Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Voda vs. sodovka: Opravdu bublinky škodí zdraví?

O vodě sycené oxidem uhličitým koluje mnoho mýtů. Vybrali jsme ty nejčastější a uvádíme je na pravou míru.
Vydáno: 05.04.2016, Anna Kopečková
Není tak špatná, jak se o ní tvrdilo
Není tak špatná, jak se o ní tvrdilo Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lidské tělo je z velké části tvořeno z vody, a tak je jen logické, že čistá voda je pro nás tím nejpřirozenějším nápojem. Měli bychom ji pít nejčastěji a jen občas ji vyměnit za šťávu, džusy a jiné nápoje. Někteří lidé si však stěžují, že jim obyčejná voda nechutná a snaží se ji nahradit aspoň vodou s bublinkami. Některé zprávy však naznačují, že by bublinky mohly poškozovat lidské zdraví.

Jak to tedy je, jsou bublinky zdravé?

Voda s bublinkami prý nemá takové hydratační účinky

Sáhněte si – i bublinková voda je mokrá. „Bublinky tvořené oxidem uhličitým způsobí, že voda perlí na jazyku, ale rozhodně nebrání tomu, aby tělo dokázalo absorbovat vlhkost,“ uvádí odbornice na hydrataci z Univerzity v Jižní Karolíně Susan Yearginová. Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že i u lidí po intenzivním tréninku sycená voda dokázala doplnit tekutiny stejně dobře, jako ta bez bublinek.

Článek

Voní a krásně chutná Foto:

7 důvodů, proč pít vodu s citronem

Pití vody s citronem s sebou nese množství nejrůznějších výhod. Nejenže je to skvělý pomocník pro boj s nadbytečnými kily, ale je to také skvělý způsob, jak organismus...

 

Sycená voda je prý špatná pro zuby a kosti

Kysličník uhličitý, který vzniká, když se setká H2O a CO2, může narušit zubní sklovinu jen ve velmi vysokých koncentracích. „Dokud nevypijete šest lahví sodovky za den a nebudete ji kombinovat s kyselým ovocným džusem či cukrem, je váš úsměv v bezpečí,“ tvrdí americký zubař Timothy Chase.

A v bezpečí jsou i vaše kosti. Jedna vědecká studie zkoumala souvislost sycených nápojů s nižší hustotou minerálů v kostech u žen. Sodovky za problémy podle vědců nemohou.

Článek

Smoothie: Nápoj, který vám pomůže zdravě zhubnout Foto:

Smoothie: Nápoj, který vám pomůže zdravě zhubnout

Umixujte si nápoj plný zdravé energie a vitamínů, který vám pomůže zhubnout.

 

Po bublinkách se prý tloustne

Je pravda, že konzumace tolika malých vzduchových kapes může vést k nadýmání, ale pokud nebudou bublinky obsaženy ve sladkých limonádách, kila navíc vám nehrozí. Naopak, bublinky vám mohou pomoci v hubnutí.

Pokud vypijete vodu s bublinkami na lačný žaludek, budete se cítit plní. A čím plnější se cítíte, tím méně je pravděpodobné, že podlehnete bezduchému žvýkání a sníte, na co přijdete.

Na druhou stranu ale kysličník uhličitý stimuluje činnost žaludku, žaludečních šťáv a také aktivitu zažívacího traktu. Lidé, kteří se snaží zhubnout, ale potřebují, aby strava procházela jejich zažívacím traktem co nejpomaleji a pocit sytosti jim vydržel co nejdéle. Při rychlém trávení se pocit hladu objeví s velkou pravděpodobností dřív.

 

Způsobuje prý pálení žáhy

Je pravda, že mezi bublinkami a pálením žáhy může být souvislost. Vědci totiž zjistili, že sycená voda může způsobit vzkypění žaludečních šťáv. To znamená, že pokud jste k pálení žáhy náchylní, měli byste zůstat u čisté vody. Zejména, pokud zapíjíte jídlo.

„Důkazy totiž naznačují, že bublinky mohou zhoršit již existující reflux tím, že uvolní dolní část jícnu a tím umožní kyselinám se do něj dostat,“ vysvětluje doktorka Melina Jampolisová.

-lk-

Článek je zařazen v: limonáda, sycená voda, sodovka, bublinková voda, oxid uhličitý
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama