zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Perníková chaloupka trochu jinak: Nechte ji letos zazářit!

Vyrobte si dort se svítící chaloupkou
Autor: 4Budky Vyrobte si dort se svítící chaloupkou
anna kopečková , Vydáno: 07.12.2018
Co je tradičnější než vonící vánoční medové perníčky? Děti i dospělí je milují a kromě klasických perníčků se z těsta dá dělat spousta dalších věcí. Třeba chaloupka. Každý večer si v ní můžete rozsvítit a pozorovat probleskující světýlko. Ukážeme vám, jak si ji udělat trochu netradičně.

reklama

Nejdřive si musíte vyrobit šablonky na chaloupku, nejlépe z tvrdého papíru. Různé šablonky najdete i na internetu, nebo si je můžete vyrobit podle svých potřeb. Budete potřebovat přední díl se štítem (2x), boční strany (2x) a střechu (2x).

1 Foto:

Pak si připravte perníkové těsto. Rozválejte ho na plát silný asi 3 mm, přiložte na něj potřebné díly a vykrojte je ostrým nožem. Postupujte opatrně, aby se vám díly při vykrajování nedeformovaly a strany byly rovné (můžete si pomoci pravítkem).

2 Foto:

Připravte si také stromečky a malé chaloupky (tato vykrajovátka se dají běžně koupit). Nezapomeňte na komín, který vymodelujte jako kvádr rovnou z těsta.

3 Foto:

Vše přeneste na vymazaný plech, vložte do trouby vyhřáté na 175 °C a pečte 8–10 minut.

4 Foto:

Teď je potřeba do některých dílů chaloupky (předního štítu a bočních stran) vyřezat ostrým nožem okna a dveře. Použijte na to svoje vytvořené šablonky.

5 Foto:

Aby šla chaloupka dobře sestavit, je vhodné strany, které budeme k sobě lepit, lehce sestrouhat pomocí struhadla do šikma v úhlu přibližně 45 stupňů – kolmé strany bočních dílů, zadního a předního dílu, horní vodorovnou stranu u dílu střechy a spodek od komínu (hrany dílů pak budou zkosené).

Takto připravené dílky chaloupky můžete začít zdobit bílkovou polevou. Neexistuje přesně daný recept na tuto polevu, ale počítejte, že na jeden vaječný bílek budete potřebovat minimálně 150 g dvakrát prosátého moučkového cukru. Konečné množství záleží na požadované konzistenci polevy. Ta by na zdobení perníčků měla být spíše hustší, aby namalované linky držely tvar a neroztékaly se, ale přesto šly lehce vymáčknout ze zdobicího sáčku a linka se netrhala. K zahuštění polevy se používá i bramborový škrob. Toho dejte ale maximálně dvě kávové lžičky. Polevu třete vařečkou nejméně 15 minut. Můžete ji nechat jen bílou nebo část obarvit třeba růžovou, modrou nebo zelenou barvou (tu budete potřebovat na stromečky).

6 Foto:

Hotovou polevu naplňte do igelitového sáčku a odstřihněte malý růžek. U zdobení se fantazii meze nekladou. Můžete obkreslit kontury dílků a oken a dozdobit je jen jednoduchými ornamenty. Ozdobte i zbývající části, jako jsou stromečky a malé domečky. Bílkovou polevu pak nechte řádně zaschnout.

7 Foto:

Část zbylé bílkové polevy ještě trochu zahustěte bramborovým škrobem. Vytvoříte tak „lepidlo“, kterým jednotlivé díly budete lepit k sobě. Tento krok vyžaduje trochu trpělivosti.

Slepenou chaloupku nechte dostatečně uschnout, aby se vám při další manipulaci nerozpadla v ruce (nejlépe do druhého dne).

8 Foto:

 

Další část zbylé bílkové polevy si pro změnu trochu nařeďte, nejlépe citronovou šťávou, do tekutější formy. Takto vzniklou polevu naneste na střechu jako napadaný sníh a přilepte komín. Na něj také nastříkejte trochu bílkové polevy. Vytvořte na koncích střechy rampouchy. Ty uděláte tak, že přiložíte špičku zdobicího sáčku k hraně střechy, vytlačíte kapku polevy a současně potáhnete špičkou sáčku směrem dolů. Postup opakujte, dokud nemáte celou střechu ozdobenou rampouchy.

9 Foto:

Teď si připravíme dortík. Potřebujete dort potažený marcipánem nebo jinou potahovací hmotou. Bílkovou polevou udělejte na boky dortu malé tečky, jako když padá sníh.

10 Foto:

Na vršek dortu vytvořte hustší polevou mantinel, aby se tekutější poleva nerozlévala, kam nechcete. Pak na vršek naneste tekutější polevu, kterou rozetřete pomocí štětečku až k mantinelům.

11 Foto:

Usaďte na vršek dortu chaloupku a přilepte stromečky.

12 Foto:

Na boky dortu přilepte malé domečky a dozdobte dolní okraj polevou (napadaný sníh).

13 Foto:

Tak co, jak se vám líbí? Až poleva důkladně zaschne, stačí uvnitř chaloupky zapálit světýlko (použijte malou žárovičku, protože svíčka by takto malou chaloupku spálila) a zhasnout...

Vyrobte si dort se svítící chaloupkou  Foto:

Pokud se vám nechce dělat dort, upečte si z perníkového těsta podložku pod chaloupku, do které uprostřed udělejte otvor na svíčku. V tomto případě však udělejte chaloupku větší, aby bylo dost prostoru pro svíčku a chaloupka vám neshořela. A taky nezapomeňte udělat v komínu díru (místo modelování kvádru můžete těsto namotat na kovovou trubičku na kremrole a upéct).

15 Foto:

-ak-/Foto Michaela Budková (4Budky)

 

reklama

Související témata: perníčky , cukroví , Vánoce , dort

reklama

Přečtěte si také

reklama