zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Komerční článek
Komerční článek

Jak obstáli mladí lidé v experimentu ze 70. let?

Jak obstáli mladí lidé v experimentu ze 70. let?
Autor: www.klicovaotazka.cz Jak obstáli mladí lidé v experimentu ze 70. let?
Jak se v dnešní době staví mladá generace k tématu úspor? Umí si na peníze počkat a něco uspořit?

reklama

Celkem padesátka mladých lidí ve věku 18–24 let z celé České republiky se na začátku srpna zúčastnila neobvyklého sociálního experimentu Modré pyramidy postaveného na známém marshmallow testu: Jde o pokus, kdy byl malým dětem nabídnut bonbon marshmallow, který mohly sníst hned. Děti, které dokázaly odolat jednomu bonbonu a počkaly si na dva, měly v dospělosti po všech stránkách lepší život. Odolaly pokušení, většinou byly v životě úspěšnější, měly vůli a dokázaly se překonat. Za zmínku stojí, že dosahovaly obecně lepších výsledků v mnoha oblastech jako např. vzdělání, zaměstnání či sportu.

Ale co se stane, když už nepůjde jen o bonbony?

Když jde o vyhodnocování krátkodobých a dlouhodobých benefitů, většina z nás se nechová racionálně. Naším přirozeným instinktem je preferovat okamžité uspokojení před větší odměnou, na kterou bychom si museli počkat. Bohužel zrovna u tvoření finanční rezervy či bydlení se tento přístup moc nevyplácí. Průměrný člověk dnes nemá šanci si vlastní bydlení pořídit, když nemá dostatek vlastních prostředků nebo pokud není ochotný začít si včas spořit několik let dopředu tak, aby se jeho úspory postupně navyšovaly. Právě proto Modrá pyramida spustila společenský experiment s názvem Klíčová otázka, který otevřel diskuzi na téma, jak moc jsou mladí lidé emotivní při rozhodování o penězích a jak je důležité tuto problematiku řešit již od útlého věku. Upozorňuje zároveň na fakt, že nikdy není pozdě tuto diskuzi s dětmi začít.

Aktéři dostali od moderátora a hlavního protagonisty kampaně, známého moderátora Evropy 2 a TV Óčko Jakuba Kotka klíčovou otázku: Vezmeš si hned teď 1 000 Kč na ruku anebo si počkáš rok na 2 000 Kč? Odpovědi nebyly jednoznačné a do poslední chvíle se nevědělo, jak celý experiment dopadne. Velký vliv v jejich rozhodování hrálo jejich rodinné zázemí, ale také aktuální finanční situace. Výsledek byl velmi těsný.

Jak celý experiment probíhal a jak dopadl, zjistíte na www.klicovaotazka.cz. A jak byste obstáli vy?

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama