Seriály a filmy

9. listopadu 2016 18:30

Iva Kropáčková

Zvítězil Trump. Jak se výsledek voleb v USA dotkne našich peněženek?

I když nijak dramatické změny vítězství Donalda Trumpa ekonomice pravděpodobně (zatím) nepřinese, najde se i několik věcí, které se mohou dotknout financí každého z nás...

Donald Trump míří do Bílého domu. Bude v pořadí 45. prezidentem Spojených států. Je nejstarším zvoleným prezidentem a také prvním miliardářem, který se do Bílého domu nastěhuje. Podnikatel a mediální magnát se proslavil mimo jiné mrakodrapem Trump Tower v New Yorku. "Jsem si jist, že Trump přinese jisté odregulování americké ekonomiky, což by mohlo i na světovou ekonomiku působit dobře," myslí si šéf politického odboru exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Přesně řečeno: Trumpovým plánem je vytvořit 25 miliónů nových pracovních míst a lidé jásají. Odborníci ale varují - Trump tím Spojené státy bude postupně izolovat. "Ten izolacionismus může být nebezpečný, protože může nastat mnohem rychleji, než by nastal u Hillary Clinton," varuje ekonom Jan Švejnar. Tím by mohly být například ohroženy i naše exportní firmy a tím potažmo zaměstnanost a výše mezd. Na druhou stranu, i když nijak výrazné změny prý vítězství Donalda Trumpa ekonomice pravděpodobně zatím nepřinese, přesto se najde i pár výhod, pokud jde o finance každého z nás. Jak se tedy výsledky amerických voleb můžou v nejbližších dnech i v dlouhodobém horizontu dotknout přímo našich peněženek?

DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější kreditku na trhu. Získat můžete nejen slevy u obchodníků při nakupování...

1. Levnější pohonné hmoty

Vypadá to, že bychom mohli platit míň při tankování pohonných hmot. Už v následujících dnech. "Češi by měli nejdřív pocítit úlevu pro své peněženky. Cena ropy poklesla a také oslabil americký dolar. Díky tomu už příští týden zlevní benzin a nafta na čerpacích stanicích až o 30 haléřů za litr,“ řekl analytik Boris Tomčiak deníku Aktuálně.cz.

2. Úrokové sazby budou tlačeny dolů

Peníze by měly zůstat stále "levné". Podle Tomčiaka se totiž budou globální investoři více diverzifikovat i mimo Spojené státy, takže se dá čekat i příliv kapitálu do Česka. To pomůže stlačit dolů tržní úrokové sazby. „Domácnosti se tedy mohou nadále těšit na pokračující nízké úrokové sazby u hypoték a dalších spotřebitelských úvěrů,“ dodává analytik.

Podobné články

3. Budou nižší mzdy?

Jak už bylo uvedeno výše, mohly by oslabit exportní firmy, protože Donald Trump podle všeho může a bude stavět překážky dovozu do Spojených států. To by se do budoucna mohlo projevit i na nižších mzdách a zaměstnanosti v Česku.

4. Posun intervenčního režimu

Je také pravděpodobné, že Česká národní banka nechá dál oslabenou korunu a odsune ještě konec intervenčního režimu, v jehož rámci už tři roky brání tomu, aby euro stálo méně než 27 korun. Pokud to tak opravdu bude, nezlevní dovozové zboží už v polovině příštího roku, kdy měla původně koruna znovu posílit. Na druhou stranu by ale slabá koruna prospívala stále českým vývozcům, o což se pravděpodobně bude centrální banka snažit.

Ve spolupráci s redakcí Zpráv FTV Prima

V článku využity informace z online deníku Aktuálně.cz.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky dolar benzín ekonomika USA Donald Trump

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.