zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny

Čínská medicína
Autor: iStock Čínská medicína
anna kopečková , Vydáno: 16.10.2017
Čínskou medicínu začíná používat jako alternativní přístup k řešení svých zdravotních problémů čím dál více lidí i v Čechách. Jaký je hlavní rozdíl mezi tradiční čínskou a západní medicínou?

reklama

Čínská medicína není jen o zdraví člověka. Je úzce propojená s čínskou filozofií a vychází z jejích teoretických principů. Vidí člověka jako součást prostředí, ve kterém žije, a které ho ovlivňuje. Vidí ho jako systém, kde vše souvisí se vším. Hovoří a principech Yin a Yang, které sice jeden bez druhého nemohou být, ale kde se jeden neustále snaží převážit nad druhým.

V přirozeném prostředí dochází k plynulému střídání Yin a Yangu. Střídání dne a noci, ročních období, ale třeba i menstruační cyklus ženy... Příroda i člověk mají úžasnou vyrovnávací schopnost. Pokud ale člověk žije určitým způsobem extrémně či jednostranně, dochází k nadměrnému nárůstu jednoho z principů, a tím k omezení druhého. Pokud tato disharmonie překročí určitou mez, říkáme jí nemoc.

Je tedy důležité, aby člověk žil s přírodními cykly. Ono to zní jako fráze, ale kdo z nás to opravdu dělá? A přitom to je pro jeho zdraví opravdu důležité.

  • Jaké problémy lze řešit čínskou medicínou?

Čínská medicína zde existuje, prakticky v nezměněné podobě, po tisíce let. Je tedy schopná řešit opravdu nejrůznější zdravotní problémy. U akutních a urgentních stavů je západní medicína díky svým diagnostickým metodám rychlejší a přesnější. Zato u stavů, které jsou dlouhodobé, chronické, bych doporučil určitě zkusit čínskou medicínu.

Nejčastěji ke mně chodí lidé s bolestmi pohybového aparátu, trávicími problémy, bolestmi hlavy, kožními problémy, s gynekologickými a urologickými problémy atd. Velkou část mých pacientů tvoří lidé s různými psychosomatickými či psychickými problémy. Ta škála je opravdu široká.

  • Jak vypadá návštěva u praktika čínské medicíny?

Asi hodinu si s pacientem povídám o jeho problémech. Existuje systém tzv. deseti otázek, kde se ptám na nejrůznější příznaky, které s hlavním problémem nemusí zdánlivě souviset. Také mu zkontroluji pulz a podívám se na jazyk. Pulz i jazyk dokáží odrážet stav celého organismu a jsou to velmi cenné diagnostické metody. Cílem této diagnostiky je určit tzv. obrazy. Ty odráží nerovnováhy mezi jednotlivými orgány nebo přímo v orgánech. Např. obraz horkosti v žaludku se může projevovat pálením žáhy, zápachem z úst či častým krvácením dásní.

Po stanovení přesné diagnostiky je třeba určit terapeutický postup. K hlavním terapeutickým metodám čínské medicíny patří akupunktura a fytoterapie. V akupunktuře se pomocí jehliček ovlivňují jednotlivé orgány a jejich meridiány (dráhy, v kterých proudí energie Qi). Fytoterapie využívá velké množství čínských bylinek, hub, ale i minerálů či živočišných produktů. Existují tradiční bylinné receptury, které je možné využít. Nicméně každý člověk je jiný, a proto se tyto základní receptury většinou modifikují podle konkrétního stavu. K dalším terapeutickým metodám patří cvičeníqi gong a masážetuina. A také doporučení změn životního stylu, se kterými odchází každý pacient, a jejichž dodržování výrazně napomáhá v efektivnosti léčby.

  • Jak poznám dobrého praktika čínské medicíny?

Podle výsledků jeho práce :-). Nicméně seznam ověřených praktiků čínské medicíny můžete nalézt i na stránkách Komory tradiční čínské medicíny, která zaručuje jejich odbornou způsobilost.

  • Čínská a západní medicína jsou postaveny na poměrně rozdílných základech. Je rozdílný i pohled čínské medicíny na náš imunitní systém?

Čínská medicína chápe naše tělo celostně, kde vše souvisí se vším. Pokud to velmi zjednoduším, tak zdravý organismus je plný Qi (čchi - vitální energie) a krve, a vše v něm plynule proudí. Pokud člověk žije přiměřeně zdravě, tak jeho tělo má výbornou samoregulační schopnost a většinu výkyvů dokáže samo zvládnout. Pokud mluvíme o imunitním systému, tak čínští lékaři používají termíny ZhengQi a XieQi.

ZhengQi si můžeme představit jako vše dobré/fyziologické v nás. Naopak XieQi jsou naši nepřátelé – paraziti, toxiny, viry, baktérie, kvasinky, chlamydie, ale třeba i podněty vyvolávající stres. Vše, co rozhodí naši rovnováhu, rovnováhu Yin a Yang. XieQi kolem nás neustále krouží a hledá skulinku, jak vniknout do našeho těla. Pokud žijeme přiměřeně zdravě, je naše tělo plné ZhengQi a patogen nemá kam a kudy do nás proniknout. Takto můžeme pohlížet i na běžnou chřipku. Proč u vás doma někdo onemocní a druhý ne. Ten zdravý má lepší ZhengQi.

  • Co můžeme dělat pro to, abychom měli silnou ZhengQi?

Všichni to vědí, málokdo to dělá. V první řadě je třeba si udržovat psychickou pohodu a vyrovnanost. V dnešní době jednoduché, že?

Psychika se podílí na vzniku asi 70% všech onemocnění. Takže nic neřešit... Ničím se netrápit, starosti problém vyřešit nepomůžou… Pacienti mi říkají, že se mi to lehce radí… Mají pravdu. Ale podle mého jediná cesta, jak stavu psychické harmonie dosáhnout, je začít na tom pracovat… Právě teď.

Nedávno jsem četl závěry jedné opravdu dlouhodobé studie, ve které vědci zkoumali, co má vliv na lidské zdraví - fyzické i psychické. Studie došla k závěru, že zdraví nám rozhodně nezaručí množství spolykaných doplňků stravy, ale vztahy s ostatními lidmi. V rodině, v práci, ve škole, v komunitě... To je opravdu důležité.

  • Co stravování?

Nesprávné stravovací návyky jsou dalším významným faktorem ovlivňujícím naši imunitu a celkové zdraví. Číňané říkají: „Je jedno co jíte, hlavně to jezte pravidelně.“ Což je velká pravda. Pravidelná strava (ideální 3-4 x denně, ne častěji) působí blahodárně na systém sleziny, který je jedním z pilířů naší imunity.

V dnešní době bych ale kromě pravidelnosti určitě hleděl i na to, co jíme. Náhražky, aditiva, konzervanty, potraviny ochuzené o základní živiny, to není to, co nám prospívá. Nemusíte jíst moc, jezte kvalitně a pestře. Každý člověk je jiný, a to je třeba zohlednit i při tvorbě jídelníčku. A jídlo, které je pro váš organismus dnes blahodárné, mu může za rok škodit. Vše se vyvíjí a mění. Ale to je na delší vyprávění. Spíš hodně dlouhé vyprávění. Nebo na návštěvu praktika čínské medicíny :-)

  • Na tu imunitu jsem se ptala zcela záměrně, protože vím, že ve své ordinaci kromě akupunktury a čínských bylinek často používáte i medicinální houby…

Ano, přesně tak. Vidím denně ve své ordinaci, že medicinální houby dokáží ze všech přírodních prostředků nejefektivněji harmonizovat imunitní systém. A v nerovnováze imunitního systému dnes nalézáme příčinu mnoha různorodých nemocí. Ve světě dnes probíhá mnoho výzkumů na téma medicinální houby a jich vliv na zdraví člověka. Hlavní účinnou látkou hub jsou betaglukany. Proto bývá hlavním tématem výzkumů právě imunitní systém.

V organismu medicinální houby zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk (tzv. přirození zabíječi). Dochází ke stimulaci nespecifické imunitní reakce.Výzkumy ukazují, že houby dokáží imunitní systémnejen posilovat, ale dokáží ho i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená (čehož se využívá u alergií či atopických problémů). Pomocí hub je možné řešit i různé civilizační neduhy – cholesterol, diabetes, nespavosti, lehčí deprese atd. Významné je i jejich protizánětlivé působení. Skrytý zánět je dnes příčinou mnoha onemocnění.

Mluvíme ale o čínské medicíně a ono je to hodně o té ZhengQi, jak jsem popisoval výše. V tom je kouzlo medicinálních hub. Proto je škála jejich účinků tak široká. Houby vždy byly takovou zvláštní součástí čínské medicíny. Většina bylinek se v čínské medicíně používá ve směsích. Vaří se z nich odvary. Na rozdíl od bylinek se houby vždy používaly samostatně. Občas by se chtělo říct, že medicinální houby jsou všelék. To ale působí dost podezřele. Spíše můžeme konstatovat, že z přírodních produktů je to to nejsilnější, co posiluje naši ZhengQi (vitalitu, imunitu, životní sílu, schopnost sebeuzdravení se apod.).

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima ženy: Medicinální houby

 

  • Hodně se dnes mluví o využití medicinálních hub u onkologických onemocnění…

Ano, řekl bych, že poslední dobou to je asi nejčastější využití medicinálních hub. Vědecké výzkumy ukazují, že houby dokáží nejen zmírňovat vedlejší příznaky drastické konvenční léčby, ale samy mají účinky cytostatické, cytotoxické či dokáží vyvolat apoptózu (buněčnou sebevraždu rakovinových buněk).Jsou proto velkým pomocníkem v boji proti tomuto zákeřnému onemocnění.

Jsou lidé, kteří si vyléčili rakovinu jen pomocí medicinálních hub. To bych ale nedoporučoval.

Rakovina je často rychlé a agresivní onemocnění. Proto západní medicína vyvinula poměrně drastické systémy léčby – chemoterapii a radioterapii. Působením toxických látek či radioaktivity se snaží zlikvidovat rakovinné bujení. Což je určitě nutné. Problém je, že spolu s rakovinnými buňkami se ničí i buňky zdravé. A dochází k ještě většímu oslabení již tak oslabeného organismu (oslabení ZhengQi). Jako průvodní znaky této léčby pak vidíme příznaky jako únavu, vypadávání vlasů, nevolnost...

Proto je velmi vhodné používat houby souběžně se západní léčbou – chirurgií, chemoterapií či radioterapií... Třeba kombinace hub Reishi, Coriolus a Maitake u rakoviny prsu působí velmi efektivně a bez vedlejších negativních příznaků.

Je též důležité poznamenat, že medicinální houby, na rozdíl třeba od některých bylinných směsí, nesnižují účinek chemoterapie. To je velmi důležité.

Občas se mě lidé ptají, zda existují i nějaké vědecké studie pro to, co tvrdím. Stačí se podívat na internet nebo do sekce články na MycoMedica.cz, kde lze najít velké množství textů, které vychází z ověřených lékařských studií. Nicméně pro mě, jako terapeuta čínské medicíny, je důležité to, co vidím v praxi.

medicinální houby2 Foto:                                                                                                                Foto: Shutterstock

  • Používáte i vy sám medicinální houby?

Samozřejmě. Nejraději mám kombinaci Cordycepsu a Reishi. Cordyceps působí jako dobíječ energie, posiluje libido, ledviny a plíce. Reishi posiluje imunitu, podporuje kardiovaskulární systém a výrazně harmonizuje psychiku. Čínští mudrci ji užívali vždy před meditací.Často používám i houbu Coriolus, která asi nejefektivněji likviduje různé patogeny (chlamydie, kvasinky, bakterie, viry...). Mnoho lidí mi dnes chodí s tzv. skrytým patogenem. Představte si, že jste kdysi prodělali nějakou běžnou infekci nebo vás kouslo klíště. Většinu patogenu se podařilo třeba antibiotiky z organismu odstranit, ale část se ukryla v hlubších vrstvách. Pak stačí nějaké oslabení, stres, a patogen se začne hlásit. A začíná často urputný boj o energii. Ti lidé často říkají: „Pořád se cítím, jako by na mě něco lezlo...“. Zde je Coriolus nebo Chaga dobrou volbou.

Mám rád i Maitake, která je výborná u metabolického syndromu (daibetes, hypertenze, cholesterol, nadváha, tuky v krvi), což je problém mnoha lidí v dnešní době fastfoodů.

medicinální houby1 Foto:                                                                                                          Foto: Shutterstock

 

  • Medicinální houby se stávají velmi populárními, ale jak je to s jejich kvalitou na našem trhu?

Co si budeme povídat. Je to rozdíl jako při nákupu potravin. Můžete nakoupit buď levně nebo kvalitně. Ale zde ani vysoká cena není zárukou kvality. Při výběru přípravku je nutné vybírat kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, jimiž disponuje i sama houba. V terapeutické praxi se používají extrakty medicinálních hub.

Polysacharidy (betaglukany) jsou účinné látky, kvůli kterým ve většině případů medicinální houby užíváme. Ale ne jediné! A proto se houbové extrakty na houbové polysacharidy standardizují. Ideální podíl polysacharidů v houbovém extraktu by měl být kolem 30%. Je-li to méně, je účinek slabý. Je-li to více jak 30%, je to na úkor ostatních účinných látek (neméně důležitých) a hlavně se změní poměry mezi jednotlivými účinnými látkami. A to znamená, že se změní i účinky samotné houby. Někteří prodejci říkají, že mají nejsilnější houby na trhu, protože obsahují vysoké procento polysacharidů. To bych mohl léčit lidi jen čistým betaglukanem, který je levnější než houby, a který obsahuje kolem 73 % polysacharidů.

30 % je podle mé zkušenosti optimální poměr. Pokud potřebuji působit silněji, tak dám více kapslí. To je jednoduché.

U hub nevidíme prakticky žádné vedlejší negativní účinky. Přesto s jejich užíváním jsou spjata určitá rizika. Houba je do sebe schopná absorbovat různé látky z okolí – toxiny, těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu… Proto hledejte výrobce, který je schopný doložit zdravotní nezávadnost svých produktů, nejlépe nezávislou evropskou certifikovanou laboratoří.

Na závěr bych rád zdůraznil jednu myšlenku. Nikdy nezapomínejme, že „nejlepší pilulkou je změna životního stylu“.

A pokud byste se chtěli dozvědět o čínské medicíně a medicinálních houbách více, podívejte se na povedená, edukativní a zábavná videa s populárním hercem Pavlem Liškou.

Děkujeme za rozhovor :-)

Odpovídal Milan Schirloterapeut tradiční čínské medicíny a odborný konzultant společnosti MycoMedica.cz.

reklama

Související témata: zdraví , nemoc , čínská medicína , jin , jang

reklama

Přečtěte si také

reklama