Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Mají ženy po třicítce chytřejší děti?

I když těhotenství v pozdějším věku má řadu nevýhod a zdravotních rizik, jedno velké plus rozhodně má.
Vydáno: 27.01.2016, Anna Kopečková
Starší maminky své těhotenství většinou plánují a více o sebe i dítě dbají
Starší maminky své těhotenství většinou plánují a více o sebe i dítě dbají Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po třicátém roce života je podle lékařů už pomalu pozdě začít přemýšlet o miminku. Pravděpodobnost otěhotnění při sexu se snížila na 16 procent, vajíčka stárnou a snižuje se jejich množství. Odborníci považují za nejbezpečnější porod mezi 25. a 29. rokem rodičky, s přibývajícím věkem stoupají zdravotní rizika pro matku i pro dítě. Přesto průměrný věk rodiček stále stoupá a v současnosti je to už 29 let.

Nový výzkum z Británie však naznačuje, že těhotenství po třicítce nemusí být až tak špatné. Tyto matky totiž mají chytřejší děti než ty, které rodí po čtyřicítce, ale i ty, které mají děti ve dvaceti.

Starší maminky snáší porod, těhotenství i mateřství úplně jinak, než ty mladší

Maminkou ve 20, 30 nebo 40 letech: Každý věk má svá pro i proti

 

Vzdělanější a zdravější matka = chytřejší dítě

Výzkumníci z London School of Economics se podívali na data 18 tisíc matek a snažili se pochopit, jaký dopad měl věk matek na jejich děti. Zjistili, že děti, které se narodily ženám po třicítce, mají ve věku pěti let lepší výsledky v kognitivních testech.

„Když je prvorodičkám více než 30, tak je pravděpodobné, že jsou vzdělanější, mají vyšší příjmy, jejich vztahy jsou stabilnější, mají zdravější životní styl. Své těhotenství plánují a když otěhotní, ihned zamíří k lékaři, aby byly pod dozorem. U těchto žen je také daleko pravděpodobnější, že nebudou v těhotenství pít a kouřit a že budou své děti kojit,“ interpretuje výsledky sociální studie v časopise Biodemography vědecká pracovnice Alice Goisisová.

Článek

jídlo pro dva Foto:

Jídlo pro dva? Těhotné ženy prozradily recepty na svá nejšílenější jídla

Nastávající maminky jsou někdy schopné sníst šílené věci.

 

Mimochodem, vědci také přišli na to, že starší maminky, tedy ty, kterým je už více než 40, si se svými dětmi málo hrají. Nerozvíjí tedy jejich schopnosti tolik, kolik by mohly. Nedostatek pozornosti pak vynahrazují jídlem a sladkostmi, takže jejich potomci jsou obéznější než děti mladších a aktivnějších maminek. Tyto výsledky však nejsou tak průkazné, protože vědci získali data jen od 53 čtyřicetiletých a starších matek.

Věk matky je samozřejmě jen jedním z faktorů, které mají vliv na to, jak inteligentní její děti budou. Pro ženu, která už překročila třicítku, tak máme alespoň jednu pozitivní zprávu.

ThinkstockPhotos-87739363 Foto:

Co zvyšuje dětské IQ

Kojení

Na zvyšování inteligence se podílí nejspíše nenasycené mastné kyseliny obsažené v mateřském mléce a gen FADS2 dítěte. Odborníci proto doporučují kojení dítěte až do dvou let věku. Pokud to není možné, tak alespoň co nejdéle. Je pravda, že umělé kojenecké mléko poskytuje dětem dostatečnou výživu, všechny složky z mateřského mléka ale nikdy obsahovat nemůže.

Hudba

Hudba pozitivně ovlivňuje duši, ale podle výsledků publikovaných v časopise Journal of Educational Psychology ovlivňuje i inteligenci. Konkrétně pak navštěvování hudebních lekcí. Čím déle se děti hudebně vzdělávají, tím vyšší tento příznivý vliv na intelekt je. Navštěvování hodin hudby po dobu šesti let znamená nárůst IQ v průměru o 7,5 bodu. Vyšší IQ pak většinou jde ruku v ruce s lepšími školními výsledky.

Práce s dětmi

Ať už jde o znakování, nebo pravidelnou pozornost věnovanou dítěti již od miminka, všechny tyto činnosti vedou k rozvoji inteligence. Existují i potraviny, které podporují vývoj mozku, protože vyživují jeho nervové buňky. Sem patří například ořechy či rybí tuk.

-lk-

Článek je zařazen v: těhotenství, starší matka, těhotenství po třicítce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama