Pohřeb Prince Philipa: Zničený princ Charles. Plakala i královna a William

Británie se rozloučila s manželem britské královny Alžběty II., princem Philipem. Nejbližší členové královské rodiny řekli poslední sbohem zesnulému vévodovi z Edinburghu v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Pohřeb prince Philipa, manžela královny Alžběty II., proběhl v sobotu na pozemcích hradu Windsor v kapli svatého Jiří.

ON-LINE: Poslední rozloučení prince Philipa minutu po minutě

Pláči se neubránila královna Alžběta II. nebo Charles

Princ William a princ Harry se pohřbu zúčastnili podle plánu. V průvodu mezi nimi stál jejich bratranec a mediátor, třiačtyřicetiletý Peter Phillips, syn princezny Anny. Ten během ceremoniálu vzdal hold mimo jiné pracovitosti prince Philipa. Vévoda z Edinburghu jednou prohlásil, že se smrti nebojí, ale obává se nedokončené práce.

Při pohřbu se všichni soustředili na truchlíci manželku, královnu Alžbětu, která se neubránila slzám. Stejně jako princ William. Emoce neudržel ani princ Charles. Ten byl naměkko i ve chvíli, kdy před pár týdny opouštěl nemocnici, kde byl hospitalizován princ Philip. Není se čemu divit, ztráta otce ho viditelně velice zasáhla. Královská rodina emoce většinou nedává na odiv.

Žena prince Williama má speciální náhrdelník s odkazem princezny Diany

Média si všímala také vévodkyně Kate a jejích šatů s doplňky. Manželka Williama přijela v autě společně s princem. Na smuteční ceremonii si vypůjčila honosný náhrdelník. Podle Daily mail je vytvořen z královských perel, má se jednat o osobní kolekci šperků Alžběty II. Na sobě ho měla podle britských médií i Diana. Vzácný šperk už Kate vzala na slavnostní večeři, při níž princ Philip s královnou Alžbětou II. oslavovali 70. výročí svatby.

Meghan Markle uctí památku prince Philipa v Los Angels

Meghan Markle, žena prince Harryho, kvůli pokročilému těhotenství nemohla přiletět do Británie. Podle deníku Sun ale pohřeb manžela Alžběty II. sledovala na speciálním livestreamu ve svém luxusním sídle v Kalifornii. Philipovi údajně věnovala věnec s vlastnoručně napsaným vzkazem.

Smuteční hosty vybrala sama královna

Smuteční hosty vybírala sama královna Alžběta. Kvůli covidu-19 byl počet truchlících omezen na třicet. Všichni účastníci pohřbu měli roušky a dodržovali bezpečné rozestupy.

Na prvních místech seznamu hostů byli vybraní členové královské rodiny. Vedle Alžběty se s princem přišly rozloučit všechny jejich děti, tedy Charles s chotí Camillou, princezna Anna a princové Andrew s Edwardem. Doprovodili je jejich partneři a také děti, tedy vnoučata Philipa a královny. Za rakví křáčeli princové William a Harry. Williama doprovodila manželka Kate, Harry však byl bez Meghan.

Není problém, že tam budou jen bílí? Moderátor otázkou spustil bouři

Usmíří se princ Harry s princem Williamem?

Pod drobnohledem médií byli hlavně princové William a Harry. Ti mají podle některých výjimečnou příležitost dát dohromady své pošramocené vztahy po skandálním rozhovoru v televizi, kde Harry s manželkou Meghan obvinili královskou rodinu mimo jiné i z rasismu.

„Smrt prince Filipa bude znamenat ‚první krok vpřed‘ pro Harryho a Williama v jejich napjatém vztahu, pohřeb vévody z Edinburghu by mohl bratrům pomoci sjednotit se,“ řekl ještě před pohřbem královský komentátor Omid Scobie.

Podle jiných hlasů je na udobření vztahů ještě příliš brzy: „Nečekám, že dojde ke smíření nad rakví. Ještě je moc brzy po takzvaném Megxitu. Moc brzy, aby se vztahy vrátily do normálu,“ myslí si historik Ed Owens.

Na konci pohřbu se William a Harry potkali a prohodili spolu pár slov, což je dobré znamení.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.