Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy

Problémy s pohyblivostí, ztuhlost, únava nebo ztráta citlivosti, to jsou některé z příznaků roztroušené sklerózy. Zásadní je včasná diagnóza a zahájení léčby, jejíž důležitou součástí je i pravidelné cvičení, které může výrazně zpomalit postup nemoci.
Vydáno: 03.02.2019
Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy
Autor: iStock Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Roztroušená skleróza, RS neboli ereska, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Průběh a příznaky tohoto onemocnění, kterým trpí asi 20 000 Čechů, se u jednotlivých osob často liší. Mezi rané příznaky RS patří problémy s pohyblivostí, ztráta citlivosti a mravenčení, ztuhlost, poruchy vidění, chronická únava, slabost, závratě, malátnost, později se mohou projevit potíže s ovládáním močového měchýře, problémy s myšlením a řečí.

Nejohroženější jsou mladé ženy

Mnozí lidé se mylně domnívají, že roztroušená skleróza je spojená hlavně s obdobím stáří. Nejčastěji se ale objevuje mnohem dříve, kolem jednatřicátého roku života. A mezi nemocnými RS je téměř 72 procent žen. Diagnózu této nemoci oznámila například loni na podzim americká herečka Selma Blair (46), která si zahrála například ve filmech Hellboy, Prostě sexy nebo Pravá blondýnka. Přiznala, že symptomy RS se u ní pravděpodobně vyskytovaly už skoro patnáct let, ale myslela si, že jde jen o bolest za krkem nebo skřípnutý nerv. „Jsem invalidní. Občas padám. Padají mi věci z rukou. Má paměť je zamlžená. A moje levá polovina těla potřebuje podporu. A já se tomu směju. Nevím přesně, co mám dělat, ale budu dělat, co budu moct. Mám sice roztroušenou sklerózu, ale jsem v pořádku. Pokud mě ovšem uvidíte spadnout na ulici, neváhejte a zvedněte mě. Samotné by mi to trvalo celý den,“ napsala svým fanouškům na Instagramu. 

Selma Blair
Autor: profimedia.cz Selma Blair

Příčina tohoto chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému zatím nebyla odhalena. Typickým příznakem je střídání záchvatů a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice také kouření, nedostatek vitamínu D a nakažení takzvaným Epstein-Barrové virem, který je původcem infekční mononukleózy a dalších nemocí.

Nezbytné je cvičení

U roztroušené sklerózy je důležité, aby byla diagnostikována co nejdříve, protože včasná léčba může podstatně ovlivnit celkový průběh nemoci. Kromě aplikace léků jsou nezbytnou součástí léčby také pohybové aktivity. „Vzhledem k variabilitě symptomů a průběhu onemocnění je konkrétní skladba cvičení nastavena podle schopností a úrovně postižení pacienta. Nedostatečná pohybová aktivita u pacientů s roztroušenou sklerózou vede ke snížení kondice, a tedy dalšímu zhoršování zdravotního stavu,“ vysvětluje MUDr. Jana Lízrová-Preiningerová, Ph.D. z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Podle fyzioterapeutky Kláry Novotné z téže kliniky léky neumějí pacientům vrátit kondici a svalovou sílu. Díky pravidelnému cvičení, relaxaci a psychické pohodě ale zvládají pacienti nemoc lépe. Každý by si měl podle ní vybrat, jaký typ cvičení mu vyhovuje. Kdo chce cvičit raději doma, najde na webu Moje medicína videa s návody. Cvičení a rady určené nejen pro pacienty s RS jsou zaměřené na správné procvičení svalů dna pánevního, relaxaci pro snadnější zvládání únavy, cvičení po jízdě autem či při sedavém zaměstnání. Kromě pohybových obtíží se zaměřují i na urologické či sexuální problémy, s nimiž se během svého onemocnění setká téměř každý pacient s roztroušenou sklerózou..

Pro pacienty s RS existuje i takzvaná biologická léčba, která působí jen na molekuly a pochody spojené s RS. Kvůli velké finanční náročnosti ale stát a zdravotní pojišťovny přísně kontrolují, jestli je předepisována jen těm pacientům, jimž prokazatelně pomůže.

-jk-

Článek je zařazen v: skleróza, autoimunitní onemocnění, cvičení, pohyb, únava, sexuální potíže, pánevní dno
Reklama