Prima maminka

27. listopadu 2015 04:45

Lucie Průchová

Nejlepší vánoční trhy v Evropě 2015

Nejlepší vánoční trhy v Evropě 2015

Berlín, Bratislava, Budapešť, Drážďany, Kodaň, Lipsko, Mnichov nebo Vídeň?

Vánoční trhy v mnohých evropských městech začínají už v listopadu. Ve Vídni se kromě tradičních trhů pořádají závody v curlingu, v Drážďanech vyroste pohádkový hrad a v centru Budapešti kluziště. Mnichovem projede vánoční tramvaj, v Lipsku se ocitnete ve středověku, Kodaň zve na netradiční advent do zábavního parku a v Berlíně se prý dějí zázraky!

Vídeň nabízí hned 5 vánočních trhů a každý je jiný!

Nasát pravou vánoční atmosféru na náměstí, která se během jednoho večera promění v magická místa zaplněná těmi nejlepšími vůněmi a dobrotami z celého Rakouska, můžete ve Vídni. Adventní trhy se tady přitom nacházejí hned na několika místech: Rathausplatz hostí 150 stánků, v nichž najdete vánoční dárky, ozdoby i tradiční sladkosti a nápoje, které zahřejí. Vánoční vesnička na Maria-Theresien-Platz stojí mezi Muzeem výtvarného umění a Národním historickým muzeem – spojte příjemné s užitečným, zajděte si do muzea, pak se vraťte na punč a k 70 stánkařům s rukodělnými výrobky. Vánoční vesnička na Old AKH je oblíbená zejména mezi dětmi, protože si zde mohou zahrát jednu z typicky zimních her, curling. Staré vánoční trhy na Freyung se nacházejí v samotném srdci Vídně a jsou to od roku 1772 ty nejtradičnější trhy vůbec. Kulturní trhy před Schönbrunn Palace lákají na nákup vánočních ozdob a dobrot i vánoční koncerty.

Budapešť pořádá trhy pro gurmety i rodiny

Trhy na náměstí Vörösmarty jsou bez nadsázky jedněmi z nejpopulárnějších v Evropě především díky pestrým doprovodným programům, jakými jsou vánoční koncerty a ukázky lidové tvorby ve více než 100 dřevěných stáncích. Kromě tradičního prodeje punčů, svařáků a dalších pochutin, jakými jsou lángos, trdelník nebo tradiční maďarské pečivo Kürtös kalács, na vás tady čeká řada hudebních vystoupení a koncertů a také jedno velké překvapení. Tím je gigantický adventní kalendář na fasádě budovy Gerbeaud, na níž je vždy otevřeno nové okénko za doprovodu světelné a hudební show. Děti se rovněž mohou těšit na loutkové divadlo. Prostor před budovou parlamentu je místem, kde se konají zábavné akce pro děti a rozhodně se nachystejte také na velkou bruslařskou show ve vašem podání: Budapešť se v zimě mění na jedno z největších městských kluzišť v Evropě!

V Berlíně začnete znovu věřit na zázraky

Pokud někdo ví, jak si užít Vánoce a šířit veselou vánoční atmosféru, pak jsou to Němci, kteří ve své metropoli letos pořádají hned několik adventních trhů! Na Kaiser Wilhelm Memorial Church vládne vůně pražených mandlí a horké čokolády, za pár eur si tady koupíte sladké vafle, kandované ovoce i domácí vaječný koňak. Více než stovku stánků doplňují atrakce pro děti, někdy hodně divoké. Vánoční trhy na Alexanderplatz letos ozvláštní vánoční pyramida osvícená 5000 světly, z níž budete mít krásný výhled na celé město. Na tomto náměstí letos navíc vyroste kluziště, brusle tedy s sebou! Nejnavštěvovanější berlínské vánoční trhy jsou ovšem na Gendarmenmarkt. Každoročně sem zavítá na 60 000 návštěvníků z celého světa. Uvidíte tradiční umění sklářů, tvůrců svíček i klenotníků, ale taky řezbářů nebo třeba origami mistrů. Podávat se budou jak typické vánoční dobroty, tak i slavnostní pokrmy michelinských kuchařů.

Tradičně tradiční Drážďany

Drážďany se chlubí jedněmi z nejstarších vánočních trhů, pořádají je tady od roku 1434. Ochutnejte tradiční štolu nebo pletenec a užijte si tradiční saské Vánoce v srdci barokního města. Podíváte na výrobu dávných, ale i dnes tolik oblíbených dárků – krušnohorských řezbářských kousků, lužických látek s modrotiskem či ochranovských hvězd. Hlavní z drážďanských trhů Striezelmarkt najdete na náměstí Altmarkt v centru. Kromě více než 250 stánků a rušného vánočního dění, ocení zejména nejmenší návštěvníci hezký doprovodný program a nonstop fungující pohádkový hrad. Náš tip: Neodjíždějte bez malých figurek kominíků Pflaumentoffel ze sušených švestek.

Lipsko zve na středověké Vánoce

Tradiční vánoční veselí na velkolepých trzích zažívali lidé v Lipsku už od roku 1458. Podnikněte také cestu do vánoční atmosféry minulosti během procházky po náměstí Naschmarkt, kde se konají historické trhy zvané Středověké Lipsko. Adventní atmosféru nasajete také na Marktplatz s dvacetimetrovým stromem a lahodným punčem. To vše za hudebního doprovodu trombonistů, kteří každý den hrají návštěvníkům vánoční melodie.

Vánoční Bratislava zve na lokše i parfémy

V Bratislavě začínají vánoční trhy už 1. prosince, kdy bude slavnostně rozsvícen strom. Vánoční trhy se ovšem v Bratislavě konají hned na více místech. Na Hlavním náměstí najdete stovku tradičních stánků, na Františkánském náměstí si můžete dopřát tradiční slovenské lahůdky a především nakoupit vánoční zboží. Na Hviezdoslavově náměstí a na nádvoří Staré radnice pak budou nadšeni všichni, kdo mají rádi ručně vyráběné předměty od kovářů, sklenářů, hrnčířů, ale také si třeba můžete pořídit originální vůně od výrobců parfémů! I letos pořadatelé připravili bohatý vánoční program, jehož součástí bude Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí sbory z celého světa. Dětem rozhodně dejte ochutnat tradiční lokše s oříšky, zelím či škvarky. Dospělí pak ocení výborný punč a jablka v karamelu. Kromě výtečného jídla a pití na trzích ovšem najdete také unikátní přírodní ozdoby na stromeček či můžete nakoupit drobné dárky pro své blízké, které byly ručně vyrobeny místními řemeslníky. Kdo si nechává vánoční nákupy na poslední chvíli, jistě zde něco pro své milé vybere.

Kodaň: Vánoční opojení v zábavním parku

Dalším městem je Kodaň, kde se koná největší vánoční trh v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli. Více než půl milionu žárovek tady tajemně osvětluje stovky stromů a také stánků obložených hlavně místními výrobky od kodaňského porcelánu až po dřevěné panenky. Kromě nespočtu gigantických kolotočů, horských drah a ruských kol je tady významnou atrakcí také velké jezero, které slouží jako veřejné kluziště a kde vám i vašim dětem půjčí brusle. Doporučujeme vám ochutnat tradiční gløgg (svařené víno smíchané s likérem a kořením), æbleskiver (jablkovou koblihu) nebo pražené mandle.

Mnichov: Vánoční tramvaj plná dobrot

Kromě tradičních adventních trhů, se v Mnichově můžete vydat za hodně netradičním zážitkem do vánoční tramvaje, která projíždí kolem centra. V ní si můžete dát svařené víno, perníček a další vánoční pochutiny. Mnichov, to je ale především město dětí. Na radnici, kolem které stojí trhy, pořádají workshopy, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla, mohou si i s rodiči něco dobrého upéct, dozví se betlémský příběh a u stánků pak seženou vše potřené k postavení vlastního Betlému.

více na Eurolines.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.