Z deníku koučky: Existuje recept na šťastný život?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V poslední době se často hovoří o tom, jak vypadá spokojený život. Nalézáme rady, jak je možné si šťastný život vytvořit. Pomůže nám k němu cesta osobního rozvoje? Radost a spokojenost je vnitřní potřeba každého člověka. Pokud ji neprožíváme, tak nežijeme! Navíc pokud v životě neprožíváme radost, může se jednat i o závažnou poruchu.

Často se hovoří o tom, že psychologové začínají zkoumat u lidí souvislosti, jak si uchovají svůj pocit životní spokojenosti, pokud zažili tuto spokojenost už v minulosti. Co čekají od budoucnosti? Případně jak pocit nespokojenosti mohou změnit? Hledá se také určitá konzistentní stabilita spokojenosti v čase.

Každý člověk zcela přirozeně usiluje o spokojený a šťastný život. Vlivy na tuto spokojenost jsou osobnostní a dále má vliv i prostředí. Mezi faktory ovlivňující spokojenost a štěstí je extroverze a introverze. Důležité jsou i faktory spojené s očekávanými a neočekávanými situacemi, stresující faktory a změny. Naštěstí lidé většinou na určitou událost nějak reagují, ale postupně se pak navracejí ke svému ustálenému názoru na život a svoji spokojenost. Souvisí s tím i různá adaptace na změnu. Někteří lidé se z rozvodu nebo rozchodu se svým partnerem vzpamatovávají roky, jiní lidé dokážou zapomenout a za nějaký čas se opět cítí šťastni. V průzkumech se ukazuje, že spokojenost by měla v průběhu života stoupat, a to zhruba do 70 let, poté opět začíná klesat.

Až jednou budu spokojená

V nedávné době jsem se svojí klientkou řešila téma spokojený a šťastný život. Opět jsme skončily u tématu prožívání tady a teď. Moje klientka si uvědomila, že stále na něco čeká. Bude určitě šťastnější, až zvládne v práci svoji pracovní příležitost, až potká toho pravého, až zhubne a odjede na exotickou dovolenou… Byla vlastně stále svojí myslí někde v budoucnosti. Neuměla vůbec prožívat přítomnost.

Tuto chybu dělá většina z nás. Vždy si uvědomím, kam vlastně spěchám, že ta budoucnost je můj hrob. Protože všechny cesty nás dovedou právě na konec našeho života. Naše doba je uspěchaná a nutí nás vnímat jiné věci, než ty, co nás činí opravdu šťastnými. Když jdu na procházku a cítím, jak se do mne opírá sluníčko, tak se snažím uvědomit si ten pocit štěstí. V tu chvilku k tomu nepotřebuji mít plnou peněženku ani vysoké postavení v práci. Postačí mi pouze ten pocit. Jsem svobodná a šťastná. Naučila jsem se vnímat svět kolem sebe.

Když v Praze často přejíždím autem z jedné pracovní schůzky na druhou, cestou pozoruji domy, jejich architekturu a představuji si, jakým způsobem na mne dýchají. Vnímám okolí, kterým projíždím a soustředím se na svůj pocit. Nechci, aby mi můj život protekl mezi prsty, protože v něm nejsem nikdy přítomna. Každý den je zážitek a nový objev. I přesto, že ty dny mohou vypadat někdy stereotypně, tak tomu tak není. Pokud si každý den uvědomíte, co právě prožíváte, jaké máte pocity, tak ten den nikdy nebude stejný.

Chodím třikrát týdně cvičit jógu a pokaždé je ta jóga jiná. Pokaždé moje tělo reaguje jinak a já mám jiné pocity. Stereotyp v životě vnímají pouze lidé, kteří žijí jako roboti. Jsou nastaveni na výkon a cíl, ale ta cesta je vůbec nezajímá, protože pospíchají do svého cíle. A každý z nás má ten cíl stejný, jen už někteří lidé začali chápat, že smrt není tím nejlepším cílem, a tak se snaží vnímat i tu cestu.

Jak se naučit prožívat více radosti a spokojenosti v životě?

• Štěstí a radost má svůj řetězec, kdy si děláme postupně malé radosti a vznikají z nich ty velké. Naučit se vnímat třeba rozkvetlou louku nebo voňavou kávu, teplé pečivo, tanec deště či hudbu větru. Člověk, který umí prožívat radost, má v sobě zakořeněnou tuto radostnou stránku. O všem rozhoduje naše zkušenost. A tuto zkušenost si můžeme vytvořit.

• Prožitek radosti má v mozku své místo a značíme ho jako centrum odměny. Důležitý je pro něj neurotransmiter nazvaný dopamin. Když uděláme něco pro sebe, odměnou nám je vyloučení dopaminu, který nám přinese stavy radosti a opojného štěstí. Může se jednat o neomezené podněty jako setkání s přítelem, ranní jóga nebo skvělá snídaně.

• Na svých sezeních učím své klienty vytvořit si svoji knihovnu radosti, ke které se mohou vždy vrátit v období, které pro ně může být neradostné. Jak si takovou knihovnu vytvořit? Udělejte si seznam věcí, které vás naplňují a přinášejí vám radost, a postupně je aplikujte do svého života. Každý večer si pak zapisujte, co krásného jste prožili. Z počátku si to můžete zapisovat a po nějaké době postačí, pokud si ten zážitek znovu vybavíte. Budete mít řetězec krásných a radostných zážitků, které budou uloženy ve vaší mozkové radostné knihovně. Vždy, když budete mít chmurné období, můžete se do své knihovny vrátit a jeden z těch zážitků znovu prožít.

Je dobré občas udělat sami pro sebe něco výjimečného a radostného. Může se jednat o prodloužený wellness víkend nebo jen dobrou večeři. Takový prožitek radosti je pro šťastný život opravdu důležitý.

Radujte se z maličkostí. Žijte tady a teď! Zapomeňte na minulost a budoucnost a věnujte pozornost přítomnosti a svým pocitům. Všímejte si malých drobností a banalit. Pozorujte jen ty své příjemné vjemy, které k vám v danou chvíli přicházejí. Více si tak všímáte svých pocitů.

• Dalším přínosem pro naše tělo je i fyzická aktivita, která podporuje vylučování endorfinů, euforigenů a jiných hormonů podporujících dobrou náladu.

• I přesto, že radost nějakou dobu nepřichází a máme pocity frustrace, není se čeho obávat. Radost může chodit ve vlnách. Když budeme prožívat stabilní štěstí, nebudeme si toho vážit. A tak nám občasný odpočinek od štěstí zase připomene, jak je pro nás radost důležitá.

Jaké atributy jsou důležité u spokojeného člověka?

• Spokojený a šťastný člověk sám sebe hodnotí pozitivně. Má stabilní sebehodnocení, sebevědomí a vnímá sám sebe jako samostatného asertivního člověka, který obstojí v různých životních situacích.

• Spokojený člověk žije většinou s partnerem a má mnoho přátel. Udržuje sociální kontakty. Samota a osamělost je pro člověka stresující, protože člověk je společenský tvor. I přesto, že partnerské vztahy s sebou nesou určitý druh stresových situací, je samota po delší době více stresující faktor.

• Spokojenější lidé se snaží nesrovnávat se s ostatními, a pokud už se srovnávají, tak to srovnání je s jedinci, kteří jsou horší než oni.

• Spokojenost přináší také dobré pracovní postavení, skvělý plat a práce, která člověka naplňuje a baví.

• Ke spokojenosti také přispívá čas na volnočasové aktivity a čas jen pro sebe. Prožitky radosti, které si člověk umí dopřát, redukují jeho stresový faktor, který vynaložil například ve své práci. K volnočasovým aktivitám patří i schůzky s přáteli „face to face“.

• Spokojený člověk se stěhuje jen několikrát za život. Časté stěhování může vést i k pocitu nespokojenosti a frustrace.

• Člověk, který dokáže svoji spokojenost více prožívat, je většinou extrovert. Tito lidé umí ze situací více vytěžit, jsou společenští, komunikativní, vnímají většinou ty lepší aspekty života, svoji osobnost hodnotí více pozitivně. Umí se více radovat. Vytvářejí si kolem sebe prostředí, které odráží jejich povahu a poskytuje jim určité odměny.

• Spokojení lidí nejsou neurotici. Tito lidé vnímají většinu životních událostí negativně a nevěří tomu, že se v životě dá něco změnit, pokud se budeme snažit.

• Ke spokojenosti přispívá i dobrý spánek a pevné zdraví. Spokojený člověk nepotřebuje používat drogy, alkohol a jiná farmaka k nastolení spokojenosti, která je v tomto případě jen iluzí.

Položte si následující sebekoučovací otázky:

Ohodnoťte škálou od 1 do 10, kde 1 je nespokojenost a 10 je nejvyšší spokojenost:

• Jakou spokojenost cítím v oblasti svého zdraví?

• Jak se cítím spokojená/ý ve svém partnerství a rodině?

• Jak se cítím spokojená/ý v oblasti práce, případně studia?

• Jak vnímám svoji sexualitu?

• Jak vnímám vztah se svými dětmi?

• Jaká je má finanční situace?

• Jaké jsou mé sociální vazby a přátelství?

• Jak jsem spokojená/ý s časem sám/a pro sebe?

• Jak vnímám svoje bydlení a ostatní hmotné věci?

• Jak jsem spokojená/ý sám/a/ se sebou?

V oblasti, kde jste určili číslo menší než 5 je nutné začít pracovat na vaší spokojenosti. Začněte řešit postupně oblasti podle nejnižších čísel. Zeptejte se sami sebe, kde je vaše nespokojenost a co je možné udělat pro to, abyste v této oblasti cítili větší spokojenost.

Vážení, důležitým faktorem spokojenosti je přeměna negativního zážitku na pozitivní. Znamená to, že se na celý zážitek podíváte z nadhledu a přetvoříte ho na pozitivní. Když přijdete o práci, řekněte si, že najdete jinou a pro vás lépe vyhovující. V případě, že se rozejdete s partnerem, je pro vás někde připravený lepší a vhodnější partner, se kterým si budete více rozumět. Když vám něco nevyjde, řekněte si, že to pro vás nebylo dost dobré a osud vám nabídne lepší a pro vás vhodnější možnost.

Přeji vám prožívání každodenní radosti a co nejvíce spokojenosti.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky knihovna jóga Praha

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.