Zdraví a nemoci

24. července 2017 10:00

Anna Kopečková

Zákeřná rakovina děložního čípku: Proč na ni u nás umírá tolik žen?

Žádná žena by na ni nemusela umírat, protože tomuto zákeřnému onemocnění se dá předcházet. Otázkou je, proč přesto zůstává rakovina děložního čípku jedním z nejběžnějších a nejnebezpečnějších zhoubných onemocnění v České republice?

Rakovina děložního čípku je čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen na světě. V České republice je diagnostikováno zhruba tisíc nových pacientek ročně. Jedná se o zhoubné nádorové onemocnění, při kterém se buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.

Téměř všechny nádory děložního čípku jsou způsobeny přetrvávající infekcí lidským papilomavirem (HPV), což je poměrně běžný typ viru, se kterým se během života setká až 80 % žen, ale ve většině případů se jejich tělo ubrání samo. Nejčastěji se přenos uskuteční pohlavním stykem. Stoprocentní ochranu před přenosem nemůže zajistit ani kondom, jak se mnohé ženy mylně domnívají. Žena začíná být v ohrožení, pokud infekce přetrvává. Proto je tak důležité odhalit ji včas.

Prevence je nutná

Primární prevence onemocnění spočívá v očkování proti HPV, které je ale nejúčinnější před prvním kontaktem s virem. Proto je očkování vhodné zejména pro velmi mladé dívky. U nás se provádí od roku 2007 a pro třináctileté dívky je od roku 2012 plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Doporučuje se ovšem i dospělým ženám (nádor je nejčastěji nalezen u žen mezi 35–44 lety), a dokonce chlapcům a mladistvým mužům. I když sice tímto typem rakoviny muži ohroženi nejsou, mohou fungovat jako přenašeči a postihnout je může jiné velmi nepříjemné onemocnění, které HPV také způsobuje, jako jsou genitální bradavice, nádory anální oblasti, penisu, hlavy a krku.

Žádná očkovací látka však nechrání proti všem genotypům viru. Sekundární prevencí jsou proto pravidelné prohlídky u gynekologa, které jsou v případě rakoviny děložního čípku dokonce nutností, protože v počátečních stadiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky. Je nutné si uvědomit, že cesta od nákazy lidským papilomavirem (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje, a rozvojem nádoru, je dlouhá, trvat může i déle než patnáct let. A gynekolog má možnosti, jak buněčné změny na čípku podchytit a případně včas odhalit nádor. Preventivní vyšetření tak může zabránit zbytečným úmrtím. „Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit,” popisuje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra VFN v Praze, který je současně úřadujícím prezidentem Evropské společnosti gynekologické onkologie. Dokazují to i údaje z řady zemí západní Evropy, kde je výskyt této nemoci výrazně nižší. A není to proto, že by tamní obyvatelé měli jiné sexuální chování. Důvod je ten, že tam stát a obyvatelé samotní nepodceňují právě prevenci.

Cytologie není spolehlivá

Během preventivní prohlídky gynekolog odebere stěr z děložního čípku a pošle jej na cytologické vyšetření, které odhalí změny v buňkách děložního čípku. Problém je, že toto vyšetření je poměrně nepřesné a chybové, protože rozliší pouze přítomnost změněných buněk. Až 30 % žen s infekcí HPV má proto výsledek cytologického vyšetření negativní. Moderním trendem je proto náhrada cytologického vyšetření testem HPV DNA, který stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce, a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn. Tento test gynekologové běžně nenabízejí, ale žena o něj může požádat kdykoli v rámci preventivní prohlídky a to i když je očkovaná, protože test může v jejím těle objevit další nebezpečné papilomaviry, které očkování nezahrnovalo. U nás je HPV DNA test hrazen ze zdravotního pojištění pouze v případě, že je cytologický nález pozitivní. Pokud se provádí na přání pacientky, pojišťovny ho neproplácejí. Prozatím. Test ale dává ženě určitou jistotu. Pokud je totiž výsledek testu negativní, je minimální pravděpodobnost, že v následujících 4 letech onemocnění u ženy propukne.

Léčba je možná, ale ne vždy

Čím dříve se zhoubný nádor děložního čípku zjistí, tím lépe se dá léčit. Nádory v raném stadiu jsou dobře léčitelné, zatímco pokročilé stadium onemocnění je většinou nevyléčitelné.

Lékaři mají k dispozici různé možnosti v závislosti na stadiu onemocnění, od chirurgického zákroku, radioterapie, chemoterapie až po biologickou léčbu. „Způsob léčby volíme podle stadia nemoci, fyzické kondice a dalších faktorů u konkrétní pacientky," vysvětluje pan profesor Cibula.

Pokud jde o tzv. přednádorové stadium (prekanceróza), je nejčastější volbou malý chirurgický zákrok, tzv. konizace. Větší nálezy se řeší buď chirurgicky, radioterapií či podáním chemoterapie nebo biologické léčby, což je inovativní metoda, která se v případě léčby nádorů děložního čípku používá v kombinaci s chemoterapií. Biologická léčba nejprve umožní lepší průnik chemoterapie do nádoru a následně znemožňuje vytváření nových cév, bez kterých se nádorovému ložisku nedostávají živiny a kyslík a růst nádoru je tak znemožněn.

„Biologickou léčbu podáváme pacientkám v pokročilém stadiu onemocnění. Pomocí této léčby dokážeme nemocné ženě prodloužit život při zachování jeho kvality,“ dodává profesor Cibula.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.