Prima Ženy

28. srpna 2014 04:00

Iva Kropáčková

Dokonalé snímky důležitých okamžiků svatby: Jak je zajistit? ROZHOVOR

Příchod nevěsty, výměna prstýnků, polibek, házení rýže, rodina i kamarádi. To všechno (a nejen to) budete chtít mít zachycené na svatebních fotkách. Fotograf poradí, co dělat, aby výsledek byl nejlepší.

Na svatbu budete vzpomínat celý život. Nejlépe nad albem plným fotek. To, že ho máte, oceníte nejen krátce po svatbě, kdy se budete chlubit kamarádům, ale i za několik let, až se budou ptát děti nebo dokonce vnoučata, jaké jste měli šaty, kytici, dort a kde jste se vůbec brali. Věřte, že i vy sami do svatebního alba nahlédnete často a rádi. Budete se smát, dojímat, třeba i rozčilovat nad tím, co se nepovedlo. Uvidíte na nich pohromadě rodinu, rozesmáté, ale i šťastně uplakané maminky, pyšné tatínky, nadšené kamarády. Každopádně ale ve vás chvíle strávené nad vzpomínkami vždy zanechají kousek z toho dne plného romantiky, zábavy, jídla a pití, důležitých odpovědí a úředních úkonů.

Krásná a odpočatá nevěsta. Slevy na drogerii, kosmetiku i masáže. Jedinečné ceny. ZDE!

Prohlížení svatebního alba vás zkrátka pokaždé vtáhne znovu do děje. A proto je velmi důležitý nejen výběr skvělého fotografa, ale i váš postoj k zachycování celého dne. I vy můžete v mnoha ohledech přispět k tomu, aby fotky skutečně stály za to. V některých situacích záleží jen a jen na vás a vašem vkusu a fotograf si s tím musí umět poradit. Někdy je ale lepší kvůli výsledným fotkám zauvažovat o hezčím prostředí, než je strohá a tmavá obřadní síň radnice, nebo zajistit mezi hosty schopného koordinátora. Nebo se políbit i na několikrát... Na vše důležité jsme se zeptali fotografa Tomáše Adamce, který má nejen s focením svateb bohaté zkušenosti.

POLIBEK, PRSTÝNKY

Polibek nebo výměna prstýnků. To jsou asi nejdůležitější okamžiky celého obřadu, které by na fotkách rozhodně chybět neměly. Měli by snoubenci kvůli fotce vydržet třeba delší dobu při polibku a při navlékání prstýnku? Jak dlouho?

Je prima, když snoubenci vydrží, ale hlavně to musí být přirozené. Raději než světový rekord v délce polibku, je lepší, když se novomanželé klidně políbí vícekrát. Ale i kdyby jen jednou, tak by fotograf tento moment neměl promarnit – je to profesní základ. Na tento okamžik bývá dobré mít v záloze nějakého kolegu anebo se domluvit s někým z fotografujících členů rodiny, aby stáli z jiného úhlu. Ráno před obřadem občas nastávajícím připomenu, ať hlavně nikam nespěchají, ať si každý moment toho dne, který chtějí mít dobře zvěčněný, vychutnají. Když na novomanžele nedolehnou stresy a jsou při polibku opravdu uvolnění, pak je to poznat i na fotkách. A když naopak při obřadu netrpělivostí upadne prstýnek, může to být příležitost na netradiční fotografii s emocemi. Z každé situace se dá něco vytěžit, když je fotograf pohotový.

SOUHRA V OBLEČENÍ

Co vypadá líp na fotkách, pokud jde o oblečení – bílá a černá (tmavá) nebo ve stejném tónu, oba například ve světlém oblečení? Lze vůbec v tomto doporučit z pohledu fotografa nejlepší variantu?

Jsou možná nějaké trendy, ale v každém prostředí, v každém světle mohou pokaždé různé páry vyniknout v jiném oblečení. Možná jsem tak trochu “konzerva”, ale mně osobně se líbí čisté variace černé a bílé. Za prudkého poledního sluníčka se pak sice potím nad vyvážením celkového tónu, ale ta kombinace téměř nikdy nezklame. Je fajn, když mají snoubenci promyšlenou barevnou souhru nejen navzájem, ale současně i s prostředím obřadu a oslavy.

SVATEBNÍ KYTICE

A co kytice? Je vhodné uvažovat kvůli hezkým fotkám například o její barvě, aby vše dohromady dobře ladilo? Nebo to je zbytečné?

Financovat společné bydlení je tak jednoduché. Vše najdete ZDE!Určitě to není zbytečné. Já už obvykle květiny pro fotografování moc neovlivním, ale určitě vypadají pěkně kytice ve vhodné doplňkové barvě k šatům novomanželů. Bílé květy na bílých šatech zkrátka moc nevyniknou. Jednou se mi takto stalo, že se kytice vůbec nehodila, byla nevýrazná, malá… nakonec jsme fotili úplně bez ní.

PŘÍCHOD NEVĚSTY

Je lepší, když jde nevěsta při obřadu k ženichovi pomalu, aby bylo víc času zachytit událost, nebo si fotograf poradí s jakýmkoliv tempem?

Je pravda, že běžet by zrovna nemusela (smích). Ale důležitější než rychlost chůze je prostor na vhodný snímek, aby fotograf mohl efektně zachytit moment, kdy se snoubenci setkají. Nevypadá pěkně, když je to někde v tmavé úzké uličce nebo příliš těsném hloučku svatebčanů.

SKUPINOVÉ FOTKY

Kolik času je dobré nechat fotografovi po obřadu na focení skupinek? Při plánování svatebního dne je vždy nutné přesně počítat minuty, zvláště, musí-li se ještě přejet na oběd jinam...

Skupinové fotografie se nedají stoprocentně naplánovat. Čím větší skupina svatebčanů, tím živelnější průběh. Vždycky u toho bývá veselo, ale fotograf se docela naběhá. Je škoda, když na skupinové fotky není dost času, protože se část svatebčanů rozprchne nebo přesune na oběd. Minimum je asi 15 minut a když je dobrá nálada, může být i hodina málo :-)

Měli by si manželé (snoubenci) například zvolit koordinátora na focení, sepsat dopředu seznam skupinek a podobně? Nebo vše fotograf organizuje sám?

Schopný koordinátor – tím nemyslím, že musí mít nutně schopné hlasivky, ale talent komunikovat – je určitě velkým pomocníkem. Nejlepší je, když je to někdo, kdo zná větší část hostů. Když je fotograf komunikativní a je dobrá nálada, tak z momentálních nápadů vznikají často zajímavější fotky než z původních plánů.

FOTKY NOVOMANŽELŮ

Novomanželé chtějí mít vždy i nějaké originální snímky jen jich samotných. Měli by se fotit také hned po obřadu, nebo je vhodné nechat focení na odpoledne či dokonce až na druhý den?

Myslím, že se vyplatí na nic nečekat. Klidně se mohou novomanželé nechat vyfotit i následující den, ale ten moment těsně po obřadu je jedinečný. I kdyby se jednalo pouze o pár snímků, tak to stojí za to. Později sice bývá uvolněnější nálada, ale je to mnohdy úplně jiná kapitola toho dne, bývá to poznat na tváři i na oblečení, a tak by i fotky měly vypadat zase trochu jinak.

NECHTE SE INSPIROVAT VE FOTOGALERII SVATEBNÍCH FOTEK

Jaké prostředí pro focení portrétů novomanželů je z pohledu fotografa lepší? Zámecké komnaty nebo zahrada či park (respektive interiér nebo exteriér)?

Takové, kde se budou cítit novomanželé pohodlně sami sebou! Nemá cenu je “instalovat” do prostředí, které jim nic neříká nebo se k nim nehodí. Většinou se na tom dopředu domluvíme. Hlavní slovo mají ale novomanželé, já pouze navrhuji. Nejlepší bývají místa, kde se dá chvíli nerušeně fotit, aniž by nás svatebčané rozptylovali. Pokud to počasí dovolí, mám raději exteriéry. Snoubenci mnohdy mívají velmi “klasickou” představu, ale pro pěknou fotku není potřeba ani exkluzivní schodiště ani luxusní apartmán.

Měla by mít nevěsta u sebe například pudřenku?

Pokud se opravdu hodně potí, pak přijde pudřenka vhod. Na drobné odlesky už dnes ale stačí standardní grafický počítačový program, bez kterého se asi žádný svatební fotograf neuživí. Velmi často se retušuje pleť i mladým dívkám.

KONTAKT S FOTOGRAFEM

Je vhodné se s fotografem sejít dřív (ještě před svatbou) a domluvit se, co by si a jak představovali? Nebo stačí vidět se poprvé až v den svatby?

Pokud zná fotograf nastávající manžele (jsou to známí) i místo (už tam fotil), tak se mohou sejít až při svatbě. Jinak je určitě vždy lepší, když se sejdou předem. Stihnou u toho většinou probrat i řadu zdánlivě nepodstatných maličkostí, které ale fotografovi pomáhají rozhodnout, na co má zaměřit během krátkých momentů pozornost. Taková setkání jsou mnohem více v klidu, vzniká tím i důvěrný vztah mezi oběma stranami.

Je lepší mít fotografa pouze na obřad nebo na celý den?

Mně osobně se líbí, když vznikají fotografie už před obřadem a zachycují i ty přípravy, náladu a detaily které se později snadno vytratí, ale přitom vytvářejí důležitou část dne. Někdy třeba stačí jen pohled na určitý detail, který připomene zcela konkrétní pocit. Podle mě je pěkné, když se fotograf ten den stane důvěrným společníkem pocitů, které nezačínají a nekončí jen obřadem. Mám také rád chvíle, kdy už to z novomanželů, jak se říká, "spadne" a mohou vzniknout třeba i velmi netradiční svatební fotografie. Naopak si nemyslím, že je vždy potřeba mít fotografa na oslavu až do ranních hodin. Určitě je ale prima mít fotografa alespoň na delší část dne.

Lze říci, jaké jsou průměrné ceny za focení pouze při obřadu a naopak při celodenním focení?

Ceny se možná pohybují rámcově od 3000 do 8000 Kč za obřad a od 6000 Kč do 30 000 Kč za celý den až ve dvou lidech. A najdou se výjimky oběma směry. Kvalita se ale nedá měřit cenou ani počtem fotografií. Také z tohoto důvodu má smysl předsvatební schůzka. Nejdůležitější je spokojený zákazník.

Tomáš Adamec – profesionální fotograf, dříve fotoreportér v médiích, donedávna pracoval jako dvorní fotograf Zoo Praha, držitel prestižní ceny Czech Press Photo, příležitostný lektor fotografických kurzů, videomejkr a fanoušek snímání s pomocí bezpilotních letounů. www.tomasadamec.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.