Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

10 potravin, které vás mohou ochránit před rakovinou prsu

V poslední době se čím dál více ukazuje, že mezi špatnou stravou a onemocněním rakovinou existuje určitá souvislost.
Vydáno: 30.04.2015
Až zjistíte, co brokolice obsahuje, bude vám možná chutnat ještě víc
Autor: Thinkstock Až zjistíte, co brokolice obsahuje, bude vám možná chutnat ještě víc

Vědecké studie se zaměřují zejména na souvislost mezi onemocněním, špatným životním stylem a nevhodnými jídelními zvyklostmi. Výsledky studií ukázaly, že i mírná změna k lepšímu může mít velký vliv na lidské zdraví.

Podle vědců například existuje mnoho potravin, které pomáhají s prevencí rakoviny prsu. A jiné, které riziko onemocnění zvyšují. Ženám po menopauze, které jedí hodně tuku, hrozí daleko častěji, že rakovinou prsu onemocní. A nejde jen o tuky, jako jsou oleje, máslo, margarín, rybí tuk či ořechy, škodí i zpracované potraviny či velké množství cukru. I když přímá souvislost není jasně prokázána, vysoké množství zpracovaných potravin a cukrů zvyšuje tělesnou hmotnost, čímž se zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu.

Na druhou stranu zdravá strava obsahuje dostatek vápníku a vlákniny, které riziko onemocnění snižují. Zdatným bojovníkem proti tomuto zákeřnému onemocnění jsou i antioxidanty.

A které potraviny se tedy vyplatí jíst?

1. Brokolici

ThinkstockPhotos-158199380(1) Foto:

To je jedna z potravin, která poslouží jako prevence proti rakovině prsu. Hlavním důvodem je vysoké množství sulforafanu, což je silný antioxidant, tedy látka, která je schopná zaměřit a zničit škodlivé buňky v těle. I ty nádorové.

2. Granátová jablka

ThinkstockPhotos-466488215(1) Foto:

Opět – toto ovoce obsahuje silné antioxidanty, ale i enzymy, které „rozhodují“ o tom, zda se rakovina rozvine, či nikoliv. Látky obsažené v ovoci jsou důležité i při zlepšování zdraví vašeho srdce.

3. Čočku

ThinkstockPhotos-161723170(1) Foto:

Vaše strava by měla obsahovat více luštěnin a dalších přírodních potravin, jako jsou různé druhy čočky a fazolí. Ty totiž obsahují kyselinu listovou, vlákninu a další živiny, které pomohou udržet rakovinu prsu na uzdě.

4. Vlašské ořechy

ThinkstockPhotos-108669484(1) Foto:

Ořechy obecně patří k potravinám, které lidskému tělu prospívají. Například vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a fytosteroly. Už velmi malé množství, tedy asi 50 gramů pomáhá zpomalit růst rakovinných buněk.

5. Borůvky

ThinkstockPhotos-490658971(1) Foto:

Živiny z těchto drobných plodů mohou zastavit růst rakovinného nádoru v prsu. Tento autodestrukční proces se označuje jako apoptóza. Podobné účinky jako borůvky mohou mít i další drobné lesní plody.

6. Špenát

ThinkstockPhotos-164627159(1) Foto:

Máte-li v úmyslu dbát na prevenci rakoviny prsu, zvyšte příjem kyseliny listové v potravě. A té obsahuje čerstvý špenát významné množství. Důležitý je též vitamín B, který je důležitý pro správné dělení buněk, a to je podstatné pro zdravé buňky.

7. Vejce

ThinkstockPhotos-165160671(1) Foto:

Živiny, které se nacházejí ve žloutku, jsou nezbytné pro správné fungování buněk. Existují studie, které ukazují, že jíst alespoň jedno vejce denně napomáhá k produkci většího množství zdravých buněk. Snižuje se tak riziko, že některá z oslabených buněk rakovinou onemocní.

8. Lososa

ThinkstockPhotos-463329939 Foto:

Tato ryba je bohatá na vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Obojí napomáhá při likvidaci většiny rakovinných buněk v prsu a zabraňuje šíření rakoviny do dalších částí těla.

9. Žitný chléb

ThinkstockPhotos-481307915 Foto:

Potraviny, které mají napomáhat v boji proti rakovině prsu, by měly zahrnovat správnou kombinaci vlákniny, vitamínů, minerálů a látek zvaných lignany a fytonutrienty. Společně se tyto složky vyskytují například v žitném chlebu, a tak byste měla ze svého jídelníčku vyřadit chléb pšeničný a nahradit jej žitným.

10. Žampiony

ThinkstockPhotos-99065270 Foto:

Skvělé jídlo pro ženy před přechodem. A také ústřice. Mají totiž vysoký obsah antioxidantů, které poskytují účinnou ochranu proti rakovině.

lk

Mohlo by vás taky zajímat:

Hodí se na rodinnou večeři i romantiku pro dva

Večeře s lososem zavoní vám pod nosem

Chutné a křupavé: 6 pádných důvodů, proč jíst ořechy

Jsou zdrojem zdraví, vitality a tím přispívají i k zdravému a pěstěnému vzhledu. Obsahují důležité vitamíny, minerály, ale i prospěšné tuky a navíc chutnají fantasticky. Dost důvodů, proč bychom si je měli dopřávat s železnou pravidelností. Udělejte si z nich směs nebo si vyberte ty, které jsou pro vás nejlepší.

Vlašáky: Jsou zdravé a dobré

Vlašáky: Jsou zdravé a dobré

Jsou bohaté na antioxidanty, a proto přispívají k omlazení buněk. Chrání nás před volnými radikály, rakovinou a také s jejich konzumací do organismu dostaneme vitamín B a E. „Éčko" je navíc spásou pro ženy toužící po miminku, protože zvyšuje plodnost.

Naordinujte vlašské ořechy i babičce a dědečkovi – snižují riziko onemocnění srdce, ale i Alzheimerovy choroby.

Pozor si ale dejte na jejich kalorickou hodnotu, což platí obecně pro všechny ořechy. „U nás se vlašské oříšky moc dlouho neohřejí, já i rodina je zbožňujeme. Peču z nich nejen ořechové koláče, ale přidávám je i do ovocného salátu nebo jen tak do bílého jogurtu, který dosladím medem. Jen si dejte pozor na jejich konzumaci. Všeho moc škodí, a to i v tomto případě. Držela jsem dietu a zároveň si dopřávala oříšky v poměrně neomezeném množství a má váha nechtěla padat dolů. Dietoložka mi řekla, že jsou poměrně kalorické a že je nutné, si je rozumně dávkovat.“ Dominika, 38 let

 

 

Řadu věcí neovlivníte, ale dost jich ovlivnit můžete

Rakovina prsu: Co všechno zvyšuje riziko jejího vzniku?