Jak vyzrát na podzimní bolest v krku? Pomůže slaná voda, ibišek i hřebíček
Jak se zbavit bolesti v krku bez léků Zdroj: iStock
Med je ideální přidávat do horkého čaje. Zdroj: iStock
Čaj ze sušeného ibišku nejen výborně chutná, ale má i protizánětlivé a dezinfekční účinky. Zdroj: iStock
Hřebíček lze cucat, nebo si z něj připravit odvar. Zdroj: iStock
Dobrým lékem na bolest v krku je kloktání slané vody Zdroj: iStock
Ne všechny přírodní léky jsou vhodné v těhotenství. Vyloženě škodlivé a rizikové mohou být některé bylinky. Zdroj: iStock
U dětí je vhodné bolest v krku řešit nejprve přírodní cestou, například pomocí zábalů. Zdroj: iStock
Bolest v krku je nepříjemná a může se objevit i v době, kdy venku ještě panují letní teploty. Víte, jak si s ní nejlépe poradit, aniž byste museli polykat tabletky z lékárny?
Bolest v krku může být virového původu, stejně tak může znamenat blížící se angínu. Bývá i důsledkem pobytu v zakouřeném, klimatizovaném nebo příliš suchém prostředí. A může vás potrápit, pokud strávíte předchozí chladný večer venku nebo když se ráno málo oblečete.
Pokud se k bolesti nepřidá ještě vysoká teplota, můžete zkusit jako lék některý z osvědčených přírodních prostředků.
6 přírodních léků na bolest v krku
- Kloktání slanou vodou
Kloktání teplou slanou vodou může snížit otok v krku a uvolnit hlen. Pomáhá také odplavit dráždivé látky nebo bakterie. Lékaři obecně doporučují rozpustit půl lžičky mořské soli v jednom šálku vody. Pokud je pro vás slaná chuť příliš nepříjemná, zkuste do směsi přidat malé množství medu, abyste ji mírně osladili. Používejte ke kloktání několikrát denně, ideálně každé dvě hodiny. Tekutinu nepolykejte, ale vyplivujte!
- Med
Velmi účinný lék na bolest v krku, což vám jistě potvrdí každý včelař. Med je takový přírodní zázrak. Má antiseptické vlastnosti a dokáže si poradit s řadou zdravotních i kosmetických potíží od oparů, ekzémů, popálenin, odřenin nebo lupů až po kašel a bolest v krku. Jako lék na bolest je ideální přidat ho do čaje s citronem a klidně ve chvíli, kdy je čaj ještě horký, ale už se dá usrkávat. Med totiž krátkodobě snese i vyšší teploty.
A když už je řeč o medu, naše babičky s oblibou používaly při bolesti v krku cibulový sirup. Jeho příprava je jednoduchá. Nakrájejte jednu nebo dvě cibule nahrubo, dejte do uzavíratelné sklenice, zalijte medem tak, aby byla cibule ponořená, sklenici uzavřete a nechte přes noc v lednici. Sirup užívejte po lžičkách několikrát denně.
- Dostatek tekutin
Pro tělo je velmi důležité, aby zůstalo hydratované. A v případě nemoci to platí dvojnásob. Pokud je krk podrážděný nebo zanícený, pomohou mu právě tekutiny. Jejich dostatek totiž udržuje sliznice vlhké, takže dokážou lépe bojovat proti bakteriím a dalším dráždivým látkám, například alergenům. Co budete pít, je jen na vás. Může to být obyčejná voda pokojové teploty, šálek bylinného čaje (ideálně heřmánkového, mátového nebo z řepíku lékařského), který nabídne okamžitou úlevu od bolesti. A co víc – i obyčejné čaje, ať už černé, zelené či bílé, obsahují antioxidanty, které posilují imunitu a pomáhají bojovat s infekcí.
- Kuřecí vývar
Když vás bolí v krku a máte ho oteklý, polykání a kousání může být poměrně bolestivé. V takovém případě se skvěle hodí silná polévka, která tělu zajistí dostatek živin, aby mělo sílu zahnat infekci. Lék na nachlazení, který ordinovaly už naše babičky. Ano, silný vývar z kuřete a zeleniny pomáhá bojovat s nachlazením i s bolestí v krku. Obsahuje totiž sodík z přidaných surovin, který má protizánětlivé vlastnosti a způsobí, že se budete cítit lépe.
- Hřebíček
Toto koření funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky v něm obsažené mají schopnost brzdit růst mikroorganismů, místně prokrvuje a velmi účinně tlumí lokálně bolest. Ideální je ho v průběhu dne cucat, můžete ho ale samozřejmě i přidat do čaje nebo si z něj připravit výluh a zkombinovat ho podle chuti s dalšími silnými bojovníky – zázvorem, citronem a medem.
- Ibišek
Nápoj z ibišku obsahuje velké množství minerálů a vitamínů včetně vitamínu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky.
Do hrnce s vodou (asi půl litru), která se začíná vařit, vhoďte přibližně hrst sušených květů ibišku, krátce povařte a nechte asi 10 minut louhovat. Pak sceďte, doslaďte podle potřeby a chuti medem a konzumujte.
Bolest v krku v těhotenství
V těhotenství je potřeba s léky nakládat opatrně, včetně těch přírodních. Bolest lze zmírnit kloktáním slané vody, Priessnitzovým obkladem nebo tvarohovým zábalem. Opatrnost je třeba při používání některých bylinek. Bez obav lze popíjet například heřmánkový, mateřídouškový, lipový nebo mátový čaj. Je ale dobré bylinky střídat, nepoužívat jen jeden druh. A některé jsou v těhotenství vyloženě nevhodné. Například šalvěj, která může způsobit překrvení pánve a vést k potratu. Stejně tak rozmarýn nebo dobromysl neboli oregano.
Bolest v krku u dětí
U dětí lze bez obav využít Priessnitzův obklad, výborný je také jitrocelový sirup nebo již zmíněný domácí cibulový sirup připravený z cibule a medu.
Bolest v krku nebo covid?
Bolest v krku může značit banální nachlazení, které za pár dní odezní, ale i některé vážnější nemoci včetně koronaviru, jehož příznaky mohou být velmi různorodé. Zatímco v počátcích to byla především dušnost, vysoká teplota a bolesti hlavy, nyní je spektrum příznaků mnohem širší a patří mezi ně i bolest v krku, která se může u některých nakažených objevit. Častým příznakem bývá u dětí. Zatímco chřipku nebo nachlazení není tak snadné od koronaviru odlišit a je vždy dobré vše konzultovat s lékařem, u angíny to jde. U covidu můžete mít pocit, že vás takzvaně škrábe v krku, u angíny je hodně cítit bolest hlavně při polykání, navíc jsou mandle červené, zduřené a někdy je na nich bílý povlak nebo čepy. U malých dětí může být angína doprovázena i bolestmi břicha.
Teple se obleč a brzo spát!
Nejlepší je samozřejmě bolesti v krku předcházet. Základní a velmi jednoduchou radu jistě i vám vštěpovala babička nebo maminka: „Teple se obleč." A to nejen v zimním období, ale hlavně v době, kdy je sice přes den ještě teplo, ale ráno a večer už bývá chladno. A pokud už s bolestí v krku bojujete, nezapomínejte dostatečně odpočívat. Tělo prostě potřebuje čas se s nemocí vypořádat, navíc odpočinuté tělo si s bolestí poradí daleko snáze. A pokud se situace nezlepší ani do 5–7 dnů (u dětí do tří dnů), nespoléhejte jen na přírodu a navštivte lékaře.