Speciály

16. září 2017 13:30

redakce Prima Zoom

Jak obstáli mladí lidé v experimentu ze 70. let?

Jak se v dnešní době staví mladá generace k tématu úspor? Umí si na peníze počkat a něco uspořit?

Celkem padesátka mladých lidí ve věku 18–24 let z celé České republiky se na začátku srpna zúčastnila neobvyklého sociálního experimentu Modré pyramidy postaveného na známém marshmallow testu: Jde o pokus, kdy byl malým dětem nabídnut bonbon marshmallow, který mohly sníst hned. Děti, které dokázaly odolat jednomu bonbonu a počkaly si na dva, měly v dospělosti po všech stránkách lepší život. Odolaly pokušení, většinou byly v životě úspěšnější, měly vůli a dokázaly se překonat. Za zmínku stojí, že dosahovaly obecně lepších výsledků v mnoha oblastech jako např. vzdělání, zaměstnání či sportu.

Ale co se stane, když už nepůjde jen o bonbony?

Když jde o vyhodnocování krátkodobých a dlouhodobých benefitů, většina z nás se nechová racionálně. Naším přirozeným instinktem je preferovat okamžité uspokojení před větší odměnou, na kterou bychom si museli počkat. Bohužel zrovna u tvoření finanční rezervy či bydlení se tento přístup moc nevyplácí. Průměrný člověk dnes nemá šanci si vlastní bydlení pořídit, když nemá dostatek vlastních prostředků nebo pokud není ochotný začít si včas spořit několik let dopředu tak, aby se jeho úspory postupně navyšovaly. Právě proto Modrá pyramida spustila společenský experiment s názvem Klíčová otázka, který otevřel diskuzi na téma, jak moc jsou mladí lidé emotivní při rozhodování o penězích a jak je důležité tuto problematiku řešit již od útlého věku. Upozorňuje zároveň na fakt, že nikdy není pozdě tuto diskuzi s dětmi začít.

Aktéři dostali od moderátora a hlavního protagonisty kampaně, známého moderátora Evropy 2 a TV Óčko Jakuba Kotka klíčovou otázku: Vezmeš si hned teď 1 000 Kč na ruku anebo si počkáš rok na 2 000 Kč? Odpovědi nebyly jednoznačné a do poslední chvíle se nevědělo, jak celý experiment dopadne. Velký vliv v jejich rozhodování hrálo jejich rodinné zázemí, ale také aktuální finanční situace. Výsledek byl velmi těsný.

Jak celý experiment probíhal a jak dopadl, zjistíte na www.klicovaotazka.cz. A jak byste obstáli vy?

Sdílejte článek
Štítky Evropa experiment Česko bonbon Modrá pyramida stavební spořitelna

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.