Pozor na zrádné jarní slunce. Může způsobit nebezpečné spálení i alergie!

O tom, nakolik je důležité chránit kůži před sluncem a jejím spálením, asi nikdo nepochybuje. Skutečně totiž jde o zásadní otázku, která může výrazně ovlivnit naše zdraví. Většina z nás má však prevenci spálení kůže spojenou s horkými letními měsíci, dobou dovolených nebo tropickým podnebím. Často ale zapomínáme i na dřívější jarní měsíce, kdy si můžeme způsobit spálení kůže od slunce, což je o to nebezpečnější, protože jej většinou nečekáme

Naší kůži, jednomu z nejzásadnějších orgánů těla, bychom měli věnovat maximální péči a pozornost, a to zejména na jaře. Většinou máme za to, že jarní slunce ještě nemá pomyslnou sílu. Navíc si chceme konečně po chladnějším období užít první hřejivé paprsky. I v našich zeměpisných končinách si tak můžeme pobytem na jarním slunci přivodit nepříjemné spálení kůže, které se prakticky nijak neliší od toho v letních měsících. Nepříjemně poraněná kůže, která je zarudlá nebo minimálně podrážděná, pálí až bolí a je třeba ji ideálně ihned ošetřit a v následujících dnech se vyhnout pobytu na slunci nebo alespoň popálené místo zakrýt například oděvem, pokrývkou hlavy a podobně.

Pozor na horách i ve městech

Výrazně na pozoru bychom se měli mít především, pokud budeme nějaký čas trávit na horách. Nadmořská výška totiž ovlivňuje finální působení a sílu slunečních paprsků, a tak ve vysokohorských podmínkách dochází ke spálení kůže daleko rychleji než v našem běžném prostředí ve městech. Na horách je tak nutné užívat vždy opalovací ochranné přípravky, a to dokonce i v teplotách pohybujících se okolo 0 °C. Samotná podnební teplota je totiž zcela jiným aspektem, který nijak neovlivňuje sílu dopadajících slunečních paprsků.

Zdraví naší kůže v souvislosti s prvními jarními paprsky však nesmíme podceňovat ani v nížinách, tedy v našem běžném životním prostředí. Taková jízda na kole, ale třeba i procházky nebo venkovní posezení s přáteli mohou na naší kůži zanechat první známky spálení. Svoji roli z hlediska rychlého spálení kůže hraje i fakt, že po zimě není naše pokožka zvyklá na příliv slunečních paprsků, a tak může snáze dojít k její újmě.

Ani během jara tak není vhodné vystavit kůži slunci v plné míře. Nesmíme proto zapomínat jak na aplikaci ochranných opalovacích přípravků, ideálně s ochranným faktorem SPF 20–30, který ani v našich končinách není považován za příliš vysoký. Už totiž dávno neplatí, že přípravky s ochranným slunečním faktorem 20–30 a více jsou určeny například na léto k moři, ale využití skutečně naleznou i v našem podnebí, třeba hned během jara.

„Pokud se chceme vystavit slunci, musíme na něj i během jara pokožku postupně zvykat. Nedoporučuje se tak pobyt na slunci v rámci několika hodin, ale spíše po minutách. Postupně můžeme dobu pobytu na slunci prodlužovat, samozřejmě s patřičnou ochranou,“ říká RNDr. Josef Skalník z For Life & Madaga.

Nepříjemné a nebezpečné důsledky spálené kůže

Spálená kůže není jen momentální indispozice, ale může nás ovlivnit více, než bychom si mohli vůbec myslet. Věděli jste, že spálení kůže ovlivňuje například:

  • Vznik vrásek – právě spálení kůže a přílišný pobyt na slunci může mít za následek rychlejší stárnutí kůže a vznik vrásek.
  • Riziko rakoviny kůže – bylo prokázáno, že i pouhé jedno spálení může přispět k pozdějšímu riziku vzniku rakoviny kůže, které se s četnějším spálením zvyšuje.
  • Zvýšení pigmentace pokožky – spálená kůže může následně spustit zvýšenou míru tvorby pigmentových skvrn na pokožce. U mateřských znamének může dokonce dojít k jejich bujení, změně tvaru, barvy či velikosti, což by v každém případě mělo znamenat okamžitou návštěvu lékaře.

Pokud přece jen ke spálení dojde, je třeba se okamžitě přesunout mimo dosah slunečních paprsků a především poraněnou kůži ošetřit. Vhodné jsou tak zejména rehabilitační krémy (např. 2Derm, Panthenol, krémy s vysokým obsahem aloe vera...), které dovedou spálené místo hojit tím, že vytvoří náhradní bariérovou vrstvu pokožky a zajistí ošetření kůže a zároveň zabrání pronikání škodlivin po pokožky i ztrátě její hydratace. Zvládnou rovněž působit chladivě a poraněné místo znecitlivět, čímž sníží nekomfortní pocity, které s sebou spálená kůže přináší. Pokud je však spálení už v takové podobě, že se na pokožce objevují puchýře, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. K této formě spálení většinou dochází, pokud na příjemném jarním vzduchu a slunci usneme.

Slunce a alergie

Sluneční paprsky mají napomáhat tvorbě prospěšného beta-karotenu a vitamínu D. Existují však i případy alergie na slunce, které jsou bohužel čím dál častější a mohou se projevit v jakémkoli věku i ročním období.

Nejčastěji však tyto alergie postihují ženy mezi 20. a 40. rokem věku, kdy dopadající sluneční paprsky vyvolají nežádoucí kožní reakce, které se mohou projevit zarudnutím, svěděním čí pálením kůže nebo často rozvojem vyrážky.

Vyvolat sluneční alergii mohou však i určité typy kosmetických přípravků nebo parfémů, které jsou takzvaně fototoxické, tedy v kombinaci se slunečními paprsky mohou způsobit zánět kůže, který lze většinou odstranit až za pomoci lékaře a předepsaných léků. Typickým příkladem jsou například kosmetická séra s obsahem vitamínu C. Takzvanou fototoxickou reakci mohou vyvolat i například některé typy gelů a krémů proti bolesti nebo na namožené svaly, které často aplikujeme jako úlevu po první jarní přehnané sportovní aktivitě. Při aplikaci těchto přípravků je tedy nutné číst řádně kontraindikace a zajímat se i o jejich reakci se sluncem.

„S pobytem na slunci by to během jara mělo být podobné jako s jakoukoli zátěží. Začít na minimální úrovni a s postupným ‚tréninkem‘ zátěž zvyšovat. V tomto případě platí, že je vhodné kůži slunečním paprskům vystavit nejprve na pár minut a postupně čas navyšovat. Vše samozřejmě za užití odpovídajících ochranných přípravků,“ dodává RNDr. Skalník.

Ať si skutečně můžeme užít jarní slunce se vším, co k němu patří, načerpat pozitivní vliv na naši psychiku i zdraví a neřešit jen případné komplikace způsobené sluncem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.