Trápí vás často bolesti břicha? Možná máte syndrom dráždivého tračníku

Zkažené nebo příliš tučné jídlo, střevní chřipka, nervozita před schůzkou. Všichni jsme bolest břicha spojenou s průjmem, zácpou nebo nadýmáním někdy zažili. 15 % lidí ale trápí tyto příznaky dlouhodobě, a to i několikrát týdně…

Alarmující je také fakt, že zkušenosti s tímto zdravotním problémem má 6–14 % dětí a dospívajících. Přitom jen třetina pacientů trpících syndromem dráždivého tračníku (zkratkou IBS – Irritable bowel syndrome) řeší komplikace se svým lékařem.Mnoho nemocných tají své komplikace i před svou rodinou a přáteli. Strach z toho, že „budou obtěžovat okolí“, přináší stres a ten příznaky dále zhoršuje. V tomto případě platí přísloví „sdělená starost, poloviční starost“.

Syndrom dráždivého tračníku je nutné léčit dlouhodobě. Léky na akutní zažívací potíže by měla dlouhodobě doplnit probiotika a další látky vhodné pro péči o střeva: při IBS doprovázeném průjmem probiotické kvasinky, při zácpovité formě IBS vláknina a při IBS s nadýmáním trávicí enzymy.

Příčinou je často stres

Opakované bolesti břicha nemusí souviset jen se špatně sestaveným jídelníčkem. Příčinou je často stres narušující rovnováhu mikroflóry. Kvůli vysoké koncentraci neuronů v trávicích orgánech se používá termín „druhý“ nebo také „střevní“ mozek. Ten je odpovědný za strach, úzkost i intuice. I když příznaky můžeme nejprve pociťovat jen před stresovou situací (nepříjemné jednání nebo zkouška), brzy nás začnou trápit bez jasného důvodu i několikrát týdně.

Mezi další příčiny pak mohou patřit nevyléčená infekce trávicího traktu či fyziologické důvody, jako jsou delší střevo nebo větší citlivost na bolest.

I když dlouhodobé střevní komplikace nemusí být příznakem vážného onemocnění, je nutné je řešit. Je důležité si uvědomit, že dlouhodobá nepohoda může mít i psychické a sociální následky.

Je nutné řešit příčinu

Dlouhodobé střevní komplikace nevyřešíte utlumením akutních příznaků. Důležité je pátrat po příčinách a zaměřit se na udržení mikroflóry střev v rovnováze. Syndrom dráždivého tračníku je chronické onemocnění a jeho příznaky se mohou kdykoli vrátit. Naštěstí je ale možné jeho projevy zmírnit a snížit jejich četnost. To, které potraviny je vhodné dlouhodobě omezit, se přitom u jednotlivých pacientů liší dle příznaků:

Trpím bolestmi břicha a opakovanými průjmy

V jídelníčku omezte mléko, ale zařazujte zakysané mléčné výrobky. Pozor na perlivé nápoje, ovoce se slupkou, nadýmavou zeleninu (např. květák), koření a tučná jídla. Naopak se nebojte mátového čaje, banánů, sušených borůvek či ovesných vloček. Ke zlepšení stavu střev mohou pomoci probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Probiotika mohou nejen obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, ale potlačují střevní infekce, podporují trávení a normalizují pohyby střev.

Recept pro vás: Zapečená ryba s rajčaty a sýrem

Co budete potřebovat:

250 g ryby/rybího filé, 1 malou cibuli, 2 rajčata, 1 lžíci olivového oleje, 5 černých oliv, sýr na posypání, nasekanou petrželku, citronovou šťávu, sůl, pepř, 250 g brambor

Cibuli a rajčata nakrájíme na tenké plátky, olivy nasekáme a rybu pokapeme citronovou šťávou, osolíme a opepříme. Zapékací misku vymažeme olejem, vložíme rybu, přidáme zeleninu a posypeme nasekanou petrželkou a česnekem. Přikryjeme alobalem a dáme péct do trouby. Když je ryba téměř hotová, odklopíme alobal, rybu posypeme sýrem a necháme ještě krátce zapéct. Podáváme s vařeným bramborem.

Trpím bolestmi břicha a opakovanou zácpou

V jídelníčku se snažte omezit bílé pečivo, rýži, sladkosti, kávu, alkohol i perlivé nápoje. Naopak můžete vyzkoušet špenát, brokolici, hlávkový salát, rozinky. Probiotika je vhodné doplnit dostatkem vlákniny jak v rámci jídelníčku, tak doplňky stravy. A nezapomínejte v průběhu celého dne dostatečně pít!

Recept pro vás: Vločkové sušenky s mrkví pro ty, komu chybí sladkosti

Co budete potřebovat:

125 g ovesných vloček, 160 g bezlepkové mouky, 180 g oloupané a nastrouhané mrkve, 60 g cukru, 80 g rozinek, 140 g řepkového oleje, 2 čajové lžičky prášku do pečiva, čajovou lžičku skořice, 1/2 čajové lžičky soli, 1 vejce

Mrkev oloupeme a nastrouháme najemno. Rozinky propláchneme horkou vodu, necháme okapat a obojí smícháme se všemi ostatními ingrediencemi. Plech vyložíme pečicím papírem, na který nanášíme těsto (zhruba jednu polévkou lžíci na jednu sušenku) a sušenky upečeme v troubě dozlatova.

Trpím bolestmi břicha a opakovaným nadýmáním

Je důležité omezit nadýmavou zeleninu, cibuli, mléčné výrobky, ale například i jablka. Pouze toto ale nestačí. Důležitý je také příjem probiotik a trávicích enzymů snižujících jak nadýmání, tak křeče a bolesti. Bát se nemusíte ani okurek, banánů, lilku, chřestu, ananasu nebo máty či překvapivě malého množství fazolí nebo jiných luštěnin.

Recept pro vás: Losos zapečený v alobalu s rýží natural

Co budete potřebovat:

150 g lososa, citronovou šťávu, polévkovou lžíci nasekaného kopru, fenyklu a petržele, sůl, pepř, lžičku olivového oleje, 1 porci rýže natural

Čtverec z pevnějšího alobalu potřeme olejem a do středu vložíme plátek osoleného, opepřeného a citronem pokapaného lososa. Posypeme bylinkami, zabalíme a upečeme v troubě. Podáváme s rýží natural.

Nezapomínejte ale, že pouze dieta komplikace nevyřeší. Dieta je součástí léčby, je ale také potřeba dbát na dostatek pohybu a omezení stresu.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.