18. září 2014 00:24
Iva KropáčkováTam, kde peníze nikdy nespí... Jak se můžete do světa akcií zapojit i vy?
Sledování čísel na burze cenných papírů. Pro někoho nuda, pro druhého napínavé drama. Zdroj: thinkstock.com
Když se řekne Wall Street, snad každý už ví, o co jde, co se tam děje, čím je tato ulice na Manhattanu v New Yorku slavná. Sídlí tam americká burza cenných papírů...
Nejen na americké, ale na každé finanční burze to může být často pěkné drama. Láká vás také „čarovat“ s akciemi? Nemusíte být zrovna spekulatem na burze, abyste v této oblasti mohli něco vydělat (ale i prodělat).
Do akcií můžete investovat i vy
Máte-li nějaké peníze navíc, odvahu riskovat a alespoň trochu přehled ve finančním světě, můžete zkusit investovat právě do cenných papírů... Vaše peníze budou stále aktivní. A vy také. Záleží tedy, jak moc a jak často se chcete či můžete sledování kapitálového trhu věnovat. Jsou investoři, kteří věnují obchodování minimálně hodinu denně, jiní přispívají s měsíčním intervalem a jiní nechají obchodovat za sebe makléře.
Neznamaná to, že musíte mít k dispozici pět milionů korun, aby se vám to vyplatilo. Podle odborníků můžete na trh akcií vstoupit s jakoukoliv částkou, nicméně ideální je mít k dispozici sumu kolem dvaceti tisíc korun.
V Česku jsou dvě burzy cenných papírů – Burza cenných papírů Praha a RM-SYSTEM, česká burza cenných papírů. Sami přímo na burze obchodovat ale nemůžete, celý proces funguje přes prostředníka, který je na burze registrovaný. Tím mohou být banky nebo makléřské firmy.
Zodpovědnost sami za sebe – na internetu
Akcie můžete nakupovat prostřednictvím takzvaných „brokerů“, které nabízejí banky a některé další finanční instituce. Jsou většinou on-line, tudíž můžete nakupovat a prodávat akcie přes tohoto prostředníka jednoduše sami, nemusíte telefonovat, nemusíte obíhat pobočky makléřských firem. Je to dnes nejlevnější a nejrychlejší způsob obchodování s cennými papíry. Nicméně dražší, než běžné poplatky za bankovní služby.
„Takhle se dá obchodovat po celém světě, ale je třeba hlídat všechny poplatky, hlídat si informace a trochu se v tom orientovat,“ říká prima Rádce a bankovní expert Patrik Nacher. Aplikace jsou podle něj velmi jednoduché. Srovnává je s internetovým bankovnictvím.
Nechcete investovat do cenných papírů? Můžete investovat třeba do nemovitostí. Zažádejte si ZDE o výhodnou hypotéku!Makléřské firmy zhodnocují za vás
Nemáte-li čas se zhodnocování svých peněz věnovat, můžete se obrátit na makléřskou firmu, která bude na burze obchodovat za vás. Na trhu je více takových společností, vždy pečlivě vybírejte, zjistěte si podmínky obchodování i poplatky, které si účtují. Takový způsob obchodování s akciemi je dražší, na druhou stranu vaše peníze zhodnocuje někdo, kdo se umí v této oblasti pohybovat...
Výhody a nevýhody
Mezi výhody patří možnost vysokého zisku oproti jinému způsobu zhodnocování peněz, vysoká likvidita, nižší poplatky a možnost aktivně násobit své úspory.
Nevýhodou je časová náročnost, ale hlavně vysoká míra rizika.
Burza ve Wall Street v roce 1893. Foto: Wikimedia Commons; CC-AS-AL 3.0
Pro koho je vhodné investovat do cenných papírů
Tento způsob investování je vhodný pro ty, kteří unesou určitou míru rizika a možnost, že mohou o své peníze také snadno přijít. Investoři by se měli zajímat o finanční svět a orientovat se aspoň trochu na kapitálovém trhu. Je to způsob investování pro ty, kteří jsou ochotni nést odpovědnost.
Podle Patrika Nachera je ideální zlatá střední cesta: „Má-li někdo peníze navíc a chce se takovéto formě investování věnovat, lze volit i kompromis – část volných peněz ukládat na spořicí produkty a část investovat do akcií tak, že bude obchodovat sám přes „internetového brokera“ a nakupovat akcie firem, u nichž je velmi nepravděpodobné, že zkrachují,“ říká prima Rádce. Navíc, pokud třeba pracujete v určitém odvětví (energetika, strojírenství apod.) a rozumíte mu, můžete investovat do akcií ve svém oboru.
Burza cenných papírů ve Wall Street, září 2012. Foto: Ben Hider/Wikimedia Commons; CC-AS-AL 3.0
Tipy pro začínající investory
1. Chcete-li méně riskovat, nakupujte akcie českých firem, protože tento trh můžete lépe sledovat, i přesto, že mohou být dvakrát ziskovější akcie například brazilských společností.
2. Ještě méně rizikovější je investovat do akcií, které pravidelně vyplácejí dividendy v řádu několika procent. A investor tedy každý rok pravidelně dostává zpět určité procento z akcií, se kterými obchoduje. Například vyplácejí-li se dividendy v hodnotě 10 procent, v případě investice ve výši 10 tisíc korun získáte za rok tisícovku v dividendách. To je ve srovnání například se spořicími účty, kde je úrok maximálně 2 procenta, mnohem výnosnější.
3. Neměli byste své peníze vkládat do jednoho akciového titulu, ale rozdělit je mezi více oblastí či regionů. Snížíte tak riziko vysokých ztrát.
Akciové investiční fondy
Další možností je i investování do akciových investičních fondů. V tomto případě byste měli počítat s dlouhodobou investicí, minimálně na pět let. Vyberete si druh fondu podle toho, jak jste nakloněni riziku. Fondy mohou být zaměřeny na určité odvětví (potravinářství, vodárenství apod.) a spravují je banky či investiční společnosti. Vy posíláte pravidelně peníze (například tisíc korun měsíčně) a podle strategie, na které se domluvíte, spravuje fond vaše peníze – investuje v konkrétní oblasti. Za své peníze držíte podíl a nenesete riziko vlastního špatného rozhodnutí.
Akcie nejsou pro každého!
Investování do cenných papírů není skutečně záležitost, které se může věnovat každý. Pokud vás tato oblast nechává chladnými, ale chcete své peníze zhodnocovat více než jen na běžném účtu, volte jistotu termínovaného vkladu, spořicích produktů, penzijních spoření a podobně.
Mohlo by vás ještě zajímat:
Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.