zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Koření jako lék: Co pomůže na podzimní kašel, zahlenění, bolest kloubů nebo špatné trávení?

Koření jako lék
Autor: iStock Koření jako lék
Zuzana Kučerová , Vydáno: 07.11.2021
Používáme je denně v kuchyni při dochucování jídel a často si ani neuvědomujeme, že koření může mít příznivý vliv nejen na chuť našich pokrmů, ale také na naše zdraví. Bylinky jako oregano, tymián nebo hřebíček byly v minulosti důležitou součástí domácí lékárničky. A právě teď, během podzimních viróz a nachlazení, je můžete využít místo klasických léků a dokonce i některých antibiotik.

reklama

Oregano

Bylince známé také pod názvem dobromysl se už ve starověku přisuzoval mystický význam a používala se jako dezinfekční prostředek. Do Evropy se dostala díky arabským lékařům, kteří ji předepisovali na bolesti hlavy. Stala se jednou z typických bylin středomořské kuchyně. Léčivé látky obsažené v silicích oregana působí protizánětlivě a pomáhají při léčbě onemocnění dýchacích cest, protože snižují zahlenění a usnadňují odkašlávání. Stačí zalít polévkovou lžíci oreganových lístků horkou vodou, nechat zakryté louhovat přibližně 15 minut a teplý čaj popíjet několikrát denně. 

Skvělým pomocníkem v boji proti infekcím je oreganový olej.
Autor: iStock Skvělým pomocníkem v boji proti infekcím je oreganový olej.

Tymián

K bylinkám hojně využívaným ve středomořské kuchyni patří i tymián. Přidává se do polévek, omáček nebo při pečení masa. Je velmi účinný proti bakteriím a plísním a tymiánový olej se dá mazat na kůži při artritidě nebo revmatismu. „Tymián působí antibioticky a dezinfekčně proti mikrobům v dutině ústní, jako jsou streptokoky či stafylokoky. Jeho působení je rovněž protiplísňové. Prokázán byl i určitý účinek antivirový, zejména vůči herpetickým virům. Rozpouští střevní plyny, působí proti křečím a podporuje vykašlávání,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jedna z těchto bylinek má doslova zázračné účinky na lidské zdraví a dlouhověkost

Klíč k dlouhověkosti? Obyčejná bylinka, kterou všichni známe

Hřebíček

Hřebíček, tak jak ho známe z naší kuchyně, je vlastně usušené poupě tropického stromu jménem hřebíčkovec vonný. V minulosti se využíval v jihozápadní Asii pro své protizánětlivé účinky, například se přikládal na špatně se hojící rány nebo se žvýkal při bolestech zubů a dásní a také pro svěží dech. Hřebíček má příznivý vliv na trávení, pomáhá od plynatosti a užívá se na ´zkažený´ žaludek a dokáže zmírnit bolest v krku. Rozdrcený na prášek může být součástí mastí proti bolesti kloubů a svalů.

Kmín

Jedno z nejčastěji využívaných koření v české kuchyni má za sebou dlouhou historii používání v přírodní léčbě. Známé jsou zejména jeho účinky pro lepší trávení, protože zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a podporuje uvolňování žluči. Kmín je taktéž bohatým zdrojem železa, které je nezbytné pro správnou krvetvorbu. Několik klinických studií potvrdilo jeho příznivý vliv pro hubnutí a snižování cholesterolu v krvi. „Kmín velice dobře působí jako prostředek proti nadýmání. Ve střevech působí protikřečově a podporuje trávení. Účinkuje rovněž jako přírodní antibiotikum, a tím výrazně omezuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech,“ vysvětluje bylinkářka Podhorná.

Bobkový list si můžete pěstovat i doma
Autor: iStock Bobkový list si můžete pěstovat i doma

Bobkový list

Ve starověkém Římě byl vavřín považován za symbol vznešenosti, dnes jeho sušený list používáme k dochucení polévek či omáček. Bobkový list však také blahodárně působí na naše zdraví. Jeho užívání pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, proto by ho měli do svého jídelníčku zařadit lidé s diabetem. Odvar z této byliny se dá používat pro obklady na bolavé klouby nebo při otocích. Bobkový list obsahuje celou řadu minerálních látek, vitamínů nebo například kyselinu listovou. Povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá zlepšit trávení.

Jak se zbavit bolesti v krku bez léků

Jak vyzrát na podzimní bolest v krku? Pomůže slaná voda, ibišek i hřebíček

Bylinkářka Jarmila Podhorná: Na podzim si hýčkejte střeva, slinivku a slezinu

Bylinkářka Jarmila Podhorná: Na podzim si hýčkejte střeva, slinivku a slezinu

 

Jak na psychické problémy v době pandemie? Pomůže kozlík, šišák nebo čertův kořen

Jak na psychické problémy v době pandemie? Pomůže kozlík, šišák nebo čertův kořen

reklama

Související témata: bylinky , přírodní lék , oregáno , Tymián , bolest hlavy , kašel , bolest zubů , hřebíček , kmín , bolest kloubů , trávení , antibiotikum

reklama

Přečtěte si také

reklama