Celebrity

21. dubna 2021 06:05

Anna Kopečková

Královně je 95 let: Nemá pas a kabelkou vysílá signály. Co o ní ještě asi netušíte?

Královna Alžběta II. je nejen nejdéle vládnoucím britským monarchou, ale zároveň i nejdéle vládnoucí královnou ve světových dějinách. Také patří k nejznámějším a nejrespektovanějším osobám současnosti. 17. dubna se definitivně rozloučila se svým milovaným manželem princem Philipem, s nímž strávila neuvěřitelných 74 let, a přestože truchlí, jako královna si plánuje užít ještě mnoho let. A ačkoli většinu svého dlouhého života byla na očích veřejnosti,

Proč má dvoje narozeniny?

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926, ale není to jediný den, kdy slaví své narozeniny. Ve skutečnosti má každoročně oslavy dvě. Ta soukromá se koná v den jejích skutečných narozenin, s národem a velkolepě pak slaví narozeniny v červnu. Tradici dvojích narozenin založil král Jiří II. již v roce 1748. Narodil se totiž v listopadu a zdálo se mu, že v té době je příliš chladné počasí na konání tradičního slavnostního průvodu. Proto rozhodl, že se oslava narozenin spojí s jarní velkolepou vojenskou přehlídkou zvanou Trooping the Colour (doslova nesení vlajky) konanou v centru Londýna. Průvod kočárů, v nichž sedí důležití členové královské rodiny, doprovázejí regimenty pěších vojáků a jezdců na koních a vše uzavírá slavnostní přelet stíhacích letounů RAF. Letos ale nejspíš bude všechno jinak. Kvůli úmrtí prince Philipa královna drží smutek a narozeniny v soukromí slavit nehodlá, na hradě Windsor bude jen ve společnosti několika zaměstnanců. Britská panovnice také odloží vydání tradičního narozeninového portrétu a nezazní ani salva z děl. I červnové oslavy budou letos mnohem skromnější. Už loni se konaly kvůli koronavirovým omezením ve velmi omezeném měřítku a letos to pravděpodobně bude velmi podobné.

Neměla být královnou

Alžběta se původně vůbec královnou stát neměla. Pokud jde o nástupnictví na královský trůn, byla totiž až třetí v řadě. Před ní byl její strýc Edward, princ z Walesu, a její otec. Když ale strýc v roce 1936 abdikoval, aby se mohl oženit s kontroverzní, dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, nastoupil na trůn Alžbětin otec Jiří VI., o němž pojednává i film Králova řeč. Po jeho smrti, 6. února 1952, přišla na řadu Alžběta. Korunována byla 2. června 1953.

Říkali jí Lilibeth i kapustičko

Přezdívku Lilibeth získala už v dětství, když nebyla schopná správně vyslovit své jméno Elisabeth. Její otec, král Jiří VI. tak s oblibou říkal o svých dvou dcerách: „Lilibeth je má pýcha. Margaret je má radost.“ O čtyři roky mladší sestra Margaret, která se hodně angažovala ve veřejné činnosti královské rodiny, ale byla pro své skandální chování nevhodné člena královské rodiny nazývána „buřičskou princeznou“, zemřela v roce 2002. Podpis Lilibeth nesl i osobní vzkaz, který nechala královna Albžběta při pohřbu na rakvi zesnulého prince Philipa. Naznačila tím, že s jejím manželem odešla i přezdívka, kterou používali dva výjimeční muži jejího života. Princ Philip používal v soukromí i další přezdívku – říkával své ženě láskyplně Cabbage (Kapustička).

Sloužila ve 2. světové válce

Koncem 2. světové války se Alžběta v necelých 19 letech připojila jako nižší důstojnice k Ženskému pozemnímu pomocnému sboru, kde měla na starost řízení a údržbu vojenských nákladních vozidel. Stala se tak první členkou britské královské rodiny, která se připojila za 2. světové války k ozbrojeným složkám. V současnosti je také jediným žijícím panovníkem, který v době druhé světové války sloužil v uniformě a na plný úvazek. Kromě toho, že se během svého působení v armádě naučila auta opravovat, se je naučila i řídit, což se jí stalo velkým koníčkem. Často bývala už jako královna zachycena fotografy, jak si užívá radost z jízdy za volantem svého Range Roveru nebo Jaguáru.

S princem Philipem se setkala už jako malá

Alžběta II. a princ Philip se jako malé děti zúčastnili řady stejných událostí, oficiálně se ale potkali „až“ v roce 1934 na svatbě řecké a dánské princezny Mariny, sestřenice prince Philipa, která se v Londýně vdávala za prince Jiřího, vévodu z Kentu. Tehdy osmiletá Alžběta jí šla za družičku. Blíže se pak s Philipem Alžběta seznámila o pět let později, kdy budoucí královna navštívila s rodinou univerzitu pro budoucí námořnictvo a princ Philip měl ji a její sestru zabavit, zatímco zbytek rodiny byl na bohoslužbě. Tenkrát se snažil Alžbětu ohromit tím, jak vysoko umí přeskočit síť na tenisovém hřišti.

Philip byl její vzdálený příbuzný

Ačkoli byli Alžběta s Philipem manželé, byli i vzdálenými příbuznými. Oba je příbuzensky spojuje královna Viktorie, která byla praprababičkou obou z nich a technicky vzato tak byli bratranec a sestřenice z třetího kolene. Princ Philip se kvůli sňatku vzdal svých řeckých a dánských šlechtických titulů a také příjmení Mountbatten a jako cizinec musel strávit v Británii tři roky, než mu místní úřady svatbu povolily. Konala se 20. listopadu 1947.

„Skromná“ svatba

V čase svatebních příprav byla Británie v ekonomické krizi a platil ještě válečný přídělový systém. Proto svatba nebyla tak honosná, jak je na královské poměry zvykem. Alžběta si musela dokonce našetřit přídělové kupony, aby si mohla nakoupit potřebný materiál na výrobu svatebních šatů. Stály v přepočtu 48 000 Kč, měly více než pětimetrovou vlečku a zdobilo je více než 10 000 perel dovezených z USA.

Ani královské svatbě se nevyhnuly menší pohromy. Komorník prý údajně ztratil svatební kytici. Potíž byla i s diadémem, který měla mít Alžběta II. na hlavě. Byl vyroben v roce 1919 pro její babičku, královnu Marii, z diamantového náhrdelníku věnovaného královnou Viktorií. Když ho Alžbětě před svatebním obřadem kadeřnice připevňovala k hlavě a upevňovala na něj závoj, starožitný kovový rám praskl. Královna matka tehdy údajně zachovala naprostý klid a řekla své dceři: „Máme ještě dvě hodiny a i jiné korunky.“ Naštěstí byl po ruce korunní klenotník, který jej narychlo opravil. Přestože korunka patří stále do sbírky královniných diadémů, nosí ji velmi zřídka. V roce 1973 ji půjčila na svatbu své dceři, princezně Anně, a naposledy ji měla v roce 2020 na své svatbě vnučka královny, princezna Beatrice.

Má hodně velkou rodinu

Alžběta a Philip měli čtyři děti: prince Charlese a princeznu Annu, kteří se narodili ještě předtím, než se Alžběta stala královnou. Pak, po desetileté pauze, se jí narodil ještě princ Andrew a o další čtyři roky později princ Edward. Každé z dětí má dva potomky, takže má královna celkem osm vnoučat a nyní už i deset pravnoučat, z nichž nejznámější je bezesporu princ George, prvorozený syn prince Williama a vévodkyně Kate a po princi Charlesovi a svém otci princi Williamovi v pořadí třetí následník trůnu. Jedenácté pravnouče, holčička, se má narodit princi Harrymu a Meghan Markle v létě. Kromě toho je královna kmotrou třiceti dětí.

Skandály zvládá s grácií

Královna je známá tím, že vede uzavřený rodinný život. Přestože se o své příbuzné zajímá, drží si od nich odstup a spoustu věcí si nechává pro sebe. Otevřeně požádala sdělovací prostředky, aby nezveřejňovaly tajně pořízené snímky královské rodiny. I když se snaží skandály nevyvolávat, v minulosti se už s několika musela potýkat. Doslova za hrozný rok (annus horribilis) označila rok 1992, kdy na zámku Windsor vypukl požár a manželství tří jejích dětí, prince Charlese s lady Dianou, prince Andrewa a princezny Anny, se zhroutila. Princ Andrew se navíc loni zapletl do skandálu Jeffreyho Epsteina, odsouzeného za sexuální zneužívání nezletilých dívek.

A pak je tu princ Harry, který měl celkem bouřlivé dospívání a naposledy s manželkou Meghan Markle rozvířili královské vody skandálním rozhovorem v televizi, v němž obvinili královskou rodinu mimo jiné z rasismu. Pokud se něco takového stane, královna se snaží předcházet možným dalším nepříjemným událostem. Proto například oddělila oba bratry – Williama a Harryho ve smutečním průvodu na pohřbu prince Philipa, neboť jejich vztahy byly po zmíněném televizním rozhovoru na bodu mrazu. Oba bratři spolu ještě během pohřbu krátce promluvili a později se sešli i s princem Charlesem, aby se pokusili pošramocené vztahy pomalu napravovat. Princ Harry na narozeniny své babičky nepočkal, protože se už vrátil zpět za svou těhotnou manželkou do Kalifornie.

Hovoří plynně francouzsky

Alžběta nikdy nechodila do školy, učila se doma. Od francouzských a belgických vychovatelek se naučila francouzsky už v útlém věku a využívá to při svých zahraničních návštěvách, kdy se často snaží hovořit jazykem dané země. Dokonce mnohé šokovala, když v roce 2014 na státním banketu přednesla projev francouzsky. Podle oficiálního webu královského paláce „je to dovednost, která královně pomohla, protože má často důvod ji používat při rozhovorech s velvyslanci a hlavami států z frankofonních zemí a při návštěvě frankofonních oblastí Kanady“. Každou zemi královna oficiálně navštěvuje jen jednou. V České republice byla v roce 1996.

Nepotřebuje řidičák ani pas

Jelikož jsou všechny britské pasy vydávány na jméno královny, ona sama žádný nepotřebuje ani nemá. Stejně tak nemusí mít řidičský průkaz ani poznávací značku na svém autě.

Kabelku používá k tajným signálům

Královna nikdy nechodí bez kabelky, kterou ale zdaleka nepoužívá jen k tomu, aby si do ní uložila nezbytné věci. S její pomocí vysílá i tajné signály personálu. Pokud si položí kabelku na stůl, znamená to, že si přeje do pěti minut odejít. Když ji položí na zem, je to znamení, že ji konverzace nudí a chce být okamžitě personálem zachráněna.

Každý rok jí chodí přes 70 tisíc dopisů

Za celý svůj život obdržela královna přes tři miliony dopisů. Každý den jich chodí 200 až 300. Samozřejmě není v jejích silách, aby je všechny přečetla a reagovala na ně. Na to má personál. Přesto je nenechává bez povšimnutí a vždy si jich alespoň několik vybere a přečte.

Vyšlechtila psí plemeno

Psi jsou královninou velkou láskou, speciálně staré pastevecké plemeno corgi. Během své vlády jich měla víc než 30. První fenku, Susan, dostala jako dárek k 18. narozeninám v roce 1944 a doprovázela ji i na svatební cestě v roce 1947. Královna lásku ke psům zřejmě zdědila po své praprababičce královně Viktorii, která chovala jezevčíky a později i skotské kolie. Alžběta II. také vyšlechtila nové psí plemeno pojmenované „Dorgi“. Vzniklo spojením genů královniny fenky plemene Welsh Corgi a jezevčíka její sestry Margaret.

Kromě psů královna miluje také koně. Prvního poníka dostala už ve čtyřech letech a i ve svém pokročilém věku si ráda na koni zajezdí. Umí to opravdu dobře, což mohla dokázat v roce 1981, kdy se pod ní při splašil kůň při slavnostním střídání stráží.

Dostává neobvyklé dary

Královna během své vlády obdržela řadu neobvyklých dárků, mezi nimiž nechyběla ani živá zvířata. Během návštěvy Seychel v roce 1972 dostala dvě želvy, prezident Kamerunu jí věnoval ke stříbrné svatbě sedmiletého slona jménem Jumbo a při návštěvě Kanady obdržela dva bobry. Všechna zvířata královna věnovala londýnské ZOO. Mezi další kuriózní dary, které královna obdržela, patří kovbojské boty (dostala je během návštěvy USA), sluneční brýle, ananas nebo 7 kg krevet. Při návštěvě České republiky v roce 1996 dostala od Václava Havla broušenou vázu a Řád Bílého lva.

Držitelka rekordů

V roce 2015 se Alžběta II. stala nejdéle vládnoucím britským monarchou, když překonala i vládu své praprababičky Viktorie. Ta vládla od roku 1837 úctyhodných 63 let a 7 měsíců. Alžběta ji už o téměř šest let předstihla, je na trůnu 69 let. Je také nejstarší panovnicí, která v roce 2002 ve věku 76 let oslavila 50. výročí korunovace. A byla i první anglickou královnou, která 20. listopadu 2007 oslavila diamantovou svatbu (60 let) a 20. listopadu 2017 svatbu platinovou (70 let). Manželství s princem Philipem nakonec trvalo 74 let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.