Je chyba pacientům říkat, že operace už není možná, říká profesor z Nemocnice Motol

Starší ženě, které je čtyřiašedesát let, lékaři v nemocnici řekli, že její nádor na plicích není operovatelný. Takových pacientů se v Nemocnici Motol objevuje čím dál tím více. Chirurg a profesor Lischke upozorňuje, že je vždy nutné hledat řešení i u případů, které nedávají příliš naděje.

Takovým příkladem je i případ paní Věry Kokštejnové, u které lékaři objevili velký nádor na plicích, jenž prorůstal do bránice a k srdci. V první nemocnici lékaři odkázali paní Kokštejnovou v podstatě k napsání závěti – nádor byl podle nich neoperovatelný. Pacientka se však dostala do Nemocnice Motol, která se rozhodla pro rázný a rychlý zákrok.

Konzultace u kolegů je v medicíně nutná

Ojedinělý projekt Nemocnice Motol sám profesor z chirurgické kliniky kvituje jako perfektní osvětu. V televizním cyklu se totiž ukážou i příběhy pacientů, kterým bylo prvně řečeno, že jejich zdravotní stav je už neléčitelný, s čímž profesor Lischke často nesouhlasí a snaží se najít vždy řešení.

"V našich příbězích jsme se snažili rovněž upozornit, že je často chyba pacientům říkat, že operace nejde provést a že je třeba pacienty doporučit do specializovaných center jako FN Motol. My, když si myslíme, že něco nejde a nejsme si zcela, ale opravdu zcela jisti, tak konzultujeme naše kolegy v zahraničí, zda by oni neznali nějaké řešení. V červnu jedeme se dvěma pacienty do Vídně hledat řešení, " vysvětluje ošetřující lékař zmiňované pacientky.

Jak vyřešiili čeští lékaři neoperovatelný nádor?

Chirurg Nemocnice Motol se tedy nakonec rozhodl pacientku operovat radikálně, jinak by neměla šanci na přežití. Pro náročný zákrok byl dokonce připraven i mimotělní oběh, ten ale nakonec nebyl potřeba. Lékaři pacientce odstranili nádor i s bránicí, místo které našijí speciální síťku.

„Odstranili jsme část plic – dolní lalok s nádorem, který vrůstal do srdce a do bránice. Museli jsme tedy resekovat i bránici a část levé srdeční síně. Nádor byl lokálně pokročilý, ale věděli jsme, že se nerozšířil do lymfatických uzlin. Pak je třeba udělat maximum a opravdu vše, aby bylo možno nádor chirurgicky odstranit. Defekt v bránici je potřeba zavřít a k tomu používáme speciální síťku, která je pevná a je organismem velmi dobře tolerována,“ osvětluje profesor Lischke.

Celý její příběh uvidíte na Primě už ve čtvrtek ve 20.15 na Primě v Nemocnici Motol.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.