Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

PŘEDSTAVUJEME MLADÉ TVŮRCE: Keramika, která má styl a vtip

Potřebujete domů nové hrníčky, ale ty, co mají běžně v obchodech, vám přijdou nudné? V tom případě pro vás máme jeden zajímavý tip.
Vydáno: 10.07.2015, Anna Kopečková
Lenka Malíská vyrábí z porcelánu hrníčky, talíře, vázy i šperky
Lenka Malíská vyrábí z porcelánu hrníčky, talíře, vázy i šperky Autor: maliska.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

V pozadí Studia Malíská stojí mladá keramička a designérka Lenka Malíská. Tahle designérka působí svěže jako čerstvý vítr, protože věří, že design by měl přinášet mimo funkčnosti i humor a radost. Když zrovna netvoří z hlíny, věnuje se péči o dva syny a manžela. A ve zbytku času také maluje.

Máte ráda film Holky z porcelánu?

Je to úsměvný snímek, inspirovaný prostředím průmyslové výroby a konkrétní dobou. Na televizi momentálně vůbec nemám čas, takže se přiznám, že kdyby zrovna běžel, nejspíš o tom nevím.

Kdysi bylo Česko velmocí skla a porcelánu. Po revoluci však toto odvětví svou pozici ve světě ztratilo. Máte pocit, že se už situace zlepšuje a český porcelán si znovu ve světě získává své jméno?

Nemyslím si, že by se dalo jednoduše říci, že po revoluci došlo k nějakému úpadku estetických kvalit nebo kvality jako takové. Situace, do které se dostal silikátový průmysl, byla spíše hůře manažersky zvládnutá, spjatá také s privatizací. Hovořila bych pouze o úpadku ekonomickém a následném zastavení výroby v některých závodech. Tento překotný vývoj se v naší zemi projevil v různých odvětvích. Nyní se však dá říci, že je situace ekonomicky stabilní, může tedy docházet k vývoji. Myslím si, že český porcelán a sklo byly, jsou a budou velmi kvalitní napříč dobou a režimy.

Proč jste se rozhodla právě pro porcelán? Inspiroval vás k němu někdo v dětství?

Vyrostla jsem v kraji s obrovskou tradicí porcelánové výroby a oba rodiče v tomto oboru pracovali. To mě zcela jistě velmi ovlivnilo.

FotorCreated1 Foto:

 

Studovala jste jej i na škole, nebo vám stačily zkušenosti z práce rodičů?

Práce s porcelánem je velmi technicky náročná. Je určitě lepší, když je člověk v tomto oboru vzdělán, ale setkala jsem se již s tvorbou jedinců, kteří měli zcela jiné vzdělání. Porcelán jsem studovala na střední a pak na vysoké škole, v součtu tedy 10 let. Musím se přiznat, že jsem při výběru vysoké školy velice váhala, zda bych neměla raději studovat malířství. Ale představa, že budu muset malovat něco proti mému přesvědčení, jen pro to, abych se uživila, nakonec rozhodla. Nechci tím říci, že navrhuji hrnky přesně tak, jak si přeje někdo jiný, ale je pro mě přirozenější živit se porcelánem a dovedu některou část práce zákazníkovi přizpůsobit.

Objevuje se v minulosti styl práce, který vás motivuje, inspiruje?

V minulosti zřejmě ne. V různých vzdělávacích institucích, kterými jsem prošla, mě vždy vedli k poznání historie a poučení se z ní. Mým úkolem pak bylo uchopit věc po svém. Inspiraci nacházím v okolním světě.

Jak dlouho máte své studio?

S porcelánem jsem pracovala od malička, dalo by se tedy říci odjakživa, ale svůj ateliér jsem zprovoznila v roce 2007. Studiem jsme se stali později, když mi začali pomáhat rodiče, a to i při výrobě.

Co všechno z porcelánu tvoříte? Koukala jsem, že nejde jen o nádobí, možností je mnoho...

Ano, tento úžasný materiál je pro mě sám nevyčerpatelnou studnicí nápadů a možností. Snažím se pracovat s ním jinak, najít jinou polohu, než na kterou jsou lidé zvyklí.

maliska6 Foto:

 

Jaký postup vede k designovému porcelánovému kousku?

Vše začíná nápadem. Pokračuje velkým množstvím skic a debat v ateliéru. Pak přichází tvorba modelu. Následně formy a pak teprve mohu začít pracovat s porcelánem. Ten vyžaduje v případě, že používám barvy, minimálně tři výpaly. Ve zkratce se dá říci, že je to velmi dlouhý postup trvající několik měsíců. A jedná-li se o rozsáhlejší práci, je to i několik let.

Který výrobek je váš nejoblíbenější?

Vždy ten, na kterém zrovna pracuji. Momentálně šálek a podšálek na espresso.

Objíždíte akce, kde se prodává zákazníkům přímo. Co pro vás kontakt s lidmi znamená?

Letos jsem se zatím objevila v Praze na Dyzajn marketu a Prague design weeku. Kontakt se zákazníkem je pro mě velice cenný, vždy mne zajímá, co se zákazníkům líbí a co jim sluší… Velmi ráda pozoruji ženy, když si zkoušejí porcelánové náušnice. Mám mnoho tvarů a velikostí, je pro mě vždy zajímavé, jak konkrétní typ náušnic sedí.

maliska1 Foto:

 

Čím pro vás bude výjimečný Dyzajn market festival, který se odehraje 1. a 2. srpna na Střeleckém ostrově v Praze?

Přímým kontaktem se zákazníkem a oslovením nových klientů. To by se asi mohlo podařit, vzhledem k tomu, že je tentokrát akce spjatá s hudbou, tedy s množstvím různých koncertů. Lze předpokládat, že dorazí i jiné, nové publikum.

Kde lze vaše výrobky třeba sehnat?

Aktuálně například na hithit.com, kde svými výrobky podporuji právě uspořádání Dyzajn market festivalu. Vytvořila jsem opravdu speciální kousky – piknikové koše. Jsou jiné než všechny ostatní, elegantní, plně funkční a doplněné ubrusem a ubrousky. Krásné kusy porcelánu se samozřejmě mohou používat k normálnímu stolování. Jsou dekorovány autorskými motivy vyrobenými k této příležitosti v limitované kolekci. Mám schovanou malou rezervu, pro případ, že by chtěl nový majitel koš doplnit o něco speciálního, případně jinak personalizovat tento skvostný set. Musím dodat, že zcela jistě již za těchto podmínek ke koupi nikdy nic podobného nebude.

maliska9 Foto:

 

Lenka Malíská

 

 

 

 

 

Lucie Kořistová

Mohlo by vás taky zajímat:

Perfektně zpracované, v nádherných barevných kombinacích a s neotřelými detaily. Takové jsou darabagsky!

Představujeme mladé tvůrce: Kabelky, se kterými zazáříte

Jestli hledáte prášek či gel, který by vaše prádlo dokonale vypral a nezpůsobil alergii, zkuste si ho vyrobit

Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel


Článek je zařazen v: keramika, hrníčky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama