Psychologie

28. prosince 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 18. díl: Krize v partnerství

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Co dělat, když přichází krize v partnerství

Kdykoliv přinutíme druhého dělat to, co chceme, ztratíme k němu úctu a ztrácíme tak i lásku. Jediným řešením je najít kompromis, se kterým budou souhlasit oba partneři. Láska znamená vzdát se pomstychtivosti, otevřených hádek, agrese a útoků. Vzájemně si vyříkat a probrat všechny problémy, které vztah ničí. Problémy nezmizí, když se o nich nemluví, naopak se kupí, a nakonec je už nedokáže vyřešit ani sebevětší vůle. Období, kdy má vztah potíže, se může v určitých intervalech vracet. Přesto to neznamená jeho konec. Je dobré o tom vědět a nezapomenout s tím pracovat.

Boj v partnerství může znamenat, že si sami v sobě vystavíme proti partnerovi ochrannou zeď a zavřeme se, nebo jdeme do přímého boje a žádáme partnerovo přizpůsobení. Ve skutečnosti vlastně nebojujeme s partnerem, ale sami se sebou. Přejali jsme od něj zvyky, které se staly součástí našeho života. V této době přichází na řadu ego a náš partner už není ten tolerantní a zamilovaný člověk, jako na začátku vztahu.

Co s tím?

  • Najděte to, co vás ve vztahu spojovalo (stejná záliba, koníček, prožívání radosti, smích) a znovu to obnovte.
  • Zajímejte se aktivně o partnera a mluvte s ním o tom, zda je ve vztahu šťastný a co si myslí, že je příčinou problémů. Vzájemně si dejte prostor pro vyslechnutí jeden druhého a následně čas na rozmyšlenou, co s tím uděláte.
  • Najděte vzájemný kompromis. Nesmiřte se s tím, že nadále bude jeden partner ve vztahu nespokojený na úkor druhého. Nekritizujte, ale navrhněte řešení.
  • Pokud jeden z partnerů musí kvůli vztahu něco obětovat, měl by to ten druhý vyvážit. V případě, že žena musí opustit zaměstnání, měl by ji muž finančně podpořit. Každý z nás potřebuje cítit, že je vklad do vztahu z obou stran vyvážený.
  • Pokud je to možné, dělejte finanční rozhodnutí společně.
  • Oceňujte rozdíly, díky kterým jste se kdysi do sebe zamilovali, a najděte kompromis tam, kde vznikají třecí plochy.
  • Nezapomínejte na svůj sexuální život a na to, v čem spočívalo vaše „jiskření“. Přitažlivost je u každého člověka nebo páru spojována s nějakým pocitem, stavem, situací.
  • Dodržujte dohody, které spolu uzavřete.
  • Nesnažte se partnera změnit, nepodaří se vám to. Může si váš tlak kompenzovat jiným způsobem.
  • Nevysvětlujte si věci po svém a raději se na vše zeptejte.
  • Nekritizujte partnera ani nesnižujte jeho sebevědomí, abyste s ním mohli manipulovat. Mluvte otevřeně o tom, co si přejete.
  • Vyhrožování znamená odvetu. Raději partnerovi vysvětlete, co chcete udělat, aby měl šanci vás pochopit.

Problém nastává i v případě, že nekomunikujeme a partnerovi nevysvětlíme, co nám vadí. Partner odhazuje své svršky všude po bytě a my trpíme, ale přesto mu nic neřekneme. Opět se bojíme ztráty nebo nechceme působit hystericky. Jenže jaký vztah si vytvoříme na začátku, takový ho budeme mít i v budoucnosti. Nemůžeme pak za tři roky kritizovat partnera za jeho nepořádnost, když mu to roky tolerujeme. Zaběhnuté návyky se těžko mění. Přitom stačí jemně partnera už na začátku vztahu upozornit na věci, které nám vadí, a dohodnout se na kompromisu. Mnoho žen dělá svým partnerům uklízecí servis, ale pak si stěžuje u ostatních, že jim partner nepomáhá. Kdo si rád na uklízení toho druhého nezvykne? Pokud vám na partnerově chování něco vadí, je nutné s tím začít něco včas dělat. Neponižovat ho před ostatními, ale řešit to v soukromí. Nevyčítat, ale najít řešení, a především mluvit o tom, jaké pocity to ve vás vyvolává.

Příkazy, zákazy a rozkazy nefungují. Partner není vaše dítě, ale rovnocenná osoba. Vyvarujte se i řešení problémů ve společnosti. Vašeho partnera může ponižovat, když hlasitě řešíte váš problém a upozorňujete na jeho nedostatky, což vede následně k hádce. Ponižovat občas můžeme partnera i tím, že ho na společné akci ignorujete nebo ostentativně přehlížíte. Oslovujete ho prdelko, čumáčku nebo bambulko. Než tak učiníte, konzultujte to s ním, zda mu to nevadí.

V harmonickém soužití se oba partneři umí vzájemně domluvit, vykonávají své povinnosti a snaží se dodržet dohodnutá pravidla. Příkazy a rozkazy, výčitky a omezování na muže moc neplatí. Naopak se po nějaké době vzbouří a začnou si hledat partnerku, která pro ně bude mít víc pochopení.

Cvičení 1:

Položte si otázky. Může vám pomoci si vzájemně ujasnit, proč jste spolu? Co vás spojuje? Na čem je založen váš vztah?

Cvičení 2:

V případě nesrovnalostí může pomoci společně si založit knihu přání a stížností, kterou si vyvěsíte na viditelné místo, a vždy, když se v ní objeví nějaká stížnost nebo upozornění, tak se k němu druhý partner vyjádří.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.