zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

5 nemocí, na které ukazují vaše chodidla

1/5: 1. Suchá a olupující kůže
Suchá a olupující kůže

Pokud je kůže na patě nebo na bříškách prstů suchá, rozpraskaná nebo šupinatá, může jít o varovaný signál potíží se štítnou žlázou. Tento malý orgán produkuje hormony, které kontrolují rychlost metabolismu, krevní tlak, růst tkání a také funkci nervového systému. Problémy se štítnou žlázou se tak mohou projevit třeba i suchou kůží.

Může jít ale samozřejmě i o následek řady mnohem méně závažných problémů. Někdy se kůže vysušuje prostě jen kvůli změnám počasí. Pokud ale kromě popraskaných pat bojujete i s přibíráním, ztrácíte cit v končetinách nebo hůř vidíte, vydejte se urychleně k lékaři.

2/5: 2. Holé prsty
Holé prsty

Chloupky jsou pochopitelně mnohem viditelnější u mužů, ale i ženy je na prstech mají. Pokud si všimnete, že chloupky mizí, případně že už tam vůbec nejsou, může jít o důsledek špatného toku krve v chodidlech. Příčinou nedostatečného přívodu krve do nohy a prstů je onemocnění periferních tepen. To vzniká, když se v tepnách nohou hromadí plak a omezuje průtok krve. Pokud se neléčíte, hrozí vám infarkt, mrtvice nebo i amputace nohy.

Pokud tedy máte podezření na onemocnění periferních tepen, vyhledejte lékaře. S příznaky můžete bojovat i tím, že přestanete kouřit, budete se stravovat vyváženě, pravidelně cvičit a hlídat si další nemoci, jako jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

3/5: 3. Necitlivost nohou
Necitlivost nohou

Stejně jako holé prsty mohou necitlivá chodidla značit špatný průtok krve v nohách. Pravděpodobně znáte pocit ztráty citu a následného mravenčení, když dlouho sedíte v jedné poloze nebo když usnete v nevhodné pozici. Pokud se to ale stává pravidelně i bez špatného sedu, neměli byste tento problém ignorovat.

Necitlivost chodidel je jedním z nejčastějších příznaků periferní neuropatie, která souvisí s diabetem 2. typu. Cukrovka ovlivňuje krevní oběh, což ve výsledku znamená, že se rány a šrámy hojí déle než obvykle a jsou náchylnější k infekci.

Pokud tedy někdy necítíte nohy a máte potíže s hojením ran, nechte se vyšetřit. Už teď se snažte předcházet vzniku cukrovky 2. typu, a to hlavně zdravou stravou a dostatečným pohybem.

 

4/5: 4. Černé tečky nebo linky pod nehty
Černé tečky nebo linky pod nehty

I tento problém je někdy normální – například pokud vám někdo velkou vahou šlápne na nohu nebo vám na ni spadne nějaký těžký předmět. V takovém případě se nehet pravděpodobně zabarví do všech možných odstínů. Jestliže si ale na žádnou takovou událost nevzpomínáte a stejně máte na nohou barevné nehty, může jít o něco vážného, konkrétně o rakovinu.

Tmavé (černé nebo hnědé) tečky či čárky v nehtu mohou značit melanom. Neváhejte proto ani minutu a ihned se vydejte k lékaři. Medicína je v boji s rakovinou stále na vyšší úrovni a umí s nádory dobře bojovat, nesmíte ale přijít pozdě.

Zabarvení nehtu ale může být také následkem plísňového onemocnění. To je sice mnohem méně závažné než potenciální rakovina, ale ani to byste určitě neměli ignorovat. Kontrolujte raději své nehty pravidelně a všímejte si odlišností a změn.

5/5: 5. Ranní bolest nohou
Ranní bolest nohou

Plno lidí se musí každé ráno potýkat s nepříjemnou bolestí chodidel a nohou. Pálivá bolest nebo bolest vystřelující do chodidel, kterou pocítíte při prvních ranních krocích, může indikovat více potíží.

Zaprvé by mohlo jít o revmatoidní artritidu, zánětlivé onemocnění kloubů. I když se o tom možná tolik nemluví, týká se to i malých kloubů na nohách. Bolesti ustoupí díky lékům a pravidelnému cvičení.

Druhou možností je syndrom patní ostruhy, tzv. plantární fasciitida. Plantární fascie je silný pruh vazivové tkáně, který začíná na vnitřním výběžku patní kosti a rozbíhá se ke všem pěti prstům. Formuje podélnou nožní klenbu. Hraje klíčovou roli při běhu a chůzi, poskytuje podporu podélné klenbě a tlumí nárazy. V noci zůstává smrštěná, a proto bychom ji měli před vstáváním z postele protáhnout a i jindy během dne pomůže chodidla posilovat.

Poslední možností jsou křeče, kterým se stejně jako u syndromu patní ostruhy vyhneme díky důkladnému strečinku. Křeče ovšem mohou poukazovat také na dehydrataci nebo nedostatek některých živin, například vápníku, draslíku a hořčíku. Dodržujte proto vyvážený jídelníček a dostatečně pijte, a to i před spaním.

ana

 

reklama