Celebrity

27. února 2022 06:05

Anna Kopečková

Elizabeth Taylor: Hollywoodská femme fatale, za jejíž uhrančivý pohled mohla genetická vada

Elizabeth Taylor proslavil nejen její herecký talent, pronikavé oči a krása, která ji zařadila mezi sex symboly své doby. Držitelka dvou Oscarů, která se zapsala do paměti diváků jako svůdná Kleopatra, přitahovala pozornost svými výkony na filmovém plátně, ale také svým bouřlivým milostným životem.

Ačkoli její rodiče byli Američané, bydleli v Londýně, kde obchodovali s uměním. Tam se také Elizabeth 27. února 1932 narodila. Herecký talent nejspíš zdědila po mamince, která se herectví věnovala do doby, než se vdala. Malá Liz ale dala nejdříve přednost baletu, od tří let chodila pravidelně na lekce a dotáhla to hodně daleko, dokonce až na královský dvůr. S baletním číslem vystupovala před královnou Alžbětou II. a její sestrou Margaret, které tehdy ještě byly malé princezny.

Filmovou hvězdou v devíti letech

Brzy po vypuknutí druhé světové války se rodina přestěhovala do Kalifornie. Devítiletá Liz s kudrnatými tmavými vlasy, dlouhými řasami a pronikavýma očima vypadala natolik kouzelně, že neušla pozornosti filmařů. Nejprve si ji vybral hollywoodský gigant Universal Studios a uzavřel s ní i bez kamerových zkoušek smlouvu na sedm let. Pod jeho hlavičkou natočila i svůj první film There's One Born Every Minute.

Bohužel ale nesplňovala představy studia, které z ní chtělo mít druhou Shirley Temple, a tak spolupráce po roce skončila. Hned na to si ji ale vybralo další velké studio Metro-Goldwyn-Mayer a následoval další film Lassie se vrací. Průlomová role přišla v roce 1944, kdy byl uveden film National Velvet (O Velkou cenu), který z dvanáctileté Liz udělal opravdovou hollywoodskou hvězdu a předpověděl jí zářnou budoucnost.

V záři hollywoodských reflektorů mladičká herečka ukázala nejen to, že se dokáže bez problémů pohybovat ve světě celebrit, ale hlavně, že zvládá i dospělejší a obtížnější role. V té době už nechodila do školy, ale učila se během natáčení, což pro ni vůbec nebylo jednoduché. Dokonce uvažovala o tom, že se vzdá herecké kariéry a bude studovat. Nakonec ale dala na radu své matky a u filmu zůstala.

Na filmovém plátně zářila, v soukromí se rozváděla

Není pochyb o tom, že jí ve filmové kariéře pomohl kromě talentu i její vzhled. V pouhých 18 letech si tak mohla zahrát po boku hvězdy první velikosti Spencera Tracyho ve filmu Otec nevěsty. A následovaly další velké filmy a role. Zatímco ve filmu zářila, v milostném životě to bylo horší. Celkem se provdala osmkrát. Poprvé v 18 letech za dědice hotelového impéria Conrada 'Nicky' Hiltona. O tomto sňatku jeden z jejích přátel prohlásil: „Matka Elizabeth nepřipravila na manželství s bohatým frackem, který jednal po svém - to nebylo ve scénáři.“

A sama Liz to okomentovala: „Opravdu jsem si myslela, že k manželství stačí bílá chaloupka a nadýchaná zástěra.“ Manželství se po necelém roce rozpadlo, ale už v následujícím roce Taylor procházela znovu svatební uličkou, tentokrát po boku o 19 let staršího herce Michaela Wildinga. Během manželství, které trvalo pět let, se jim narodili dva synové.

Zatímco její soukromý život plnil mezinárodní titulky, Taylor nadále zářila jako herečka. Předvedla strhující výkon v dramatu Místo na slunci a v roce 1956 si zahrála po boku Jamese Deana ve westernu Gigant. O dva roky později se objevila na velkém plátně ve filmové adaptaci Kočky na rozpálené plechové střeše po boku Paula Newmana. A v roce 1960 získala svého prvního Oscara za roli bývalé prostitutky ve filmu Telefon Butterfield 8.

Smrt manžela vyústila v hollywoodský skandál

V roce 1958 její život poznamenala tragédie, když její třetí manžel, filmový producent Mike Todd, s nímž měla dceru Elizabeth Frances, zahynul při letecké havárii. Z jeho smrti se dlouho vzpamatovávala a žal se snažila překonat prací na filmu Kočka na rozpálené plechové střeše. Ve snaze překonat smutek se bohužel také zapletla do jednoho z největších hollywoodských milostných skandálů té doby, když si začala románek s Toddovým blízkým přítelem Eddiem Fisherem, který byl v té době ženatý. Kvůli Taylor se rozvedl, jejich manželství ale také nevydrželo. Taylor se totiž zamilovala během natáčení velkofilmu Kleopatra do svého hereckého kolegy Richarda Burtona. Jejich vztah byl propírán bulvárními novináři nejen proto, že byli oba zadaní, ale i na popud filmového studia 20th Century Fox, které tím chtělo ještě zvýšit zájem o film. Oba se nakonec rozvedli a dva roky po dokončení filmu se vzali. Mezitím ještě Taylor stihla adoptovat zdravotně postiženou dívku Mariu.

Richarda Burtona si vzala dvakrát

Láska Taylor a Burtona byla osudová a vášnivá. Objevili se spolu na plátně v roce 1963 ve filmu Vlivní lidé a o dva roky později jako stárnoucí manželé plní nenávisti ve snímku Kdo se bojí Virgie Woolfové, který herečce vynesl druhého Oscara. Celkem spolu natočili 11 filmů, v soukromí to ale skřípalo. Velkou měrou k tomu přispělo velké pracovní vytížení a alkohol. O Burtonovi se říkalo, že byl schopen vypít i tři láhve destilátu denně a protože se neudržel na nohou, mnohé filmové scény se s ním musely natočit vsedě nebo vleže. V roce 1974 se manželé rozvedli, ale hned v následujícím roce se zase vzali, protože ani jeden z nich nechtěl být sám. Ani podruhé jim bohužel manželství nevyšlo, po necelém roce se opět rozešli.

Osmé manželství jako největší fiasko

Ani po šesti nevydařených manželstvích Taylor nepřestala věřit v pravou lásku. V roce 1976 se provdala za budoucího senátora Johna Warnera, s nímž vydržela pět let. Osmým a posledním manželem byl stavební dělník Larry Fortensky, s nímž se seznámila v protialkoholní léčebně v roce 1989. Zatímco herečka měla s léčbami závislostí, ať už na alkoholu nebo na prášcích v té době už dlouholeté zkušenosti, o 20 let mladší Larry byl v léčebně nováčkem. Když se v roce 1991 konala na ranči Michaela Jacksona velkolepá svatba, která vyšla v přepočtu na 47,5 milionu korun, všichni si mysleli, že se Taylor pomátla. Nejen proto, že si brala obyčejného dělníka, který nebyl hoden Kleopatry, ale i pro jeho násilnickou povahu, která se později naplno projevila a kvůli níž se s ním herečka o pět let později rozvedla.

Módní ikona a majitelka rozsáhlé sbírky šperků

Elisabeth Taylor nebyla jen skvělou herečkou a sex-symbolem, ale také milovnicí přepychu, luxusního oblečení, diamantů a parfémů. Její obsáhlá kolekce šatů obletěla celý svět a objevila se i v největších aukčních síních v New Yorku nebo v Moskvě. Za svůj život také nashromáždila nemalou sbírku unikátních šperků a vzácných kamenů. Měly pro ni ale spíš emocionální než finanční hodnotu, přestože mezi nimi byl například diamant Krupp, kolekce barmských rubínů a diamantů od Cartiera nebo souprava Bvlgari tvořená smaragdy a diamanty. Stala se také první celebritou, která uvedla na trh své vlastní vůně. Její parfém White Diamonds je nejprodávanější vůní celebrit všech dob.

Trápily ji bolesti zad, nemocné plíce i srdce

Zdravotní potíže herečku trápily už od poměrně brzkého věku. Už od narození měla genetickou poruchu, kterou snad ani nelze nazývat poruchou, protože jí jen prospěla. Měla totiž dvě řady řas a díky tomu onen velmi uhrančivý pohled. Vážnější byla skolióza, kterou ještě zhoršil pád z koně během natáčení filmu O Velkou cenu. Taylor pak trpěla velkými bolestmi, které vyřešila až operace v roce 1956. Život jí komplikovaly i plicní potíže a anémie, kvůli kterým se například dlouho odkládalo natáčení filmu Kleopatra.Čtyři roky po první svatbě s Burtonem také podstoupila gynekologickou operaci, kvůli které už později nemohla mít děti. Přetrvávající zdravotní potíže často řešila alkoholem a léky, nakonec skončila i v léčebně. Většinu života také bojovala s nadváhou a hodně kouřila. Skutečnost, že na tom sama nebyla zdravotně dobře, nejspíš vedla k tomu, že pomáhala ostatním. Jako jedna z prvních osobností se aktivně zapojila do boje proti AIDS ještě v době, kdy kolem této nemoci vládlo mnoho předsudků. V roce 1991 založila Americkou nadaci pro výzkum AIDS s cílem nabídnout větší podporu nemocným, a také financovat výzkum pro pokročilejší léčbu.

„Došlo mi, že díky svému jménu bych mohla otevřít určité dveře. Mohla bych vzít svou slávu, kterou jsem vždy nesnášela a léta jsem se jí snažila uniknout, a využít ji k něčemu dobrému. Chtěla jsem už odejít do důchodu, ale bulvár mě nenechal na pokoji. Říkala jsem si tedy: ‚Pokud budete se mnou dál takhle vyje*ábat, využiju vás,'“ řekla v rozhovoru pro Vanity Fair. Nakonec se jí podařilo získat přes 270 milionů dolarů

V posledních letech svého života se už pohybovala jen na vozíčku a také ji trápily potíže se srdcem. Podstoupila operaci, ale nemocné srdce se jí nakonec stalo osudným. Zemřela 23. března 2011 ve věku 79 let na jeho selhání.

Zdroj: Biography.com, Vanity Fair, Wikipedia

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 9. 6. 2023

Berani, vaše nedávné váhání vás možná náhle dostalo do úzkých. Můžete mít pocit, že jste se dostali do slepé uličky a vaše možnosti jsou omezené. Už se nemůžete pevně rozhodnout. Místo toho, abyste se teď snažili udělat nějaký krok, možná budete muset počkat, až se prach usadí a vy budete opět vidět jasně. Nechte situaci uvolnit, než do ní přidáte další třecí plochy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.