Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Sňatky z rozumu: I vztah bez vášnivé lásky může fungovat

Jste zamilovaná? Super! V romantickém vztahu? Paráda! Je krásné, když k sobě partneři hned na začátku cítí vášeň. Ale i partnerství bez vášně, založené jen na čistém rozumu, může fungovat. A spousta žen je v něm opravdu šťastných.
Vydáno: 28.04.2015
Někdy prostě nepřeskočí jiskra, ale i tak mohou být oba ve vztahu šťastní
Autor: Thinkstock Někdy prostě nepřeskočí jiskra, ale i tak mohou být oba ve vztahu šťastní
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mirka (35) z Ostravy má se svým mužem dvě holčičky. Ještě než se jim narodily, procestovali spolu Indii a Nepál. Rozumí si, hodí se k sobě. Mirka ale přiznává, že do Romana nebyla nikdy opravdu vášnivě zamilovaná.

„Když jsem začala s Romanem chodit, měla jsem skutečně jen velmi malá očekávání – z mé strany prostě nepřeskočila jiskra. Jenže náš vztah byl fajn, sílil, rozuměli jsme si. A časem jsem pochopila, že dalšího takhle skvělého mužského asi nemám šanci potkat a že ho miluju – proto jsem si ho vzala,“ říká Mirka. Není sama, která na začátku vztahu stála před rozhodnutím, zda oželí krásný pocit zamilovanosti… a pak se uvidí.

Dvaačtyřicetiletá manažerka Tereza otevřeně přiznává, že vztah se současným partnerem byl pro ni hlavně prostředkem k tomu mít dítě. „V sedmatřiceti, několik let po rozchodu s bývalým partnerem, mi došlo, že moc toužím po dítěti – a není čas se tvářit, že mi je dvacet a můžu deset let čekat na dalšího prince. Od začátku jsem věděla, co od nového vztahu chci, a ani ne po dvou letech od seznámení s Martinem se nám narodil chlapeček. Teď jsme spolu čtyři roky, jsem spokojená, šťastná, vztah nám klape. Ano, není to ten princ na bílém koni, z něhož by se mi třásla kolena, to vím, no a co?! A kupodivu vidím, že jsem mnohdy šťastnější než spousta žen, které začínaly vztah s růžovými brýlemi.“

Rozmyslete si, než někoho zavrhnete jen proto, že vás pohled na něj hned nerozpálil. Každý nemůže být jako Brad Pitt...

I nepovedené rande může být užitečné

 

Sny o princích se někdy neplní

„Běžně dnes předpokládáme, že sňatky vznikají z lásky,“ říká Denisa Říha Palečková, lektorka věnující se zejména problematice partnerského a intimního života. „Očekává se, že jsou oba k sobě přitahováni, a když spolu tráví čas, cítí se krásně. Často hraje roli i vášnivá přitažlivost. Přitom tomu není tak dávno, kdy si skoro nikdo nemyslel, že by manželství mělo vzniknout z lásky. Po celá staletí rodiče oddávali své děti například proto, aby se spojily majetky,“ říká Denisa.

Ale vztahy z rozumu vůbec nemusí být špatné – i když většina žen si myslí, že to je stigma, které nesmí přiznat ani své nejlepší kamarádce. Tedy pokud to vezmeme za správný konec. To znamená, pokud z rozumu pro nás neznamená „zatnu zuby a vydržím to“.

Příběh šamanky

Denisa Palečková vypráví: „Velmi mě zaujal příběh africké šamanky Sobonfu Somé, která ve své knize Dar štěstí líčí zvyky ze svého rodného společenství. Zmiňuje i pohled na lásku a manželství: manžele určuje rada starších. Hlavním kritériem pro sňatek je to, aby budoucí manželé přinesli svému společenství co největší užitek. Rada starších tak na základě své moudrosti sleduje, kteří dva by měli dát své síly a talenty dohromady. Autorka knihy Sobonfu tak byla provdána za muže, kterého ani neviděla. Byl totiž v té době na studiích v USA. Ona ho později následovala a nyní oba učí a předávají svou moudrost dál. Rada starších viděla, že oba vytvoří pevný pár, díky němuž se do světa bude moct šířit moudrost jejich kmene – a přesně to se stalo. Tato perspektiva mě velmi zaujala a nadchla,“ říká Denisa.

„Přestože na to nejsme v naší kultuře v dnešní době zvyklí, myslím, že bychom se tímto příběhem mohli inspirovat. Vidíme, že do vztahu mohou vstoupit dva jedinci, kteří se ještě třeba ani nepoznali. Neočekávají tedy, že se rovnou budou milovat a přitahovat. Ale vstupují do vztahu s otevřeností a pokorou,“ dodává lektorka.

Možná už partnera nemilujete, ale i přesto vám s ním pořád může být dobře

Zeptali jsme se osobního kouče: Má cenu zůstávat ve vztahu bez lásky?

 

Jak rozum ve vztahu funguje

Je krásné, když k sobě budoucí partneři cítí od začátku sympatie a vášeň. Ale podle Denisy to není záruka úspěšného vztahu. Dokonce o co silnější je fyzická přitažlivost, o to větší nedorozumění mohou partneři prožívat v každodenním životě.

Co je tedy vztah z rozumu? Je to vztah, na jehož počátku možná nestála vášnivá láska, ale není to vztah bez lásky. Naopak. Mimochodem, je na místě poznamenat, že mnohé vztahy, na jejichž počátku byla vášnivá láska, se po čase stávají manželstvím z rozumu. Je to normální. I ta nejdivočejší vášeň po čase vyprchává.

Na vztahu je třeba hlavně pracovat. Ať už máte za sebou chladnější začátky, nebo nekonečně vzrušující noci.

Podle Denisy Palečkové je ve vztahu zejména důležité stavět se k soužití s partnerem aktivně a skrze to, co a jak děláme a říkáme. „Tedy snažím se vytvořit co nejkrásnější možný vztah a co nejpříjemnější rodinné prostředí. Protože je velmi rozumné partnera podporovat a zrovna tak se starat o sebe. Je rozumné vytvářet si společně krásné chvíle. Obdarovávat se slovem, úsměvem, dotekem. A dělat to aktivně a sami od sebe. Aby nám ve vztahu bylo lépe. Nečekat, až ‚to na nás přijde‘ nebo až první vstřícný krok udělá partner. Lásku můžeme aktivně vytvářet!“

9 věcí, které žena nikdy svému muži neřekne

Muži jsou často ve vztahu ti, kteří si nechávají mnoho věcí pro sebe. Vyplývá to z jejich povahy, řeší s partnerkou jen věci, které jsou nezbytné. Ty, se kterými si vědí rady, si nechávají pro sebe, stejně jako většinu myšlenek a pocitů. Ale, pro někoho možná překvapivě, i ženy mají svá tajemství. Pro muže je výhodné tato tajemství znát, protože vztah pak může být daleko láskyplnější a plný porozumění.

Chce, aby muž převzal iniciativu

Chce, aby muž převzal iniciativu

Je to velmi důležitá věc. Ženy se nerady o všechno samy starají, plánují, zařizují. Žena chce, aby muž převzal iniciativu nebo jí alespoň pomohl. Ale když si o pomoc řekne, není to ono. Chtěla by, aby muž pochopil, jak je to pro ni důležité, a ujal se toho sám, bez říkání a připomínání.

 

To, že se muž stará, je pro ženu známka toho, že mu na ní záleží. Proto pánové, přebírejte iniciativu častěji – ať už jde o seznam věcí na nákup, přípravu večeře nebo naplánování příští dovolené.

 

 

A pohádky je konec…? Ne!

To, zda potkáme vášnivou a zároveň osudovou lásku, můžeme sami opravdu jen velmi málo ovlivnit. Byť ji naše společnost a kultura staví možná na úplně první místo v žebříčku hodnot. Ale životní štěstí můžeme zažívat, i když jsme nabídli srdci, aby se poradilo s rozumem. Nemusí to být úplně marná volba.

 

denisa Foto:

Mgr. Denisa Říha Palečková, CSB
Společně s Richardem Vojíkem a Josephem Kramerem přinesla z USA do ČR novou profesi Sexological Bodywork s mimořádnými účinky v somatickém vzdělání i léčení. V roce 2013 založili Evropskou akademii somatického vzdělání. Je zakladatelkou Školy šťastného partnerství, Školy celostní smyslné masáže a masážního studia Tantra Spa Prague.

 

 

 

 

Ivana Králová

Reklama