Seriály a filmy

9. ledna 2017 01:30

Iva Kropáčková

Chcete žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám? Stát rozšířil možnosti

Přemýšlíte o tom, jak se šetrněji chovat k přírodě a navíc ještě ušetřit? Nová zelená úsporám má ode dneška zbrusu nový program a zároveň rozšiřuje některé stávající. Lidé tak mohou žádat o peníze na víc ekologických prvků pro své domácnosti nebo si pořídit energeticky šetrnější bydlení.

Fond spustil úplně novou výzvu pro developery, kteří chtějí stavět bytové domy s nízkou energetickou náročností – vznikat mají po celé republice a celkem na ně půjde 100 milionů korun. Co se týče obyčejných domácností, ty mohou ode dneška získat peníze na eko-prvky. Mění se například pravidla pro solární systémy. Lidé si je nově kromě střech mohou instalovat i na fasády domů. Ale to není všechno. "Jsou to takzvané zelené střechy, to znamená, ten kdo si renovuje dům, ať už bytový dům, nebo rodinný, může podat žádost o podporu na tuto zelenou střechu. Popřípadě je to novinka využití tepla z takzvané odpadní vody. To je teplo, které v podstatě například při sprchování uniká do odpadu, to znamená, dá se podpořit nákup centrálního zařízení, které to teplo jímá a potom používá například na vytápění bytu," popisuje novinky ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Zelená střecha nebo využívání odpadních vod?

Na zelené střechy, které podle ministerstva životního prostředí přispívají například k úspoře energie na vytápění a chlazení, a to zejména v období větších výkyvů venkovních teplot, je poskytována podpora ve výši až 500 korun za metr čtvereční půdorysné plochy vegetačního souvrství zelené střechy. V případě zpětného získávání tepla z odpadní vody je na žadateli, jestli si zvolí účinnější centrální systém nebo jednodušší decentrální systém spořící energii nutnou na ohřev teplé vody při sprchování. Získat může až 5000 korun na jeden decentrální systém, případně na napojené odběrné místo v případě centrálního systém. Výstavba zelených střech a využívání tepla z odpadních vod je podporována jak u stávajících rodinných domů současně se zateplením, tak u nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností.

NÁŠ TIP: Efektivní úspory za energie? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele ve vašem kraji. Srovnání cen elektřiny a plynu na Prima Rádci

Rekonstrukce po částech

Pokud tedy máte v plánu zateplit rodinný dům, vyměnit okna, udělat zelenou střechu nebo například instalovat solární panely, máte velkou šanci získat příspěvek, který vám rekonstrukci (alespoň zčásti) zaplatí. Navíc nemusíte dělat vše najednou, investici do rekonstrukce si můžete rozložit do několika let. Podmínkou je ale pomocí daného stavebního řešení snížit spotřebu energie minimálně o dvacet procent. Takové snížení představuje podle odborníků například právě výměna oken a dveří a dílčí zateplení. V případě kompletní rekonstrukce se ale musí nainstalovat do domu nucené větrání. To může být problém v případě technického řešení rodinného domu, nicméně zároveň to podle odborníků má i přínosy. Především se tím například omezí vznik plísní. Navíc by stát měl nucené větrání z větší časti žadatelům zaplatit.

Kde zažádat?

Stěžejní místo, kde najdete všechny informace, kompletní podmínky a kde lze podávat elektronické žádosti, je web Nová zelená úsporám. Potřebné dokumenty je nutné donést osobně nebo zaslat na příslušné krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí do 5 dnů od podání elektronické žádosti s nutnými přílohami. Do programu se mohou zapojit všichni majitelé rodinných domů po celé republice a vlastníci bytových domů. V případě rodinného domu lze získat dotaci padesáti procent výdajů, tedy až ve stovkách tisíc korun, maximální výše podpory je pak pět milionů. Výzva na podávání žádostí je kontinuální, o dotace je možné žádat průběžně až do konce roku 2021.

Peníze jdou rychleji...

Peníze se rozdávají od roku 2015 a ministerstvo tvrdí, že už přinášejí výsledky. "Šetří peněženky, ať už stavebníků, nebo nájemníků, protože opravdu výrazně, v řádech desítek procent, šetří energie. Zadruhé tím pádem se zlepšuje i životní prostředí...," vypočítává některé z pozitiv ministr životního prostředí Richard Brabec. A poslední dobou prý peníze k žadatelům putují rychleji. "My jsme zavedli pravidlo 3x3, tedy do tří týdnů od předání, předložení žádosti rozhodneme, zda ta žádost vyhovuje, zda splňuje všechny podmínky, další tři týdny trvá, než potom bude rozhodnuto o přidělení té dotace, když je ta žádost v pořádku. A do tří týdnů od předání dokumentace, tedy faktury, od realizace jsme schopni vyplatit peníze," uzavírá ministr.

Ivana Kropáčková, ve spolupráci s reportérkou Zpráv FTV Prima Lenkou Pištěkovou

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.