Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

DOJEMNÉ VIDEO: Děti přejí maminkám k svátku

Maminka je v životě každého člověka nezastupitelná. Poděkujte té své za její mnohdy neviditelnou, ale hrozně důležitou práci, kterou pro vás dělá. My máme pro všechny maminky taky přání, přímo od dětí!
Vydáno: 08.05.2016, Anna Kopečková
Všechno nejlepší, maminko!
Všechno nejlepší, maminko! Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jestlipak víte, jak tento svátek vlastně vznikl? Jeho původ sahá až do starého Řecka a Říma. Ve starém Řecku byla uctívána matka všech bohů Rhea a v Římě se oslavovala matka všech bohů Cybele. I v Anglii byl tento svátek slaven již před mnoha staletími. První zmínky pocházejí ze 16. století, kdy nesl název Mothering Sunday a připadal na čtvrtou neděli velikonočního půstu (v tento den se tam slaví dodnes). 

thinkstockphotos-480183743 Foto:

 

V novodobé historii se Den matek opět objevil počátkem 20. století, a to díky Američance Anně Jarvisové, matce 11 dětí, která chtěla uctít nejen památku své zesnulé maminky, ale i všechny další matky. Její snaha byla úspěšná, takže už v roce 1914 byl Den matek vyhlášen prezidentem Spojených států Woodrowem Wilsononem za národní svátek. V tento slavnostní den maminky nepracovaly, o vše se postaraly děti. Krása, že?

Postupně se svátek rozšířil do mnoha zemí světa. V Evropě se poprvé slavil v roce 1913 v Anglii, k nám přišel kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA. Nejvíc se u nás o oslavu Dne matek zasloužila Alice Masaryková. Není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto: „Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu...“.

 

Neslaví se jen v květnu

Nejspíš víte, že tento svátek připadá u nás na druhou květnovou neděli. V ten samý den se Den matek slaví i v mnoha dalších evropských zemích (na Slovensku, v Německu, Belgii, Nizozemí, Itálii, Finsku....). Ale třeba i v Austrálii, na Novém Zélandu, v USA nebo Kanadě, v mnoha zemích Jižní Ameriky, Jižní Afriky nebo Asie (Jaonsko, Čína, Malajsie). Ale třeba v Norsku se maminkám vzdává hold už druhou neděli v únoru a ve Velké Británii nebo Irsku čtvrtou neděli velikonočního půstu. V Egyptě, Sýrii a v Kuvajtu tento svátek připadá na první jarní den (tedy 21. března), v některých státech Jižní Ameriky, v Indii a Mexiku se slaví 10. května, v Polsku 26. května, ve Francii poslední neděli v květnu, v Rusku dokonce až poslední neděli v listopadu a ve Španělsku 8. prosince.

Možná si říkáte, proč povinně slavit právě druhou květnovou neděli, když mamince můžete poděkovat a popřát kdykoli. Tak to dělejte. A co nejčastěji.  Protože pak tady jednou maminka nebude a už jí poděkovat nestihnete.

Milé maminky, užijte si dnešní den, jak nejlépe to půjde. Všechno nejlepší!

A kdyby vám náhodou nevyšlo něco tak, jak jste si představovala, věřte, že v tom nejste sama:

Článek

den matek realita nakupování 1 Foto:

Oslava Dne matek: Očekávání versus drsná realita

Můžete si svůj svátek představovat, jak chcete. Nakonec to stejně dopadne jinak...

 

Anna Kopečková

Článek je zařazen v: den matek, svátek matek, maminka, 8. května
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama