Životní styl

21. prosince 2022 12:16

Komerční sdělení

Kde inzerovat pronájem bytu?

Jestliže potřebujete pronajmout nemovitost a s touto činností teprve začínáte, možná si kladete otázku, jak vůbec najít vhodného dlouhodobého nájemníka. Hledáte-li návštěvníky pro krátkodobý pronájem, situace je ještě složitější. Poradíme vám, jak pronájem bytu inzerovat.

Svépomocí, nebo s realitní kanceláří?

V případě dlouhodobých pronájmů stojíte nejprve před otázkou, zda si nájemníka seženete sami, nebo využijete služeb realitní kanceláře. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody.

Služby realitního makléře jsou hrazeny provizí, která se bude pohybovat přibližně ve výši jednoho měsíčního nájmu. Sami si vyhodnoťte, zda vám tato částka stojí za to. Ušetříte si spoustu času i nervů. Makléř si byt sám nafotí, precizně jej popíše a absolvuje setkání se všemi zájemci. Kromě toho zpracuje nájemní smlouvu a celý pronájem tak bude uzavřen velice hladce bez nutnosti většího zapojení z vaší strany.

Na druhou stranu to, že nájemníka svého bytu vlastně ani nevidíte, představuje i riziko. Makléř vám může sehnat nájemníka, se kterým si lidsky nesednete, a nájem se promění tak trochu v trápení obou stran. Vaším cílem by přitom mělo být sehnat nájemníka, s nímž budete dlouhodobě spokojeni, spokojenost by měla panovat i na jeho straně.

Dlouhodobý pronájem: Sociální sítě, realitní portály, nástěnky v obchodech

Jestliže chcete nemovitost pronajmout dlouhodobě, nejčastěji ji budete inzerovat na internetových realitních portálech. I zájemci dnes na těchto serverech hledají byt nejčastěji. Nemusíte byt umístit na každý web, který najdete. Bohatě by mělo stačit přibližně pět významných serverů. Jedním z nich je ulovdomov.cz.

Druhou, stále častěji využívanou cestou jsou sociální sítě. Byt můžete jedním kliknutím nabídnout okruhu svých přátel, případně jej inzerovat lidem, kteří se sdružují ve skupinách, kde jsou byty poptávány a nabízeny. Právě tam jsou nejčastěji inzerovány byty bez zapojení realitních kanceláří.

Podobnou variantou jsou různé internetové bazary a další všeobecné nabídkové portály. Stále ale může fungovat i klasická tištěná inzerce. Byt zkuste inzerovat například v městském zpravodaji či jiném lokálním periodiku. Nájemníka lze najít i přes inzerci na nástěnkách v supermarketech.

Krátkodobý pronájem: Nadnárodní rezervační služby, lokální portály nebo třeba vlastní web

Chcete-li mít z nemovitosti vyšší příjem, správnou cestou jsou obvykle krátkodobé pronájmy. Připravte se ale na to, že s pronájmem budete mít více práce a nemovitost se také obvykle více opotřebuje a častěji bude volat po drobných opravách.

Pro zahraniční turisty je nejlepší volbou registrace do nadnárodních rezervačních služeb. Velice rychle můžete získat návštěvníky z celého světa. České návštěvníky zase najdete na místních tematicky zaměřených portálech – některé z nich sdružují například venkovské chalupy, další zase luxusní víkendová sídla. Zajímavou variantou může být i zpracování vlastních webových stránek, na kterých budete pronájem bytu nabízet sami.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.