Sex a vztahy

7. června 2016 04:15

Martina Čerňanská

Rozchod je dost zlý a těchto 5 věcí ho může ještě zhoršit

Rozchod je dost zlý a těchto 5 věcí ho může ještě zhoršit

Rozchod není žádná legrace, co si budeme namlouvat. Bolí to, jako když vám někdo sype sůl do krvácející rány. Sypat sůl do rány ale rozhodně není náš cíl, my se naopak budeme snažit zranění opatrně vyčistit, vydezinfikovat a nechat, aby se hojilo. Všichni však víme, jak lehce se to řekne a o co hůř realizuje. Hlavní je nic si nepředstírat a nelakovat události na růžovo. Musíme zatnout zuby a následky minimalizovat. A právě proto je dobré vědět, čeho je potřeba se vyvarovat, aby nám nebylo dokonce ještě hůř. Co se tudíž nedoporučuje?

Uzavřít se do samoty

Nikam nechodit, zavřít se doma, vyhýbat se společenským akcím – i tak dopadá po rozchodu velké množství žen. Nikdo o mě nestojí, nikoho nezajímám, kam bych chodila? Když ohromení přátelé a příbuzní přece jen nakonec do bytu proniknou i přes překážky (nikdo neotvírá, dotyčné předstírají, že spí anebo nejsou přítomny), zjistí, že ta jistá dáma je rozcuchaná, má opuchlá víčka, na sobě pyžamo a župan z dětství. Kuchyni dominují prázdné lahve a obaly od čokolád.

Vrhat se do cizích postelí

Odborníci doporučují dát si po rozchodu delší přestávku od jakýchkoli vztahů. Rozumné je do společnosti samozřejmě chodit, povídat si s přáteli, snažit se vyhledávat drobné radosti a příjemnou zábavu, ale prozatím nikoho nehledat. Okamžitě se na někoho „uvázat“ a namlouvat si, že je to láska na celý život a plnohodnotná náhrada za toho, který vám nemilosrdně zlomil srdce, je bláhové.

Zcela podlehnout chmurným myšlenkám

Počítejte s tím, že se dostaví i myšlenky typu: Tak já už budu sama do konce života! Stane se ze mě zatrpklá, opuštěná stará panna, kyselá jako citron, ze které si celé okolí bude dělat legraci. Pořídím si nějaké kočky. Nebo fretku? Akvárium s rybičkami? To je nejlepší cesta do depresí, ke konzumaci léků a návštěvám psychiatrů. A tak se jí pokud možno obloukem vyhněte.

Říkat si: Vždyť o nic nejde

Je zvykem se ve vypjatých situacích uklidňovat tím, že když nejde o život, nejde vlastně o nic. Ale na druhou stranu, nežijeme ve válce a nejsme roboti. V situacích, mezi které rozchod docela jistě patří, člověk cítí bolest. Tvářit se, že je všechno v naprostém pořádku a nedat bolesti průchod by vám jen uškodilo. Plačte, křičte, proklínejte, nadávejte, slzte u filmů, kde se ti dva nakonec vezmou, pojídejte čokoládu. Ale jen dočasně. Až se dostanete z nejhoršího, budete se muset zase proměnit v normálního člověka.

Doufat, že se vrátí a budete pohádkově šťastni

Pokud odešel za jinou, případně chodil každý večer domů namol, anebo jste se rozešli pro nepřekonatelné povahové rozdíly, pak je rozchod definitivní. Tím, že si budete lhát, jen si nesmyslně prodloužíte dobu psychického strádání. Buďte k sobě tvrdá, ale upřímná: Je konec, nehodili jste se k sobě. Vrátil klíče, odstěhoval se, zmizel. Je třeba počítat s tím, že se nějakou dobu, možná až překvapivě dlouhou, budete cítit pod psa. Ale nebojte se, ne navždy.

-em-

Sdílejte článek
Štítky bolest čokoláda sůl

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.