Vše o seriálu Eliška a Damián: Kdo je kdo v hlavních rolích, extra znělka i nevšední děj

Herci a postavy seriálu Eliška a Damián

V sobotu 2. září večer má na Primě premiéru nový český romantický seriál Eliška a Damián. První ukázky napovídají, že děj seriálu slibuje poutavý příběh lásky přes staletí, jednu záhadu, ale i nádherné exteriéry nebo celou řadu známých českých herců. Pusťte si v extra medailoncích, jak představují své postavy. Kde se natáčelo, jak vypadají kostýmy, jak zní úvodní píseň a kdo ji složil či na kolik premiérových dílů se můžete těšit? Tady je vše, co jste o seriálu chtěli vědět.

Eliška a Damián. Tak se jmenuje celkem dvanáctidílný pohádkový příběh s dobrým koncem a s podtitulem Láska přes staletí.

Premiéra romantického seriálu Eliška a Damián na Primě

 • 1. díl odvysílá televizní stanice Prima v sobotu 2. září ve 20:15
 • Počet dílů: 12
 • Píseň: Tahle jedna vteřina
 • Hudba: Emma Smetana
 • Režie: Lukáš Buchar, Jaromír Polišenský
 • Tvůrci seriálu a scénáře: Lenka Hornová, David Litvák (šéfautor seriálu Sestřičky nebo Jetelín), David Holý a Jiří Suchý
 • Hlavní role: Emma Smetana a Robert Urban
 • Kde se natáčelo: Na zámcích Veltrusy a Loučeň
 • Žánr: Romantický, fantasy, historický

Herci a postavy

 • Emma Smetana v roli Elišky
 • Robert Urban v roli Damiána
 • Anežka Rusevová v roli pruské princezny Frederiky
 • Jan Komínek v roli alchymisty Matouše
 • Milan Šteindler v roli správce zámku
 • Dana Syslová v roli babičky Elišky
 • Anna Dvořáková v roli sestry Damiána
 • Marta Jandová v roli matky Damiána
 • Petr Buchta v roli partnera Elišky
 • Petr Vaněk v roli Mortena

V hlavních rolích hrají nejlepší čeští herci

Ústřední dvojici největší podzimní seriálové novinky na Primě ztvárnili Emma Smetana a Robert Urban.

Damián byl vychováván k vládnutí a válčení. Zažil i nějaký ten boj. Je velice sebevědomý. Nechová se zbytečně povýšeně, ale je si racionálně vědom své ceny a svých schopností. Když třeba předává koně sluhovi, nepoděkuje mu proto, že je arogantní, ale protože ho to nikdo neučil. Sluhové dělají automaticky věci, které činí jeho život pohodlný a není třeba tomu věnovat pozornost. Někdo by si mohl myslet, že je suchar, protože tak působí, ale to je proto, že chce za všech okolností působit důstojně. Ve skutečnosti má smysl pro humor a je v něm i kus rošťáka.

Pusťte si teaser k seriálu Eliška a Damián:

Emma Smetana zdědila coby Eliška marmeládovnu

Dynamická žena, která zdědila marmeládovnu po své matce. Má dobře nastavený morální kompas, ale umí být rázná a nebojácná. Její velice kladný (až pečovatelský) vztah k zaměstnancům a touhu držet se dobrých zásad své matky by bylo možné pragmaticky považovat za podnikatelské chyby, ale především divačky ji za to budou mít rády. S matkou pracovala už od útlého mládí, vystudovala marketing a ekonomii na VŠ. Marmeládovna je její domov a rodina.

Pod režisérskou taktovkou Lukáše Buchara a Jaromíra Polišenského se diváci dále mohou těšit mimo jiné na oblíbené herce, jako jsou Anežka Rusevová, které se na divadelních prknech daří i v Německu, dále Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová a mnoho dalších známých tváří.

Herečka a influencerka Anna Dvořáková princeznou

Herečka a úspěšná influencerka Anna Dvořáková, dcera herců Jiřího Dvořáka a Barbory Munzarové, ztvárnila v seriálu Eliška a Damián princeznu Eleonoru (18), mladší sestru Damiána. Jako osvícená rebelka umí držet tajemství.

Stejně jako Damián má dohodnutý sňatek, jejímu budoucímu ženichovi je však v současné chvíli teprve dvanáct let. Ukáže se, že Eleonora je duší rebelka. Byla určena jako dvorní dáma Frederice za rakouskou (českou) stranu.

Podívejte se na Eleonoru:

Podstatnou roli v ději sehraje rovněž postava Jana Komínka coby Matouše. Nejlepší přítel Damiána je badatel a alchymista. To on nějakou náhodou uvaří elixír, umožňující cestování časem. To Matouš za všechno může.

Je syn Adamova šafáře. Šafář je neurozený, ale významný muž. Dohaduje zakázky s dodavateli, dbá na výběr daní… Je to takový Adamův ekonomický náměstek. Díky tomu se stal Matouš Adamovým chráněncem (Adam mu šel dokonce za kmotra, což byla pro šafářovu rodinu obrovská čest). Matouš studoval přírodní vědy a medicínu a společně s Damiánem procestoval celou Evropu, když Adam Damiána pověřoval různými diplomatickými i obchodními úkoly.

Dana Syslová věří jako babička Elišky na zázraky

V roli paní Kateřiny z budoucnosti uvidíte oblíbenou herečku Danu Syslovou. Jako babička hlavní hrdinky Elišky je hodně svá a věří na zázraky. Má osobitý humor a není snadné odhalit, co kdy myslí vážně a co ne. Nejsme si ani zcela jistí, zda její potrhlost není jen nějaká její sofistikovaná hra. Obléká se jako dáma i doma. Výstředně, pohodlně a rozevlátě, ale s vkusem.

Petr Vaněk v roli muže s tajuplnou agendou

Ve 21. století pak řádí jako černá ruka jistý Morten v podání Petra Vaňka. Je to inteligentní padouch, jehož předobrazem je holmesovský Moriarty. Slovem, které by Mortena mělo charakterizovat úplně nejvíce, je "tajemství".  Kuje tajemné plány a je schopen nejrůznějších převleků, s pomocí kterých se přesvědčivě vydává za nejrůznější profese a charaktery. Morten ví o cestování v čase více, nežli naši hrdinové, a jeho cílem je zneužití přesunů v čase pro vlastní prospěch.

Milan Šteindler, který ještě nedávno bavil diváky v seriálu Agrometal, se nyní představí v roli správce zámku:

Děj seriálu Eliška a Damián

Hlavní postava seriálu Eliška, kterou hraje Emma Smetana, žije v současnosti, ale Damián, jehož hraje Robert Urban, pochází z roku 1758. V tomto roce se má dědičný princ Damián Karel Ludvík zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou. Pohledný šlechtic z toho ale není příliš nadšený a raději holduje lovu, flirtování s místními vesničankami a popíjení s nejlepším přítelem, alchymistou Matoušem.

Pusťte si více ze seriálu Eliška a Damián v dalším sestřihu:

Romantika, záhada, humor i napětí

V současnosti se zase Eliška Mlynářová chystá na propagaci nejnovější řady svých proslulých marmelád. Vzhledem k tomu, že její firma Marmelišky příliš neprosperuje, jde o naprosto zásadní událost. Buď se povede firmu opět nakopnout, nebo ji Eliška bude muset prodat, jak jí často připomíná její partner Martin. Že spolu tyto dvě události vůbec nesouvisejí? Tak to se pletete! Stačí, aby Matouš při jednom alchymistickém pokusu omylem vytvořil tinkturu k cestování časem. A pak už se tyhle dvě období začnou proplétat více, než si dovedete představit!

Ani jeden hrdina to ale rozhodně nebude mít jednoduché a oba se budou muset vzepřít svému osudu. Zkrátka příběh, který nabídne humor, trochu tajemnou zápletku, ale hlavně milostnou linii, kdy láska překonává bariéru staletí. „Diváci budou moci u obrazovek prožívat to, o čem všichni sníme,“ jak výstižně podotýká generální ředitel skupiny Prima Marek Singer. Romantická fantasy pohádka, která spojuje současnost a 18. století, je prvním typem takového seriálu, který Prima vyrobila.

Smetana a Urban o postavách Elišky a Damiána

„Nad přijetím této role jsem moc dlouho neváhala, protože dostat hlavní roli v takovém velkém projektu je obrovská výzva. Mě navíc v životě baví zkoušet nové věci a chovám se občas dobrodružně a riskantně. Nikdy jsem herectví nestudovala, takže obdivuji tvůrce za tu odvahu mi takovou věc svěřit a pokusím se obstát. Taková role se zkrátka neodmítá a já jsem moc ráda, že ve svém věku budu moci hrát takovou moderní princeznu – a to dlužím svým dcerám,“ říká Emma Smetana, představitelka neobyčejné holky Elišky.

Najde Eliška dokonalého muže?

„Diváci se mohou těšit na to, že Eliška chodí s někým, z koho se vyklube, že není úplně dobrý člověk, a zamiluje se do někoho, kdo působí jako šílenec, ale ve skutečnosti to je dokonalý muž. Takže to je velká romance. Z jedné romance to přejde do druhé. Budu úplně přeromancovaná," naznačila s úsměvem Emma Smetana k vývoji děje.

Pusťte si ještě více o postavě Elišky Mlynářové v dalším videu:

S podobným nadšením se role Damiána takřka bez váhání chopil herec Robert Urban. „Hraji šlechtice a to skýtá spoustu hezkých příležitostí vzít díky své postavě diváky do šlechtických budoárů, zámků a dalších krásných prostředí, takže v tomto ohledu je to rozhodně zajímavé, ale hlavně je to příběh o velké lásce. V seriálu mám na sobě krásný, ale náročný filmový, historický kostým. Navzdory tomu se v něm celkem hezky pohybuje,“ prozradil Urban. Herec už se opakovaně nechal slyšel, že v případě natáčení Elišky a Damiána jde o jeden z jeho vůbec nejhezčích projektů, které měl možnost dělat.

Chtěl by Robert Urban žít v době Damiána?

„Mám rád období Casanovy, Itálie, rokoko. Bavilo mě na to vždy koukat v televizi, číst si o tom. Nevím, jestli bych v té době chtěl úplně žít, protože v ní to taky nebyl úplně jednoduchý život. Hlavně nebyly sprchy, to já bych asi nepřežil. Já se sprchuji minimálně dvakrát denně. Oni se koupali jednou za týden... Takže si myslím, že to nebyla úplně voňavá doba," má jasno Urban.

Víte, že je Robert Urban momentálně nezadaný? Život vnímám nyní jinak, říká hvězda nového seriálu Eliška a Damián

Láska přes staletí má vlastní hudbu i videoklip

 • Hudbu k úvodní znělce a písni k seriálu Eliška a Damián složila Emma Smetana
 • Text k úvodní znělce napsal Jordan Haj
 • K písni k seriálu nazpívala Emma Smetana a Richard Müller duet s názvem Tahle jedna vteřina

A to není vše, čím může premiérový seriál zaujmout. Emma Smetana již před časem pro příběh Elišky a Damiána natočila chytlavý duet s Richardem Müllerem Tahle jedna vteřina, který je znělkou celého seriálu.

Pusťte si celý videoklip Tahle jedna vteřina dua Smetana–Müller:

Ptáte se, kdo je autorem skladby? „Před 15 lety jsem napsal písničku V přesýpacích hodinách, byla vybrnkaná na kytaru a měla tenhle text. Emma tvrdí, že jsem ji na tu písničku sbalil, ale já myslím, že se ten večer stalo strašně moc věcí, že tam bylo i něco víc okouzlujícího než jen písnička o rozchodu,“ uvedl pro Showtime autor poetického duetu a Emmin partner Jordan Haj.

Kostýmy z období rokoka

V neposlední řadě stojí za zmínku kostýmy. Příprava těch, jež herci oblékli pro obrazy z minulosti, zabrala kostýmní výtvarnici a jejímu týmu celé dny. Další hodiny padly na jejich zkoušení na konkrétních hercích. Asi nejvíce si tuto část užil představitel Damiána Robert Urban. Herec okázalých obleků z období 18. století oblékl několik.  „Máme na sobě krásné filmové kostýmy. Za to jsem moc rád. Navzdory jejich složitosti se v nich hýbe hezky. Kostymérky mi povolily švy, je to dobrý," pochvaloval si herec.

Nezanedbatelný podíl na celkovém vzezření hlavních hrdinů mají rovněž šikovné ruce vlásenkářů a vizážistů. „Mám nasazovací paruku. Máme skvělou maskérku Janu Radilovou, šéfovou a plno dalších pomocníků. Já s nimi mám jen ty nejlepší zkušenosti. Před deseti lety jsme se potkali na jednom krásném historickém projektu a teď se potkáváme znovu zase na historickém projektu. Myslím si, že to je pro tenhle seriál výhra," uzavírá nově vlasáč Urban a zve všechny diváky ke sledování Elišky a Damiána na Primě.

Natáčelo se na českých zámcích

Romantický, fantasy, částečně i historický. Z každého z těchto tří žánrů na vás z jednotlivých epizod určitě část dýchne. Právě k jejich co nejintenzivnějšímu ztvárnění tvůrci pečlivě vybrali opravdu poutavé exteriéry. Venkovní scény seriálu Eliška a Damián se tak natáčely především na středočeských zámcích Veltrusy a Loučeň.

Nepropásněte premiéru seriálu Eliška a Damián už v sobotu 2. září ve 20:15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.