Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Markéta: Byla jsem jako hroch, dneska si kupuji velikost M

Pocházím z vesnice, kde zdravou výživu nikdo moc neřešil. Domácí česká kuchyně, knedlíčky, omáčky, zabijačky, buchty každý víkend. Jmenuji se Markéta (38 let) a na svou tloušťku jsem měla zaděláno už jako batole.
Vydáno: 29.07.2016
I z těžkotonážní baculky může být zase přitažlivá štíhlá žena
Autor: Thinkstock I z těžkotonážní baculky může být zase přitažlivá štíhlá žena

Jelikož jsem ráda papala, rodiče mě cpali vším, co mi chutnalo, takže jsem byla patřičně baculaté dítě. Chutnalo mi vlastně všechno. Sladké, slané, kyselé a kila statečně přibývala. V pubertě už byla moje váha povážlivě těžkotonážní.

Zkoušela jsem různé diety, a tak to s mou hmotností bylo jako na houpačce, nahoru-dolů. Navíc jsem po vyučení začala pracovat ve veřejném stravování, kde se vše točí kolem jídla a to je velké lákadlo. Přesto se mi podařilo velkou vůlí zhubnout 25 kg úpravou jídelníčku, ale udržela jsem si novou váhu jen půl roku. Ne, že bych hřešila, ale otěhotněla jsem. Má váha letěla závratně nahoru. Po porodu dcery začal obvyklý kolotoč kolem dítěte a já jsem váhu ani stravování neřešila. Dojídala jsem po děcku a ručička váhy se mi dostala na 104 kg při výšce 170 cm.

Žádná dieta není zadarmo, ale jen některá opravdu funguje

Ketodieta na vlastní kůži: Je drsná, ale funguje

 

Když jde i o zdraví

Svou neohrabaností jsem si přivodila úraz kolene, následovala operace a dlouhá rehabilitace. A také doporučení lékaře: zhubnout. Lehko se říká, těžko realizuje. Sama jsem cítila díky omezení pohybu, že redukce je nutná nejen z estetických důvodů, ale hlavně ze zdravotních. Nechtěla jsem být v necelých 40 letech limitována a kulhat. V této době jsem se neměla moc ráda, odmítala jsem své tělo, nechtěla jsem se ani dívat do zrcadla. Naštěstí jsem se díky kolegyni dostala k proteinové dietě. Ona viditelně zhubla a já se rozhodla to ze zoufalství zkusit také. Začátky byly těžké, honila mě mlsná, byly různé chutě. Zatnula jsem zuby a řekla si, že to dám, že je to má třeba poslední šance být hezčí, zdravější.

Markéta hubnutí Foto: Markéta před a po zhubnutí                                                                          Foto: archiv

 

30 kilo za půl roku

Nebyla jsem v tom sama. Na doporučení kolegyně jsem navštívila výživovou poradkyni. Paní Lydie Kubalová mi v Poradně pro redukci váhy nastavila redukční program na míru a díky proteinové dietě a jejím radám šla kila úspěšně dolů. Nebylo to lehké, přiznávám, ale každé kilo dole mi dávalo velkou motivaci pokračovat. Během půl roku jsem shodila 30 kg!

S dietou Medidiet ještě občas koketuji, když si víc zahřeším třeba kvůli oslavě. Ale už jen v rámci udržovacího programu. Nyní běhám po obchodech a kupuji si krásné hadříky o kterých se mi léta mohlo jen zdát.. Už nestojím u pultu a nekoktám, že potřebuji velikost jak na hrocha. Také koleno je o moc lepší, jsem ve formě. Stouplo mi sebevědomí, věřím, že najdu prima muže, partnera se kterým mě bude život bavit. Změnila jsem vaření doma, vybírám si kvalitní potraviny. Nechci, aby se má dcera trápila s nadváhou, tak jako já. Každé ženě, která se odhodlá, držím palce a říkám : běžte do toho, výsledkem je báječný pocit zadostiučinění - já jsem to dala a jsem na sebe hrdá, věřím si a těším se ze života.

Markéta Doušová, 38 let, Praha

4 zdravé diety vhodné pro ženy

Hned v úvodu je nutné vyjasnit, co bychom si měli představit pod pojmem dieta. Slovo dieta je odvozené od anglického „diet“ čili výživa. Když se tedy mluví o dietě, nehledejte za tím hned drastické způsoby hubnutí, dny a týdny odříkání a následný jojo efekt. Jedná se zkrátka o výživu.

Držení redukčních diet je samo o sobě odsouzeno k nezdaru, protože je zkrátka jednoho dne „pustíme“. Nehledejte v nich spásu ani trvalé řešení problémů s nadváhou – slouží k jednorázovému zhubnutí a (některé) mohou být dobré pro nastartování celkově zdravějšího životního stylu.

Po časově omezené redukční dietě téměř vždy následuje nenáviděný jojo efekt, to znamená návrat k původní hmotnosti, nezřídka s několika deky či kily navíc jako bonusem.  Na hubnutí tedy není nejtěžší dodržovat dietu a zbavit se přebytečných kilogramů – nejtěžší je sníženou hmotnost udržet. K tomu ale žádná dieta nepomůže, zde musí zvítězit trvale udržitelné, zdravé a lehké stravování s pořádnou porcí pohybu i odpočinku.

Pokud chcete nastartovat hubnutí a připravit se na léto, přece jen jsou některé způsoby pro ženy vhodnější než jiné. Inspirujte se zde:

Nízkosacharidová dieta

4 diety pro ženy nízkosacharidová

Diety s nízkým podílem sacharidů fungují. Zpočátku zkuste vynechat jednoduché, sladké sacharidy, které najdete v čokoládě, zákuscích, koláčcích, sušenkách či bonbónech. Ve druhé fázi vyřaďte v odpoledních a večerních hodinách přílohy a pečivo (i celozrnné). Pokud zjistíte, že vám tento styl hubnutí sedí, postupně omezujte příjem sacharidů i během dne a nahrazujte je zeleninou a zdravými tuky.


Článek je zařazen v: hubnutí