnete dobře orientovat. Pozorujte partnera, po čem sáhne ve chvíli, kdy se cítí mizerně. Je to například sport, schůzka s přáteli, samota v pokoji? Tyto partnerovy projevy je dobré poznat, a tím eliminovat zbytečná nedorozumění. I váš partner by měl znát vaše projevy smutku, radosti, deprese a naštvání.

Cvičení: Zkuste partnera něčím překvapit

Buďte pro toho druhého stále žádoucí a překvapte ho. Udělejte si čas na stejné věci, jako na začátku vztahu, třeba prodloužený víkend, návštěvu kina nebo romantickou večeři.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek
Štítky partnerství život vztah štěstí partner manuál rada Šárka Vávrová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.