Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Březová voda a její zázračné účinky na zdraví a krásu

Kokosová voda jako elixír zdraví a mládí? Může být. Ale rozhodně stojí za vyzkoušení i voda březová. A nejen proto, že je u nás rozhodně dostupnější než palmy a jejich plody.
Vydáno: 20.04.2018, Martina Hrušková
Březová voda a její zázračné účinky na zdraví a krásu

Březovou vodu (nebo také březovou mízu) zná jistě mnoho z vás z oddělení drogerie. Je to účinný pomocník při boji proti lupům a vypadání vlasů. V neředěném stavu je vhodné ji používat i jako účinnou kúru: Nejdříve se vlasy umyjte běžným šamponem a poté do vlasů a pokožky hlavy vmasírujte malé množství březové vody. Pokud je vaším cílem obnova a zahuštění vlasové kštice, je doporučeno tuto kúru opakovat obden. Pro běžné vyživení a větší lesk a objem vlasů postačí březovou proceduru opakovat 1–2x za týden. Březová voda toho ale zvládne mnohem víc!

Na jaře se můžete na trzích a u bylinářů setkat i s čistou a neředěnou březovou vodou. Ta se sbírá v období teplých dní a studených nocí, obvykle od poloviny března do poloviny dubna podle geografických podmínek, kdy míza intenzivně proudí mezi jednotlivými částmi stromu. Čistá březová voda chutná jemně a lahodně. A navíc je to čistě přírodní produkt.

PŘEČTĚTE SI: 8 POTRAVIN, KTERÉ VÁS DOBIJÍ ENERGIÍ, I KDYŽ JSTE TOTÁLNĚ VYČERPANÍ

Je bohatá na organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné látky. Její konzumace může pomoci při léčbě mnoha obtíží:

  • pomáhá při žaludečních potížích
  • má močopudné účinky
  • pročišťuje a podporuje funkci ledvin
  • je užívána při léčbě nemocí jater, ledvin a prostaty
  • podporuje pravidelné vyprazdňování
  • urychluje metabolismus
  • zklidňuje nervový systém, odstraňuje stres a neklid
  • podporuje imunitu a detoxikaci organismu
  • pití březové vody je také velmi vhodné pro ženy, které mají problémy s menstruačním cyklem a plodností.

Sběr březové vody

Březová voda je nejhodnotnější ještě před rašením listů. Do kmene břízy se navrtá 1 až 2 cm hluboká dírka. Do navrtané dírky se vsune hadička nebo trubka, z které pak šťáva odkapává do nádoby. Březová voda se má sbírat jen na jaře, když stromy začínají žít. I proto je tak vzácná. Bohužel se v posledních letech s jejím sběrem roztrhl pytel a to přináší i jedno velké negativum. Lidé si uvědomili sílu březové vody a ve velkém ji sbírají. Používají ale špatnou techniku a břízy tím ničí. Je to podobný případ jako sběr tolik oblíbeného medvědího česneku. I zde je vidět v posledních letech ohromný boom, lidé berou lesy útokem a trhají rostliny hlava nehlava.

Sběr březové vody má svá pravidla, které je potřeba dodržovat Foto: Sběr březové vody má svá pravidla, které je potřeba dodržovat., Foto: istock.com

Přečtěte si také:

Léky na kašel a čištění těla vám rostou přímo pod okny!

Léky na čištění těla a kašel vám rostou přímo pod okny!

Článek

9 důvodů proč používat sezamový olej Foto:

9 zásadních důvodů, proč používat sezamový olej

Už jste někdy zkusili použít sezamový olej? Doporučujeme ho vaší pozornosti. Tady je několik důvodů, proč ho vyzkoušet.

Článek

5 benefitů kyseliny listové Foto:

5 benefitů kyseliny listové, o kterých možná nevíte

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin ze skupiny B, zvaný B9, který je klíčový pro správný chod buněk v našem organismu. Bohužel si tělo nedokáže dlouho udržet...

autor: Martina Hrušková

Reklama
Článek je zařazen v: medvědí česnek, plodnost, březová voda, sběr březové vody, močopudné látky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama