Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Medard a jeho kápě: Kde se vzala známá pranostika? A vyplnila se někdy?

Pranostiku o tom, že pokud je 8. června deštivé počasí, bude pršet dalších 40 dnů, známe asi všichni. Ale kdo byl vlastně svatý Medard, jak známá pranostika vznikla a vyplnila se někdy?
Vydáno: 08.06.2019
Medard a jeho kápě: Kde se vzala známá pranostika?
Autor: iStock Medard a jeho kápě: Kde se vzala známá pranostika?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Svatý Medard byl na přelomu 5. a 6. století franckým biskupem ve Vermandois, který proslul svou dobrotou, milosrdností a péčí o chudé. Svoje šaty dal slepému žebrákovi a třeba jídlo zapíral, aby ho mohl rozdat těm, co na něj neměli peníze. Pověst o jeho svatosti, řečnickém talentu a hlavně obrovské lásce k chudým se brzy rozšířila po celé severní Francii. Zemřel 8. června roku 560.

Kde se vzala Medardova kápě?

V souvislosti s Medardovou kápí se traduje legenda z jeho dětství. Jako malého chlapce ho v polích zastihla bouře. Před promoknutím ho však ochránil velký orel, který se náhle objevil na obloze a roztáhl nad ním svá široká křídla.

Medardův svátek vychází na období, které bylo vždy zásadní pro další sklizeň.  A obdobně jako v květnu na zmrzlé muže, kdy pravidelně přichází studenější počasí, okolo Medarda do Evropy často proniká chladnější a vlhčí oceánský vzduch. Lidé měli po dlouhé generace vysledováno, že tehdy často přicházejí deště, nezřídka prudké a dlouhé. Deště mohly způsobit povodně, ničit zaseté plodiny, ale i znemožnit dosušení sena, první důležitou úrodu v roce. Svatý Medard se tedy stal jedním z významných patronů počasí (podobně jako například svatý Josef v březnu): lidé k němu obraceli s prosbou o zaschování úrody, ochranu úspěšné senoseče a vinic. Je považován za ochránce úrody a patrona sedláků, pastýřů, meteorologů, sládků a vinařů a také patrona proti bolesti zubů, protože je často zobrazován s úsměvem na rtech. Lidé se k němu modlili, aby je ochránil také před horečkou a choromyslností. 

Nebojte se dešťových pranostik

Kromě asi nejznámější pranostiky Medardova kápě, čtyřicet dní kape se k Medardovi váže i řada dalších pranostik týkajících se počasí. Například:

  • Když na Medarda prší, těžko se seno suší.
  • Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.
  • Jasný den na Medarda tiší rolníkovo naříkání.
  • Tak jak na svatého Medarda bouří, tak se celý měsíc po tom bouřky souží.
  • Když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst.
  • Na jakou notu Medard zahraje, na tu se bude celý měsíc tancovat. 
  • Prší-li na Medarda a Prokopa, shnije mandel i kopa.
     

Tyto většinou veršované věty vytvořili obyčejní lidé během několika staletí. Za celou tu dobu odpozorovali, že se počasí podle určitých pravidel opakuje, mění nebo si zachovává svůj ráz.
Pranostiky vycházejí z mnohaletých zkušeností především rolníků a dělníků, jsou tedy rok co rok ověřovány. Počasí a žádné meteorologické jevy ale nejsou z pohledu statistiky stoprocentní. Z tohoto důvodu nemohou ani pranostiky s jistotou tvrdit, jaké bude v danou dobu počasí. Jisté ale je, což potvrzují meteorologové, že v období kolem 8. června často nastává příliv vlhkého, oceánského vzduchu a deštivého počasí. Mnohem častěji se ale Medard projevuje mírným ochlazením, které u nás nastává právě koncem první červnové dekády. Navíc se nemusíme moc obávat, že pokud na Medarda bude pršet, vydrží déšť i dalších 40 dnů. Podle meteorologa Vladimíra Vondráčka u nás nejdelší souvislé období, kdy každý den pršelo, nastalo v roce 1954, kdy pršelo 22 dní. 40 dní v kuse v České republice ještě nikdy nepršelo.

Kolik je u nás Medardů?

Křestní jméno Medard má germánský původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Mahtahard, resp. německých slov „macht” s významem „moc”, „síla” a „hardus”, což znamená „tvrdý”. Jméno se tak překládá jako „mocný, „silný”, „udatný”, také „tvrdý” nebo „přísný”. I když se o něm v souvislosti s 8. červnem hodně mluví, nositelů tohoto jména je u nás poskrovnu, v současné době jen 36. Zajímavé ale je, že nejvíc (celkem 7) je narozených v roce 2016.

Článek je zařazen v: Medard, Medardova kápě, déšť, pranostika, 40 dní kape
Reklama