I běžná rýma může způsobit komplikace

Samotná rýma nebývá pro náš běžný život nijak zvlášť omezující chorobou a pokud zůstane jen u ní, hrozí nám maximálně jen lehká odřenina pod nosem od častého smrkání. Rýma ale bývá mnohokrát jen malou předehrou před závažnějším onemocněním, které si již vyžádá soustavnější léčbu a klidový režim.

Nejúčinnějším způsobem, jak komplikacím vzešlým z rýmy předejít, je prevence a její řádné doléčení. Klasická rýma je nejčastěji virového původu. Způsobují ji například adenoviry, rinoviry, viry influenzy, parainfluenzy nebo enteroviry. Je to kapénková infekce, šíří se hlavně vzduchem. Můžeme ji tedy chytit při běžném smrkání, kašli, kýchání nebo třeba podání ruky. Prevencí šíření infekce je důsledná hygiena, důkladné a časté mytí rukou, časté větrání a nepřetápění místností. K těmto návykům veďme i děti, nejlépe už od nejmenšího věku.

Smrkat a zvlhčovat

Pokud již rýmu máme, je důležité, zvláště u malých dětí, zajistit odvádění hlenů, které jsou ideálním prostředím pro líheň jiných, škodlivějších bakterií. Proto je nutné často smrkat, či odsávat hleny a nosní sliznici čistit a zvlhčovat. Ideální jsou nosní spreje s čištěnou mořskou vodou Stérimar. Na snížení otoku nosní sliznice a zprůchodnění nosu jsou pak vhodné spreje s dekongestanty např. Nasivin nebo Nasivin Sensitive, který mohu používat i malé děti.

Malé děti trpí víc

Zvláště pro malé děti bývá běžná rýma náročnější než u dospělého člověka. U kojenců ztěžuje ucpaný nosík sání mateřského mléka, u malých dětí také komplikuje příjem potravy. Díky menším tělesným proporcím mají malé děti z nosní dutiny všechno „blíž“ – čelní dutiny, Eustachovu trubici i střední ucho. Smrkat neumějí buď vůbec nebo alespoň ne pořádně, hlen zůstává uvnitř, a proto se u nich infekce šíří rychleji, než u dospělého.

Asi nejběžnější komplikací je zánět středního ucha, který dokáže hodně potrápit především malé děti do šesti až osmi let věku. Eustachova trubice, která spojuje nosohltan s uchem, je krátká, proto se viry a bakterie snadno rozšíří z nosu či nosní mandle do středního ucha. Při zánětu sliznice dochází ve středoušní dutině k hromadění hlenu a hnisu. Ten tlačí na bubínek a způsobuje intenzivní bolest. Hlavními příznaky bývají přetrvávající bolest ucha, vysoká horečka, případně i výtok z ucha a zvracení. U nejmenších „nemluvících“ dětí poznáte bolest ucha tak, že si jej dítě častěji mne, na zmáčknutí reaguje bolestivě, je podrážděné a plačtivé. Proto nic nepodceňujte a v každém případě navštivte lékaře, který určí další léčbu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.