9. listopadu 2016 18:30
Iva KropáčkováZvítězil Trump. Jak se výsledek voleb v USA dotkne našich peněženek?
I když nijak dramatické změny vítězství Donalda Trumpa ekonomice pravděpodobně (zatím) nepřinese, najde se i několik věcí, které se mohou dotknout financí každého z nás...
Donald Trump míří do Bílého domu. Bude v pořadí 45. prezidentem Spojených států. Je nejstarším zvoleným prezidentem a také prvním miliardářem, který se do Bílého domu nastěhuje. Podnikatel a mediální magnát se proslavil mimo jiné mrakodrapem Trump Tower v New Yorku. "Jsem si jist, že Trump přinese jisté odregulování americké ekonomiky, což by mohlo i na světovou ekonomiku působit dobře," myslí si šéf politického odboru exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Přesně řečeno: Trumpovým plánem je vytvořit 25 miliónů nových pracovních míst a lidé jásají. Odborníci ale varují - Trump tím Spojené státy bude postupně izolovat. "Ten izolacionismus může být nebezpečný, protože může nastat mnohem rychleji, než by nastal u Hillary Clinton," varuje ekonom Jan Švejnar. Tím by mohly být například ohroženy i naše exportní firmy a tím potažmo zaměstnanost a výše mezd. Na druhou stranu, i když nijak výrazné změny prý vítězství Donalda Trumpa ekonomice pravděpodobně zatím nepřinese, přesto se najde i pár výhod, pokud jde o finance každého z nás. Jak se tedy výsledky amerických voleb můžou v nejbližších dnech i v dlouhodobém horizontu dotknout přímo našich peněženek?
DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější kreditku na trhu. Získat můžete nejen slevy u obchodníků při nakupování...
1. Levnější pohonné hmoty
Vypadá to, že bychom mohli platit míň při tankování pohonných hmot. Už v následujících dnech. "Češi by měli nejdřív pocítit úlevu pro své peněženky. Cena ropy poklesla a také oslabil americký dolar. Díky tomu už příští týden zlevní benzin a nafta na čerpacích stanicích až o 30 haléřů za litr,“ řekl analytik Boris Tomčiak deníku Aktuálně.cz.
2. Úrokové sazby budou tlačeny dolů
Peníze by měly zůstat stále "levné". Podle Tomčiaka se totiž budou globální investoři více diverzifikovat i mimo Spojené státy, takže se dá čekat i příliv kapitálu do Česka. To pomůže stlačit dolů tržní úrokové sazby. „Domácnosti se tedy mohou nadále těšit na pokračující nízké úrokové sazby u hypoték a dalších spotřebitelských úvěrů,“ dodává analytik.
Podobné články
3. Budou nižší mzdy?
Jak už bylo uvedeno výše, mohly by oslabit exportní firmy, protože Donald Trump podle všeho může a bude stavět překážky dovozu do Spojených států. To by se do budoucna mohlo projevit i na nižších mzdách a zaměstnanosti v Česku.
4. Posun intervenčního režimu
Je také pravděpodobné, že Česká národní banka nechá dál oslabenou korunu a odsune ještě konec intervenčního režimu, v jehož rámci už tři roky brání tomu, aby euro stálo méně než 27 korun. Pokud to tak opravdu bude, nezlevní dovozové zboží už v polovině příštího roku, kdy měla původně koruna znovu posílit. Na druhou stranu by ale slabá koruna prospívala stále českým vývozcům, o což se pravděpodobně bude centrální banka snažit.
Ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima
V článku využity informace z online deníku Aktuálně.cz.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...